Апаратом чисте масноћу из крви
којима се пацијантима са високим нивоом ЛДЛ, лошег, холестерола смањују масноће из крви. Овом својеврсном дијализом, пацијентима се из једне руке узима крв, која потом пролази кроз апарат, одмашћује се и враћа назад у крвоток кроз другу руку.
- Најновији подаци Светске здравствене организације кажу да је смртност од кардиоваскуларних болести у Европи 45 одсто, а тренд показује да ће ове болести до 2020. године бити водећи здравствени проблем. Убрзана артеросклероза, односно сужавање крвних судова има више фактора ризика, а повишен ниво масноћа крви један је од најзначајнијих. Између 25 и 33 одсто одраслог становништва има поремећај масноћа. У лечењу се пацијентима одређује дијета и лекови, а када то није довољно пацијенти иду на ЛДЛ аферезу - казала је ендокринолог и помоћница директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић и додала да су они једина установа у Војводини у којој се спроводи ова процедура.
Поступак ЛДЛ афереза примењује се код особа које имају генетску предиспозицију за хиперхолестеролемију. Начелница Одељења за болести метаболизма Клинике за ендокринологију доценткиња др Драгана Томић-Наглић каже да тренутно имају 11 активних пацијената.
- У питању су особе млађег или средњег животног доба и сви имају средњи индекс телесне масе. Пацијенти су раније имали неки кардиоваскуларни инцидент, а ни код једног није дошло до рецидива, односно шлога или инфаркта - навела је др Томић-Наглић.
Интерниста-ендокринолог на Одељењу др Бојан Вуковић објаснио је да процедура траје од два до четири сата.
- Одређена количина крви се испумпава, пролази кроз филтере и пречишћена се враћа у пацијента. Процедура се слична дијализи и користи се венски пут - објаснио је др Вуковић и напоменуо да у апарату остаје млечна, замућена маса, односно масноћа из крви.
За сваког пацијента се процењује која количина крви ће бити прочишћена, као и колико често треба да се ради, односно понавља поступак, за месец, два или шест месеци. У просеку сваки пацијент током године има између 10 и 12 процедура.
Према речима професорке Стокић, најмлађи пацијент је на ЛДЛ аферезу дошао са 22 године, а пре тога је имао инфаркт миокарда. Сада има пет година више и нормалан налаз липида.
- Између две ЛДЛ аферезе пацијент одржава лековима снижен ниво масноћа. Ови пацијенти немају “вагоне”, односно рецепторе који односе холестерол и њима је ЛДЛ афереза доживотна терапија - казала је др Стокић.
Најстарији пацијент који долази на ову терапију има 64 године, а према речима др Томић Наглић нема старосне, односно горње границе за примену методе.
Љ. Петровић
Припрема за трудноћу
Једна пацијенткиња од 27 година, са претходним кардиоваскуларним инцидентом и фамилијарном хиперхолестеролемијом, одлучила је да се оствари као мајка. Она је користила статине, лекове који су прва линија за ову болест, али морају да се укину два месеца пре трудноће. У припреми за трудноћу урађена јој је ЛДЛ афереза. Масноће су у трудноћи опасне, али код ње није било потребе за ЛДЛ аферезом током трудноће и родила је здраво дете, а сада се припрема за другу трудноћу. ЛДЛ афереза може да се ради у у трудноће, али код ове пацијенткиње није било потребе за тим.