DA IGRAČKA NE BUDE PLAČKA Savet roditeljima na šta da obrate pažnju pri kupovini DECI omiljenih predmeta! Inspektor: Relativno mali procenat ZABRANE uvoza
Pre par dana jedna igračka povučena je na srpskog tržišta. To je otvorilo pitanje koliko su bezbedni omiljeni predmeti najmlađih i ko ih kontroliše.
Granični sanitarni inspektor Ministarstva zdravlja Raša Milanov kaže za RTS da su igračke među najviše kontrolisanim predmetima opšte upotrebe.
Ona je povučena dobrovoljno od strane samog proizvođača i distributera iz Poljske, a samim tim i trgovački lanac koji je prisutan u Srbiji iz sistema 'Pepko' je pristupio povlačenju blagovremeno. To je tzv. povlačenje iz predostrožnosti. Zaista, to je u skladu sa zakonom, odnosno sa dva naša zakonska propisa. Taj postupak je krajnje korektno započet. Vrši se nadzor nad sprovođenjem tog postupka, navodi Milanov.
Ukazao je da distributer sarađuje sa inspekcijskim službama. Navodi i da su 472 komada te igračke uvezena u Srbiju.
Uglavnom su svi u postupku povlačenja povučeni. Postoji činjenica da je deo igračaka možda i prodat. Sam distributer je stavio i javno saopštenje radi opoziva tih igračaka. Pozvao je one potrošače koji su u posedu takve igračke da ih vrate i biće novčano obeštećeni u skladu sa zakonom, naglasio je Milanov.
Ističe da nije bilo prijavljenih neželjenih situacija sa tom igračkom.
Na pitanje koliko su takve situacije česte, Milanov kaže da je na ukupan broj uvezenih igračaka, relativno mali procenat zabrana uvoza.
Uglavnom su igračke koje prolaze redovnu kontrolu ispravne. Znači, u jednom manjem procentu, recimo negde od 1,5 do tri maksimalno procenata bude neispravnih igračaka i tada se u skladu sa zakonom preduzimaju konkretne mere, vrši se zabrana. Svaka kontrola ne može 100 odsto da obuhvati celokupan asortiman proizvoda. Kontroliše se na osnovu određenog procenta uzoraka, na osnovu određene procene rizika i u tom smislu moram da kažem da su igračke među najviše kontrolisanim predmetima opšte upotrebe, poručuje Milanov.
Za kraj, Milanov je dao savet roditeljima: igračke uvek kupujte na legalnim prodajnim mestima, odnosno u radnjama gde se rade redovne kontrole.
Nije dobro da se uzimaju igračke koje su zabranjene za uzrast od 0 do 3 godine za dete koji ima godinu dana ili godinu i po dana. Roditelji treba da vode računa šta piše na deklaraciji, da li je igračka adekvatno označena. Često se na deklaraciji nalazi informacije, upozorenje kako se igračkom rukuje, kako se upravlja, kako se ona održava, dodaje Milanov.
Takođe, on ističe i da je rizik od igračke s toksikološkog aspekta relativno mala, jer igračka ne traje dugo.
Dnevnik/RTS