„Torlak” čeka da ambrozija procveta pa da napravi vakcinu
Prema saopštenju Agencije za zaštitu životne sredine od sutra, 20. avgusta, biće povećana polenova zrna ambrozije u vazduhu, jer dolaze meseci kada ova biljka
izaziva najviše tegoba kod ljudi, a sezona cvetanja ambrozije završava se u oktobru. Međutim, vakcine protiv ambrozije, deo alergen specifične imunoterapije, koju proizvodi Institut “ Torlak”, nema i neće je biti barem još mesec i po dana. Vakcina iz susednih zemalja ne može se koristiti jer ne sadrži isti alergeni polen kao u našem podneblju.
Našoj redakciji javio se čitalac Zoran Đ. koji je jedan od onih koji imaju alergiju na ambroziju i koji pije vakcinu koji proizvodi “Torlak”, a koja se kupuje po punoj ceni, jer državne participacije za nju nema. Vakcina se pije cele godine, dva puta nedeljno po 15 kapi i može se kupiti samo uz lekarski recept. Naš čitalac ističe da se najviše godišnje može kupiti 4 vakcine, od kojih jedna zadovoljava potrebu od mesec dana. Ukoliko se, napominje, ova vakcina pije 3-4 godine zaredom, dovodi do toga da čovek stekne imunitet na ambroziju.
U Institutu “Torlak” našem listu potvrdili su da vakcina protiv ambrozije zaista nema i da već nekoliko meseci vlada nestašica. Kao razlog nestašice “Dnevniku” je naveden nedostatak polena, uz najavu da će dobavljači polen tek sada, kada krene cvetanje ambrozije, sakupiti i dostaviti ga za spravljanje vakcine. Značilo bi to, kako nam je rečeno, da se tek u septembru očekuju ove vakcine. Takođe, u “Torlaku” potvrđuju da redovno uzimanje vakcina nekoliko godina može dovesti do izlečenja na aleregiju od ambrzije.
Ova imunoterapija je jedna vrsta vakcine protiv uzročnog alergena. Alergen -specifičnom imunoterapijom imunilozi pokušavaju da umanje reakciju imunološkog sistema, odnosno da se stalnom primenom odgovarajućih doza alergena stvori toleranciju. Istraživanja su pokazala da imunoterapije ne samo da ublažavaju tegobe alergijske kijavice, već sprečavaju napredovanje alergijske bolesti disajnih puteva, sa ciljem da se spreči pojava simptoma alergijske astme.
Problem je u tome što se tretman započinje van sezone polinacije (kraj novembra-decembar), a prvi rezulati se uočavaju već prve godine. Ukoliko se tretman pokaže efikasnim, nastavlja se po odgovarajućoj šemi, minimalno 3, a najviše 5 godina. Povoljan efekat se održava najmanje još tri godine po prekidu tretmana. Ova nestašica vakcina praktično je zaustavila lečenje mnogih bolesnika, a kako se zna da od alergije na ambroziju pati milion i po građana Srbije, broj oštećenih i ugroženih je veliki.
Nevolja je i u tome što jedino “Torlak” u Srbiji proizvodi ovu vakcinu. Kada je već tako, bilo bi sasvim logično, jer za to postoji i ekonomska opravdanost, da vakcina bude dovoljno, jer pacijenti za nju plaćaju punu cenu, čime donose prihod ovom našem jedinom proizvođaču vakcina.
U domovima zdravlja postoje podaci o broju alergičnih na ambroziju i shodno tome je “Torlak” mogao da planira proizvodnju vakcina i da pacijenti ne dođu u situaciju da zbog nestašice prekidaju započetu terapiju. Naročito zato što su lekari i stručnjaci u “Torlaku” saglasni da je vakcina najzdraviji način da se neko izleči od ove alergije.
LJ. Malešević
Za sad samo tablete protiv polena trava
Nakon sprovedene imunoterapije, kod velike većine bolesnika alergijske tegobe se smanjuju i proređuju, a kod nekih bolesnika gotovo nestaju. Organizam postepeno stvara blokirajuća antitela, a uključuju se i drugi zaštitni mehanizmi, te je pri ponovljenom susretu s alergenom reakcija manja. U svetu se intenzivno radi na razvoju ostalih načina aplikacije alergena, te je napravljena oralna imunoterapija (u tabletama), koja će se uskoro početi učestalo primenjivati. Za sada postoje tablete samo za specifičnu imunoterapiju na polen trava.