ДА ИГРАЧКА НЕ БУДЕ ПЛАЧКА Савет родитељима на шта да обрате пажњу при куповини ДЕЦИ омиљених предмета! Инспектор: Релативно мали проценат ЗАБРАНЕ увоза
Пре пар дана једна играчка повучена је на српског тржишта. То је отворило питање колико су безбедни омиљени предмети најмлађих и ко их контролише.
Гранични санитарни инспектор Министарства здравља Раша Миланов каже за РТС да су играчке међу највише контролисаним предметима опште употребе.
Она је повучена добровољно од стране самог произвођача и дистрибутера из Пољске, а самим тим и трговачки ланац који је присутан у Србији из система 'Пепко' је приступио повлачењу благовремено. То је тзв. повлачење из предострожности. Заиста, то је у складу са законом, односно са два наша законска прописа. Тај поступак је крајње коректно започет. Врши се надзор над спровођењем тог поступка, наводи Миланов.
Указао је да дистрибутер сарађује са инспекцијским службама. Наводи и да су 472 комада те играчке увезена у Србију.
Углавном су сви у поступку повлачења повучени. Постоји чињеница да је део играчака можда и продат. Сам дистрибутер је ставио и јавно саопштење ради опозива тих играчака. Позвао је оне потрошаче који су у поседу такве играчке да их врате и биће новчано обештећени у складу са законом, нагласио је Миланов.
Истиче да није било пријављених нежељених ситуација са том играчком.
На питање колико су такве ситуације честе, Миланов каже да је на укупан број увезених играчака, релативно мали проценат забрана увоза.
Углавном су играчке које пролазе редовну контролу исправне. Значи, у једном мањем проценту, рецимо негде од 1,5 до три максимално процената буде неисправних играчака и тада се у складу са законом предузимају конкретне мере, врши се забрана. Свака контрола не може 100 одсто да обухвати целокупан асортиман производа. Контролише се на основу одређеног процента узорака, на основу одређене процене ризика и у том смислу морам да кажем да су играчке међу највише контролисаним предметима опште употребе, поручује Миланов.
За крај, Миланов је дао савет родитељима: играчке увек купујте на легалним продајним местима, односно у радњама где се раде редовне контроле.
Није добро да се узимају играчке које су забрањене за узраст од 0 до 3 године за дете који има годину дана или годину и по дана. Родитељи треба да воде рачуна шта пише на декларацији, да ли је играчка адекватно означена. Често се на декларацији налази информације, упозорење како се играчком рукује, како се управља, како се она одржава, додаје Миланов.
Такође, он истиче и да је ризик од играчке с токсиколошког аспекта релативно мала, јер играчка не траје дуго.
Дневник/РТС