Aparatom čiste masnoću iz krvi
kojima se pacijantima sa visokim nivoom LDL, lošeg, holesterola smanjuju masnoće iz krvi. Ovom svojevrsnom dijalizom, pacijentima se iz jedne ruke uzima krv, koja potom prolazi kroz aparat, odmašćuje se i vraća nazad u krvotok kroz drugu ruku.
- Najnoviji podaci Svetske zdravstvene organizacije kažu da je smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Evropi 45 odsto, a trend pokazuje da će ove bolesti do 2020. godine biti vodeći zdravstveni problem. Ubrzana arteroskleroza, odnosno sužavanje krvnih sudova ima više faktora rizika, a povišen nivo masnoća krvi jedan je od najznačajnijih. Između 25 i 33 odsto odraslog stanovništva ima poremećaj masnoća. U lečenju se pacijentima određuje dijeta i lekovi, a kada to nije dovoljno pacijenti idu na LDL aferezu - kazala je endokrinolog i pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić i dodala da su oni jedina ustanova u Vojvodini u kojoj se sprovodi ova procedura.
Postupak LDL afereza primenjuje se kod osoba koje imaju genetsku predispoziciju za hiperholesterolemiju. Načelnica Odeljenja za bolesti metabolizma Klinike za endokrinologiju docentkinja dr Dragana Tomić-Naglić kaže da trenutno imaju 11 aktivnih pacijenata.
- U pitanju su osobe mlađeg ili srednjeg životnog doba i svi imaju srednji indeks telesne mase. Pacijenti su ranije imali neki kardiovaskularni incident, a ni kod jednog nije došlo do recidiva, odnosno šloga ili infarkta - navela je dr Tomić-Naglić.
Internista-endokrinolog na Odeljenju dr Bojan Vuković objasnio je da procedura traje od dva do četiri sata.
- Određena količina krvi se ispumpava, prolazi kroz filtere i prečišćena se vraća u pacijenta. Procedura se slična dijalizi i koristi se venski put - objasnio je dr Vuković i napomenuo da u aparatu ostaje mlečna, zamućena masa, odnosno masnoća iz krvi.
Za svakog pacijenta se procenjuje koja količina krvi će biti pročišćena, kao i koliko često treba da se radi, odnosno ponavlja postupak, za mesec, dva ili šest meseci. U proseku svaki pacijent tokom godine ima između 10 i 12 procedura.
Prema rečima profesorke Stokić, najmlađi pacijent je na LDL aferezu došao sa 22 godine, a pre toga je imao infarkt miokarda. Sada ima pet godina više i normalan nalaz lipida.
- Između dve LDL afereze pacijent održava lekovima snižen nivo masnoća. Ovi pacijenti nemaju “vagone”, odnosno receptore koji odnose holesterol i njima je LDL afereza doživotna terapija - kazala je dr Stokić.
Najstariji pacijent koji dolazi na ovu terapiju ima 64 godine, a prema rečima dr Tomić Naglić nema starosne, odnosno gornje granice za primenu metode.
LJ. Petrović
Priprema za trudnoću
Jedna pacijentkinja od 27 godina, sa prethodnim kardiovaskularnim incidentom i familijarnom hiperholesterolemijom, odlučila je da se ostvari kao majka. Ona je koristila statine, lekove koji su prva linija za ovu bolest, ali moraju da se ukinu dva meseca pre trudnoće. U pripremi za trudnoću urađena joj je LDL afereza. Masnoće su u trudnoći opasne, ali kod nje nije bilo potrebe za LDL aferezom tokom trudnoće i rodila je zdravo dete, a sada se priprema za drugu trudnoću. LDL afereza može da se radi u u trudnoće, ali kod ove pacijentkinje nije bilo potrebe za tim.