SRBIJA IMA JAJA ZA EVROPU, ALI NEMA DOZVOLU ZA IZVOZ: Proizvođači se nadaju pozitivnoj odluci EU inspekcije!
Jaja su i dalje najjeftinija hrana. Na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu komad se prodaje od 16 do 25 dinara i po toj ceni, po rečima pijačnih prodavaca, dobro idu.
Prodaju se na karton, a ne po nekoliko komada. Za razliku od potrošača kojima jaja verovatno nisu skupa, proizvođači su sve do nedavno pravili gubitke, jer naveliko komad se otkupljivao za osam dinara, a sada je devet i deset dinara.
Po rečima direktorke Poslovnog udruženja „Živinari Srbije” Sanje Ćelebičanin, proizvođači nisu bili zadovljni cenom jer sve do pre nekoliko dana nisu pokrivala troškove proizvodnje jaja.
- Proizvođačka cena po jednom jajetu je devet dinara, a do nedavno je cena u otkupu iznosila osam dinara. Sada je devet i deset, što znači da pokrivaju troškove proizvodnje - rekla je Ćelebičanin za Dnevnik.
Očekuje se poseta inspekcije iz EU od 2. do 13. juna i postoji nada da će Srbiji biti odobren izvoz konzumnih jaja
Na farmama imamo oko sedam miliona koka nosilja, a proizvodnja jaja na dnevnom nivou je nešto manja od pet miliona jaja - zavisi od vremena eksploatacije i nosivosti, koja je prosečno 82 procenta.
- Imamo dovoljno jaja za izvoz jer imamo višak proizvodnje, ali su nam smanjene izvozne mogućnosti. Nemamo dozvolu za izvoz u EU, gde je sada manjak jaja. I znatno viša cena konzumnih jaja. Cena jaja u EU je 0,40 evra - navela je Čelebičanin. - Jaja izvozimo samo u Severnu Makedoniju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Albaniju, a nemamo dozvolu za izvoz na tržište zemalja EU.
Za Vaskrs po staroj ceni
Porodica Popržen iz Žablja drži koke nosilje nekoliko decenija.
Za Dnevnik Dušica Popržen ističe da jaja neće poskupeti za Vaskrs jer su farmeri nedavno podigli cene. Naglašava da su sve do nedavno pravili gubitke jer je cena naveliko jaja bila niska.
- Naše gazdinstvo opstaje jer imamo zaokruženi proces proizvodnje, od njive do trpeze, i što nemamo kontakt sa otkupljivačima već jaja prodajemo dirketno kupcima, na pijacama, prodavnicama i restoranima - rekla je Popržen.
Ona je istakla je da se očekuje poseta inspekcije iz EU - DG Sante Direktorat za zaštitu potrošača od 2. do 13. juna i da postoji nada da će Srbiji biti odobren izvoz konzumnih jaja, što bi pomoglo finansijski našim farmerima.
Navela je i da Poslovna udruženje „Zajednica živinara”nema podatke o objektima ni strukturu gazdinstva i farmi. - Ono što preko članova našeg Udruženja znamo to je da se proizvodnja skoncentrisala na organizovanim i registrovanim farmama i da je zanemariv postotak proizvodnje na malim farmama, koje snabdevaju lokalnu prodavnicu i zelene pijace. Imamo farme gde ima preko milion koka nosilja, a najmanja je ona gde je oko 100.000 koka nosilja.