"ХРАНА ТРЕБА ДА ХРАНИ, А НЕ ДА ТРУЈЕ"
НОВИНА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ Куповина пестицида само уз сертификат ЕВО КАКО СЕ ДОБИЈА И КОЛИКО ЋЕ ВАЖИТИ
Сви пољопривредни произвођачи ће од ове године бити у обавези да похађају обуку ради издавања сертификата професионалног корисника за безбедност руковања и примену средстава за заштиту биља, а на основу члана 46. Закона о средствима за заштиту биља (Службени гласник РС, број 41/09 и 17/19).
Према новој законској одредби, ниједан пољопривредни произвођач неће моћи да купује средства за заштиту биља у пољопривредним апотекама уколико не поседује тај сертификат.
Надлежни у ресорном министарству су потврдили да су обуке професионалних корисника почеле ове године.
"Да би се куповина средстава за заштиту биља условила поседовањем сертификата, неопходно је да се обучи већи број корисника како би то био услов за куповину. У складу са бројем обучених корисника донеће се одлука са тачним датумом од када ће сертификат бити обавеза за куповину", наводе за "Агроклуб" у Министарству пољопривреде.
Апликација до краја године
До краја године биће завршена апликација која ће повезати све објекте продаје и на мало и на велико, чиме ће се формирати база података о куповини свих средстава за заштиту биља, на основу чега ће имати увид о промету и примени средстава за заштиту биља.
Подсетимо, одредбе Закона о средствима за заштиту биља у вези са обукама професионалних корисника и периодичних прегледа уређаја за примену средстава ступиле су на снагу још у јануару 2022. године. Да би се успоставили ови послови било је неопходно да се донесу подзаконски прописи који дефинишу ове две области, као и да се донесе програм обука.
"У претходном периоду извршена је обука стручних лица за обављање послова периодичних прегледа уређаја, као и додела опреме за тестирање и припрема контролних станица за обављање послова. Такође, био је расписан конкурс за правна лица која могу да врше обуке професионалних корисника, као и период да се она припреме за те послове", истичу у ресорном министарству.
Једнодневне обуке
Под професионалним корисницима сматрају се сва лица која користе средства за заштиту биља у оквиру својих професионалних активности, како на пољопривредним, тако и на непољопривредним површинама, као и лица која своје пољопривредне производе стављају на тржиште.
На основу одлуке Министарства пољопривреде, обуке професионалних корисника ће обављати пољопривредни факултети, више школе као и пољопривредне стручне службе. Обуке ће бити једнодневне и донетим програмом је тачно утврђено које су то области са којима полазници треба да се информишу и упознају.
То су, пре свега, оне које се односе на безбедно руковање средствима за заштиту биља, у смислу примене, чувања, транспорта, одлагања. Потом, области које се односе на упознавање са самим средствима, карактеристикама, формулацијама, својствима и деловањем на штетне организме, али и њиховим утицајем на здравље људи, животиња и животну средину.
"Везом између Регистра пољопривредних газдинстава и базом о продатим средствима за заштиту биља имаће се увид у то колико и за шта купује средства за заштиту биља и да ли је то у складу са пријављеним површинама и културама", кажу из Управе за заштиту биља.
Сертификат ће важити пет година
С обзиром на то да је Законом прописана продаја пестицида искључиво у пољопривредним апотекама које имају запослено стручно лице, инжењера из области заштите биља или фитофармације, за ова стручна лица, како наводе из Министарства пољопривреде биће организован другачији вид обуке у складу са њиховим образовањем и делатношћу коју обављају.
"Храна треба да храни, а не да трује" - колико је дозвољена количина пестицида у намирницама?
Саветодавац за заштиту биља Никола Миленковић из PSS Куршумлија истиче да ће након одржане обуке и положеног теста пољопривредни произвођачи добити потврду о завршеној обуци, а касније и сертификат професионалних корисника у трајању од пет година.
"У вези са свим информацијама пољопривредници могу да се обрате надлежним пољопривредним стручним службама", каже он.
Према речима надлежних из Министарства пољопривреде, крајњи циљ ове обуке је пре свега заштита здравља људи, како оних који директно користе средства, тако и свих потрошача који користе пољопривредне производе, заштита животиња, како домаћих, тако и дивљих, као и заштита комплетне животне средине.
(Агроклуб)