U VOJVODINI 100 SERTIFIKOVANIH PROIZVOĐAČA I PRODAVACA ORGANSKIH PROIZVODA Našu zdravu hranu jedu u Švajcarskoj, EU, Americi
Kad uđete u prodavnicu i potražite proizvode s etiketom „organski proizvedeno”, želite da budete sigurni da je višestruko viša cena opravdana istinskom brigom o proizvodnji hrane po principima organske proizvodnje.
Organska proizvodnja je oblik poljoprivrede koji se zasniva na korišćenju prirodnih resursa i procesa, bez sintetičkih hemijskih sredstava, sa ciljem očuvanja zdravlja ljudi, životinja i životne sredine. Ovaj pristup podrazumeva brigu o zemljištu, biodiverzitetu i održivom korišćenju resursa.
U Srbiji se organska proizvodnja organizovano sprovodi od početka 2000-ih godina, a prvi pravni okviri uspostavljeni su 2006. godine. U poslednjoj deceniji, broj organskih proizvođača je u porastu — prema dostupnim podacima, u sistemu kontrole i sertifikacije nalazi se preko 7.000 proizvođača, a površine pod organskom proizvodnjom premašuju 20.000 hektara.
Odgovor na pitanje da li je teško baviti se organskom proizvodnjom nije ni da ni ne, rekla je Svetlana Vitomirović, projektna menadžerka Organic Control Systema, koji je deo projekta THEROS, koji obavlja kontrolu procesa proizvodnje i distribucije organskih proizvoda iz Srbije.
Biljke, životinje i čovek
- Organska proizvodnja funkcioniše kao zatvoren ekosistem, u kojem su povezani zemlja – biljke – životinje – čovek. Svaka karika u tom sistemu doprinosi ravnoteži prirode i zdravlju okruženja - zaključuje naša sagovornica.
- Uspostavljanje određenog standarda u proizvodnji odražava odgovornost proizvođača prema poslu kojim se bavi. Većina standarda je dobrovoljna i prilagođena specifičnim tržištima (izuzev onih, propisanih zakonom, za određene kategorije proizvoda u Republici Srbiji - kaže Vitomirović. - U Vojvodini imamo 100 sertifikovanih organskih proizvođača koji se bave biljnom proizvodnjom, stočarstvom, preradom biljnih proizvoda, trgovinom i uvozom organskih proizvoda. Njihovi proizvodi se najvećim delom plasiraju na domaće tržište Srbije, ali se, takođe, izvoze na Balkan, u zemlje Evropske unije, Švajcarsku, Veliku Britaniju, pa čak i u Sjedinjene Američke Države.
Sprovođenje i kontrola standarda u organskoj proizvodnji od ključnog su značaja.
- Standardi osiguravaju da je celokupan proizvodni proces obuhvaćen i praćen određenim kontrolnim mehanizmima. Organska proizvodnja sama po sebi predstavlja standard – kaže Vitomirović i dodaje da, ukoliko proizvođač razume važnost prilagođavanja tržišnom poslovanju u oblasti organske proizvodnje, potrebno je da svoju proizvodnju uskladi s propisanim uslovima i uvede standard organske proizvodnje.
Proizvodi se najvećim delom plasiraju na tržište Srbije
Pitanje koje se nameće je i šta je potrebno proizvođaču da bi uspostavio standard organske proizvodnje?
- Prvi korak jeste detaljno upoznavanje sa pravilima organske proizvodnje – kako opštim, tako i specifičnim za odabranu poljoprivrednu kulturu. Dostupna je raznovrsna literatura na ovu temu, a povremeno se organizuju i edukacije za proizvođače. Samostalno proučavanje zakona i pravilnika takođe je važan deo edukacije, jer omogućava razumevanje dozvoljenih i zabranjenih praksi u organskoj proizvodnji.
Drugi korak podrazumeva kontaktiranje ovlašćenog kontrolnog tela za sertifikaciju organske proizvodnje. Spisak ovlašćenih tela dostupan je na zvaničnim stranicama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u okviru Grupe za organsku proizvodnju.
Bez kontrole, postoji veliki rizik da se proizvodi lažno predstavljaju kao organski, što podriva ceo sistem i nanosi štetu poštenim proizvođačima.
I. Radoičić