Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Deca nas opominju da obratimo pažnju na obnovljive resurse

24.01.2020. 08:52 08:55
Piše:
Izvor: vojvodina.gov.rs

NOVI SAD: Nagrade povodom učešća u projektu „Energija je svuda oko nas”, koji je deseti put realizovan u osnovnim i srednjim vojvođanskim školama, dodeljene su juče u Pokrajinskoj vladi brojnim đacima i njihovim mentorima.

Žiri kojem je predsedavala Jasmina Pastonjicki pregledao je sve makete i modele, likovne odnosno literarne radove i multimedijalne prezentacije koje je poslalo 80 obrazovnih ustanova, a kao najbolju u kategoriji osnovnih škola izabrao je OŠ „Đura Jakšić” iz Kaća, dok se među srednjim školama pokazala kao najuspešnija ETŠ „Mihajlo Pupin” iz Novog Sada. Posebno priznanje za inovativnost dobila je STŠ „Mihajlo Pupin” iz Kule, koja je u pomenutom projektu bila najbolja 2015. i 2018. godine.

Prema rečima zamenika pokrajinskog sekretara za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Milana Kovačevića, činjenica da se deseti put na taj način bave obnovljivim izvorima energije ukazuje na pokušaj da kao društvo shvatimo kako otpad u okruženju, ako se reciklira, može  doneti profit.

Samo letos u jednom danu imali smo 15.000 paljenja na teritoriji Vojvodine, dodao je.

Kako je rekao, niko se, kada kresne šibicu, ne seti da tu biomasu pretvori u energiju, preradi u pelet ili briket, što je mnogo jeftinije od uglja, koji nas zagađuje.

Ono na čemu upravo radimo jeste da sve obrazovne ustanove koje kao energent koriste mazut finansiramo da pređu na obnovljive izvore energije, kazao je Kovačević.

U svetlu elementarnih nepogoda koje ovih dana narušavaju celokupnu planetu, počev od Australije, Kanade, SAD i Španije, koordinator projekta i predsednik Centra za razvoj i primenu kulture, tehnologije i informatike Slobodan Popov ukazao je na osvešćenost mladih.

Kada pogledate njihove radove, dobijate utisak da su deca zabrinuta, ona nas opominju da obratimo pažnju na resurse koje imamo, sunce i vetar, ali i na otpad koji je energetski upotrebljiv, kazao je Popov.

Ovaj projekat, dodao je, podstiče decu na razmišljanje kako da spasemo Zemlju, kako da se racionalno koristi energija, a kako njeni obnovljivi izvori, i kako da se ponašamo ekološki.

Fakultet za ekonomiju i inženjerski menayment – FIMEK sedmi put u kontinuitetu prati aktivnosti Centra za nauku, tehnologiju i informatiku.

Aerozagađenja su nešto što će nas pratiti dug niz godina: dok 2/3 energije u Srbiji proizvode najveći zagađivači – termoelektrane, samo 1/3 proizlazi iz hidroenergije, rekao je dekan Dragan Soleša.

Prema njegovim rečima, to nije dobro, pogotovo što novi zahtevi Evropske unije propisuju da najveći procenat treba da potiče iz alternativnih izvora.

Generacijama koje dolaze ne smemo ostaviti ovakve probleme, poručio je Soleša.

Prof. praktične nastave i liderka projekta u Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin” iz Novog Sada Jasna Skomrak istakla je mnogobrojnost talentovanih učenika.

Mi smo najveća elektro-škola na Balkanu, a struka nam je takva da učimo održivom razvoju, energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine, dodala je sagovornica.

Očekujemo da će litijum-jonske baterije, kao vrlo opasna stvar koja nailazi na sve masovniju primenu, od četkica za zube do električnih automobila, postati ozbiljna tema, kazala je Skomrak.


Natpisi u duhu ekologije

Među predstavnicima OŠ „Đura Jakšić” iz Kaća juče je bio učenik šestog razreda Luka Bulatović, koji je sa bratom Miljanom i školskim drugom Davidom Bulatom doneo izložbene radove u vidu parčića drveta s motivima i natpisima u duhu ekologije, iscrtanih specijalnim olovkama.

Mi smo ovo vrlo ozbiljno shvatili, te smo od početka godine, uz pomoć nastavnice Jasmine Jerković, krenuli da prikupljamo materijal u staroj kaćkoj šumi. Na sekciju sam se upisao samoinicijativno još u petom razredu jer posebno volim informatiku, kazao je Luka.


Kako je objasnio učenik drugog razreda sa smera Energetika Miloš Prodanović, u novosadskoj Elektrotehničkoj školi nijedna komponenta starog računara koji je i dalje ispravan, ali nedovoljno jak za funcije kakve su im potrebne, nije za bacanje.

Od njih pravimo poklone ili predmete koje prodajemo na školskim bazarima, a prikupljen novac prosleđujemo u humanitarne svrhe ili kupujemo materijal za nov projekat, rekao je Miloš.

Kako je dodao, na taj način su zainteresovali dosta svojih vršnjaka.

Kako bismo doprli do mlađe generacije, držimo prezentacije u školama, i raduje me što su se neki od tih đaka pojavili na ovoj manifestaciji sa svojim prvim projektima, poručio je Miloš.

S. Milačić

Autor:
Pošaljite komentar
Tema „Dnevnika”: Biomasa kao obnovljivi izvor energije

Tema „Dnevnika”: Biomasa kao obnovljivi izvor energije

29.03.2018. 08:54 08:57