„Торлак” чека да амброзија процвета па да направи вакцину
Према саопштењу Агенције за заштиту животне средине од сутра, 20. августа, биће повећана поленова зрна амброзије у ваздуху, јер долазе месеци када ова биљка
изазива највише тегоба код људи, а сезона цветања амброзије завршава се у октобру. Међутим, вакцине против амброзије, део алерген специфичне имунотерапије, коју производи Институт “ Торлак”, нема и неће је бити барем још месец и по дана. Вакцина из суседних земаља не може се користити јер не садржи исти алергени полен као у нашем поднебљу.
Нашој редакцији јавио се читалац Зоран Ђ. који је један од оних који имају алергију на амброзију и који пије вакцину који производи “Торлак”, а која се купује по пуној цени, јер државне партиципације за њу нема. Вакцина се пије целе године, два пута недељно по 15 капи и може се купити само уз лекарски рецепт. Наш читалац истиче да се највише годишње може купити 4 вакцине, од којих једна задовољава потребу од месец дана. Уколико се, напомиње, ова вакцина пије 3-4 године заредом, доводи до тога да човек стекне имунитет на амброзију.
У Институту “Торлак” нашем листу потврдили су да вакцина против амброзије заиста нема и да већ неколико месеци влада несташица. Као разлог несташице “Дневнику” је наведен недостатак полена, уз најаву да ће добављачи полен тек сада, када крене цветање амброзије, сакупити и доставити га за справљање вакцине. Значило би то, како нам је речено, да се тек у септембру очекују ове вакцине. Такође, у “Торлаку” потврђују да редовно узимање вакцина неколико година може довести до излечења на алерегију од амбрзије.
Ова имунотерапија је једна врста вакцине против узрочног алергена. Алерген -специфичном имунотерапијом имунилози покушавају да умање реакцију имунолошког система, односно да се сталном применом одговарајућих доза алергена створи толеранцију. Истраживања су показала да имунотерапије не само да ублажавају тегобе алергијске кијавице, већ спречавају напредовање алергијске болести дисајних путева, са циљем да се спречи појава симптома алергијске астме.
Проблем је у томе што се третман започиње ван сезоне полинације (крај новембра-децембар), а први резулати се уочавају већ прве године. Уколико се третман покаже ефикасним, наставља се по одговарајућој шеми, минимално 3, а највише 5 година. Повољан ефекат се одржава најмање још три године по прекиду третмана. Ова несташица вакцина практично је зауставила лечење многих болесника, а како се зна да од алергије на амброзију пати милион и по грађана Србије, број оштећених и угрожених је велики.
Невоља је и у томе што једино “Торлак” у Србији производи ову вакцину. Када је већ тако, било би сасвим логично, јер за то постоји и економска оправданост, да вакцина буде довољно, јер пацијенти за њу плаћају пуну цену, чиме доносе приход овом нашем једином произвођачу вакцина.
У домовима здравља постоје подаци о броју алергичних на амброзију и сходно томе је “Торлак” могао да планира производњу вакцина и да пацијенти не дођу у ситуацију да због несташице прекидају започету терапију. Нарочито зато што су лекари и стручњаци у “Торлаку” сагласни да је вакцина најздравији начин да се неко излечи од ове алергије.
Љ. Малешевић
За сад само таблете против полена трава
Након спроведене имунотерапије, код велике већине болесника алергијске тегобе се смањују и проређују, а код неких болесника готово нестају. Организам постепено ствара блокирајућа антитела, а укључују се и други заштитни механизми, те је при поновљеном сусрету с алергеном реакција мања. У свету се интензивно ради на развоју осталих начина апликације алергена, те је направљена орална имунотерапија (у таблетама), која ће се ускоро почети учестало примењивати. За сада постоје таблете само за специфичну имунотерапију на полен трава.