Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

е-РЕЦЕПТИ Једна посета лекару обезбеђује пола године терапије

19.04.2018. 10:04 10:07
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Од овог месеца е-Рецепти заживели су у целој Војводини, што ће значајно олакшати посао лекарима, али и хроничним пацијентима који сада неће морати сваког месеца да иду код лекара не би ли добили терапију.

Електронски рецепти за хроничне болеснике важе до шест месеци: пацијент само први пут носи папирни рецепт у апотеку, а током преосталих пет мсеци лекове подиже само одласком у апотеку, уз здравствену књижицу. Е-Рецепти почели су да се уводи у октобру, када су добили поједини домови здравља у Београду, а сматра се да ће се на овај начин број посета избраном лекару смањити з око 50 осто.

Помоћница директора Дома здравља “Нови Сад” задужена за здравство др Љерка Попов каже да они електронске рецепте примењују од 31. марта.

- Е-рецепт много олакшава рад лекара, будући да се прописују на два, три, четири, пет и најдуже на шест месеци, у зависности од медицинске индикације. Ово оставља времена лекарима да се више посвете пацијентима и разговору с њима. Највише бенефита имају хронични болесници, и то они с повишеним крвним притиском и дијабетичари, због комплексне терапије коју узимају - казала је др Попов.

Према њеним речима, на почетку имплементације е-рецепта повремено се појављују технички проблеми, али су они очекивани и решевају се у ходу.

Председница Удружења фармацеута Војводине Ивана Штрбац каже да су електронски рецепти од недавно заживели на територији Војводине, али напомиње да нису сви пацијенти о томе детаљно обавештени, те им није сасвим јасно каква је то заправо предност за њих.

- Наиме, пацијент прво треба да оде код свог изабраног лекара да му препише терапију и електронски је заведе у компјутер. Тај електронски рецепт прослеђује се на портал Министарства здравља, одакле га апотеке, приватне и државне, заправо све које су потписале уговор са РФЗО, преузимају приликом издавања рецепата - објашњава поцедуру Штрбац.

То значи да први пут пацијент долази у апотеку с папирним рецептом који може да буде обновљив у периоду од једног до шест месеци. Следећег месеца долази у апотеку само са здравственом књижицом.

- Тиме се значајно олакшава хроничним пацијентима да подигну своју месечну терапију, избегава се заказивање и чекање код изабраног лекара. Наравно,то не значи да, ако се пацијенту погорша стање или му је потребан преглед код изабраног лекара због акутних проблема, он не може да оде код свог изабраног лекара - каже Штрбац.

Напомиње и да су сада, док се уходавају и лекари и фармацеути и пацијенти, у оптицају и електронски и папирни рецепти, с тенденцијом да се пређе само на електронске рецепте.

- Поступак у апотекама је релативно јасан и једноставан, тако да ћемо сви имати корист од таквог начина прописивања терапије, а нарочито наши пацијенти - наглашава Штрбац.


Годишње 65 милиона рецепата

- Годишње се изда 65 милиона папирних рецепата. Ово је озбиљан бенефит и за пацијенте који неће морати да плаћају партиципацију и стално заказују долазак код свог лекара - казао је раније министар здравља др Златибор Лончар.

Осим бољег квалитета лечења, процењује се да електронски рецепти могу да донесу уштеду на штампању рецепата од два милиона евра годишње, а поред тога била би мања потрошња папира и тонера у амбулантама домова здравља, што је и до десет милиона евра уштеде на годишњем нивоу.


Имплементација електронских рецепата (е-рецепти) у оквиру Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) отпочела је у октобру у Домовима здравља у београдским општинама Савски венац, Стари град, Палилула, Врачар, Звездара, Вождовац, Земун, Нови Београд, Чукарица и Раковица. Министар здравља др Златибор Лончар истакао је тада да се електронски рецепти постепено уводе, јер је потребно да се обуче сви који учествују у овом процесу, као и да се провере сви сегменти и функционалност е-рецепта, да би систем могао да се касније примени на територији целе државе у пуном капацитету.

- Увођење е-рецепта је велика и добра вест за наш здравствени систем, за лекаре и све пацијенте, пре свега за хроничне болеснике, који више неће морати да одлазе сваког месеца, или чешће, по нови папирни рецепт. Пацијенти ће сада, на основу процене свог лекара, само једном или двапут годишње ићи код лекара, осим ако нема неких промена, а за све остало иду директно у апотеку по лек који су до тада користили - рекао је тада др Лончар.

Процењује се да ће се увођењем е-рецепта број посета код изабраног лекара смањити за 60 одсто. Сада ће и лекари опште праксе у значајној мери бити растерећенији и моћи ће да се више баве превентивом, а не папирологијом и бирократијом.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар