"HRANA TREBA DA HRANI, A NE DA TRUJE"
NOVINA ZA POLJOPRIVREDNIKE Kupovina pesticida samo uz sertifikat EVO KAKO SE DOBIJA I KOLIKO ĆE VAŽITI
Svi poljoprivredni proizvođači će od ove godine biti u obavezi da pohađaju obuku radi izdavanja sertifikata profesionalnog korisnika za bezbednost rukovanja i primenu sredstava za zaštitu bilja, a na osnovu člana 46. Zakona o sredstvima za zaštitu bilja (Službeni glasnik RS, broj 41/09 i 17/19).
Prema novoj zakonskoj odredbi, nijedan poljoprivredni proizvođač neće moći da kupuje sredstva za zaštitu bilja u poljoprivrednim apotekama ukoliko ne poseduje taj sertifikat.
Nadležni u resornom ministarstvu su potvrdili da su obuke profesionalnih korisnika počele ove godine.
"Da bi se kupovina sredstava za zaštitu bilja uslovila posedovanjem sertifikata, neophodno je da se obuči veći broj korisnika kako bi to bio uslov za kupovinu. U skladu sa brojem obučenih korisnika doneće se odluka sa tačnim datumom od kada će sertifikat biti obaveza za kupovinu", navode za "Agroklub" u Ministarstvu poljoprivrede.
Aplikacija do kraja godine
Do kraja godine biće završena aplikacija koja će povezati sve objekte prodaje i na malo i na veliko, čime će se formirati baza podataka o kupovini svih sredstava za zaštitu bilja, na osnovu čega će imati uvid o prometu i primeni sredstava za zaštitu bilja.
Podsetimo, odredbe Zakona o sredstvima za zaštitu bilja u vezi sa obukama profesionalnih korisnika i periodičnih pregleda uređaja za primenu sredstava stupile su na snagu još u januaru 2022. godine. Da bi se uspostavili ovi poslovi bilo je neophodno da se donesu podzakonski propisi koji definišu ove dve oblasti, kao i da se donese program obuka.
"U prethodnom periodu izvršena je obuka stručnih lica za obavljanje poslova periodičnih pregleda uređaja, kao i dodela opreme za testiranje i priprema kontrolnih stanica za obavljanje poslova. Takođe, bio je raspisan konkurs za pravna lica koja mogu da vrše obuke profesionalnih korisnika, kao i period da se ona pripreme za te poslove", ističu u resornom ministarstvu.
Jednodnevne obuke
Pod profesionalnim korisnicima smatraju se sva lica koja koriste sredstva za zaštitu bilja u okviru svojih profesionalnih aktivnosti, kako na poljoprivrednim, tako i na nepoljoprivrednim površinama, kao i lica koja svoje poljoprivredne proizvode stavljaju na tržište.
Na osnovu odluke Ministarstva poljoprivrede, obuke profesionalnih korisnika će obavljati poljoprivredni fakulteti, više škole kao i poljoprivredne stručne službe. Obuke će biti jednodnevne i donetim programom je tačno utvrđeno koje su to oblasti sa kojima polaznici treba da se informišu i upoznaju.
To su, pre svega, one koje se odnose na bezbedno rukovanje sredstvima za zaštitu bilja, u smislu primene, čuvanja, transporta, odlaganja. Potom, oblasti koje se odnose na upoznavanje sa samim sredstvima, karakteristikama, formulacijama, svojstvima i delovanjem na štetne organizme, ali i njihovim uticajem na zdravlje ljudi, životinja i životnu sredinu.
"Vezom između Registra poljoprivrednih gazdinstava i bazom o prodatim sredstvima za zaštitu bilja imaće se uvid u to koliko i za šta kupuje sredstva za zaštitu bilja i da li je to u skladu sa prijavljenim površinama i kulturama", kažu iz Uprave za zaštitu bilja.
Sertifikat će važiti pet godina
S obzirom na to da je Zakonom propisana prodaja pesticida isključivo u poljoprivrednim apotekama koje imaju zaposleno stručno lice, inženjera iz oblasti zaštite bilja ili fitofarmacije, za ova stručna lica, kako navode iz Ministarstva poljoprivrede biće organizovan drugačiji vid obuke u skladu sa njihovim obrazovanjem i delatnošću koju obavljaju.
"Hrana treba da hrani, a ne da truje" - koliko je dozvoljena količina pesticida u namirnicama?
Savetodavac za zaštitu bilja Nikola Milenković iz PSS Kuršumlija ističe da će nakon održane obuke i položenog testa poljoprivredni proizvođači dobiti potvrdu o završenoj obuci, a kasnije i sertifikat profesionalnih korisnika u trajanju od pet godina.
"U vezi sa svim informacijama poljoprivrednici mogu da se obrate nadležnim poljoprivrednim stručnim službama", kaže on.
Prema rečima nadležnih iz Ministarstva poljoprivrede, krajnji cilj ove obuke je pre svega zaštita zdravlja ljudi, kako onih koji direktno koriste sredstva, tako i svih potrošača koji koriste poljoprivredne proizvode, zaštita životinja, kako domaćih, tako i divljih, kao i zaštita kompletne životne sredine.
(Agroklub)