Dan ljudskih prava - dan poziva na akciju!
BEOGRAD: Dan ljudskih prava i 70 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima obeležen je večeras u Muzeju savremene umetnosti, uz podršku Tima Ujedinjenih nacija u Srbiji, Misije OEBS-a u Srbiji, Delagacije EU i Kancelarije saveta Evrope.
Goste su pozdravili domaćini prijema - stalni koordinator UN u Srbiji Stelijana Nadera, šef Delegacije EU Sem Fabrici, šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio i šef Kancelarije Saveta Evrope Tobijas Flesenkemper.
Šef Delegacije EU Sem Fabrici je poručio da je današnji dan „ne samo dan za slavlje, već i dan kada se upućuje poziv za akciju, za postovanje ljudskih prava u EU, u Srbiji i u celom svetu“.
Podsetio je da je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima usvojena 1948. godine i da je bila prvi sveobuhvatni globalni instrument kojim su zaštićena ljudska prava nakon zločina počinjenih tokom Drugog svetskog rata.
Od tada se svakog 10. decembra sećamo i slavimo taj dan koji promoviše borbu i zaštitu ljudskih prava, ali isto tako podseća na to da je potrebno boriti se protiv pritisaka na poštovanje ljudskih prava, izjavio je Fabrici.
Kako je dodao, EU je izgrađena oko vrednosti koje se odnose na ljudska prava, koja su isto tako deo zakonodavstva EU.
Ljudska prava su i deo naše spoljne i pristupne politike EU, zbog čega je važno da u Srbiji, u procesu pristupanja ka EU, deo zakonodavstva koji se odnosi na ljudska prava bude inkorporiran u domaće zakonodavstvo. To se narocito odnosi na pravosuđe, medije ali i na zaštitu životne sredine, izjavio je Fabrici.
Šef Kancelarije Saveta Evrope Tobijas Flesenkemper kaže da je Srbija 2003. godine pristupila Savetu Evrope i da već 15 godina primenjuje Konvenciju o ljudskim pravima.
To, kako kaže, znači da građani Srbije imaju pravo da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava i da to pravo koriste.
Stalni koordinator UN u Srbiji Stelijana Nadera je istakla da je u budućnosti potreban još veći rad na pravima romske zajednice, LGBT zajednice i prava osoba sa invaliditetom, budući da je regionalni projekat UN-a ukazao na dominantnu nezaposlenost tih grupacija.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio je ocenio da u Srbiji postoji velika svest o poštovanju ljudskih prava, ali da je svakog dana, kao i u svakoj zemlji sveta, potrebno unapređivati.
Bitno je da svaki dan, pomalo, izgrađujemo društvo u smeru većeg poštovanja ljudskih prava u Srbiji, kao i u svim zemljama, izjavio je on.
Obeležavanje Međunarodnog dana ljudskih prava počelo je 1950. godine, dve godine nakon što je je 10. decembra 1948. u UN potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima.
U toj deklaraciji je istaknuto da su ljudska prava univerzalna i da ne zavise od nacionalne, državne, ideološke, socijalne i kulturne pripadnosti.
Tim dokumentom se štite građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čoveka - od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje.
U okviru Saveta Evrope, 1950. godine doneta je Konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda koja, pored osnovnih prava, ustanovljava i mehanizme zaštite i nadzora nad njihovim ostvarivanjem.