Antić: MHE se neće graditi u zastićenim područjima
BEOGRAD: Ministarstvo energetike snažno podržava inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se zabrani izgradnja malih hidroelektrana u zaštićenim područijima, izjavio je ministar Aleksandar Antić i istakao da bi na ostalim mestima trebalo graditi minihidroelektrane, kao što to rade najrazvijenije zemlje, u skladu sa najvišim standardima.
Interesuju nas veliki hidroprojekti i radimo na projektima na Drini, a planiramo i ibarske i moravske hidroelektrane. Da, u određenoj meri i male hidroelektrane, ali uz sva ograničenja koja smo definisali, rekao je Antić na otvaranju tri međunarodna sajma: energetike, zatim zaštite životne sredine i prirodnih resursa (Ecofair) i pametnih tehnologija (iSEC) na Beogradskom sajmu.
Ministarstvo energetike snažno podržava inicijativu i predsednika Vučića i napore Ministarstva životne sredine da se zabrani izgradnja malih hidroelektrana u zaštićenim područijima. Ministrastvo energetike je to već podržalo i danas evo iskazujemo naše opredljenje u tome, kazao je Antić.
Naša pozicija je, sa druge strane, vrlo jasna i za ostale male hidroelektrane, dodao je ministar.
Da, u skladu sa najvišim standardima i na tome treba raditi. Male hidrolektrane se grade širom Evrope. Na primer, Austrija ima 1.368 megavata iz malih hidroeletkrana, a mi imamo samo 68 megavata. Švajcarska je samo u poslednje tri godine izgradila više instalisanih kapaciteta nego Srbija ikada... Dakle, ako to mogu da rade najrazijenije zemllje, može i Srbije, proručio je Antić.
Kaže da naša zemlje mora da radi na tome da ti standardi budu najviši i da uticaj na životnu sredinu bude mininalan.
Dodaje da se insistira na hidroenergiji zato što je uticaj hidroenergije najmanji na klimatske promene.
Mi moramo da tražimo balans i naći ćemo balans i na ovom mestu, da hidroenergija ne bude protiv interesa prirode, rekao je Antić i dodao da to treba pretvoriti u konkretne aktivnosti i zakonodavni okvir koji će to jasno definisati.