Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SVI ULAŽU U ODBRANU: Da li je ”gavran” najveći srpski adut i šta Namenska ima da ponudi u vremenu povećane POTRAŽNJE

18.02.2025. 20:44 21:00
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Blic
Youtube prinstcrin/Silja Pluton/Vojska Srbije
Foto: Youtube prinstcrin/Silja Pluton/Vojska Srbije

Evropski čelnici su na vanrednom sastanku u Parizu pozvali na povećanje potrošnje za odbranu, ali su ostali podeljeni u pogledu slanja mirovnih snaga u Ukrajinu za podršku sprovođenju mogućeg sporazuma o miru.

Danas je Saudijska Arabija bila domaćin prve faze pregovora o okončanju rata, gde su se sastale delegacije Rusije i SAD, a kao drugi domaćin se pominje i naša zemlja. I dok traje ovaj diplomatski "blickrig", malo dalje u komšiluku, održava se i Sajam naoružanja i vojne opreme "IDEX 2025" u Abu Dabiju. Srbija ima svoj štand, pa se postavlja pitanje šta ima da ponudi Evropi i svetu od namenske i odbrambene industrije?

Koliko je proizvodnja oružja goruća tema govori to što su berze počele da trepere na ove vesti. Investitori, naime, očekuju da će Evropska unija povećati investicije u vojnu industriju, što je pokrenulo rast akcija proizvođača oružja širom Evrope, a milanska je oborila rekord u poslednjih 17 godina.

Srpska vojna industrija, pokazuju cifre, sve je jača, izvoz je drastično porastao, a neki proizvodi pobrali su svu pažnju stranaca. Analizirali smo šta je najveći adut naše vojne industrije.

Youtube prinstcrin/Silja Pluton
Foto: Youtube prinstcrin/Silja Pluton

Za vojne analitičare sa kojima je razgovarao "Blic Biznis" nema dileme - Srbija ima i te kako oružja da ponudi i Evropi i svetu.

- Srpska odbrambena industrija već godinama aktivno proizvodi naoružanje i vojnu opremu, pre svega municiju, i naša zemlja jeste deo evropskog lanca isporuke. S obzirom na to da kakve su trenutne geopolitičke okolnosti, očekuje se da će Evropa povećati nabavku teškog naoružanja i vojne opreme, što otvara potencijalne prilike i za srpsku industriju - kaže za "Blic Biznis" Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Međutim, pitanje je koliko će srpski proizvođači moći u potpunosti da iskoriste ove prilike, s obzirom na to da Srbija nije članica NATO-a, koji ima svoja pravila, proizvodne kapacitete i modele finansiranja.

- Ipak, postoji realan prostor za srpsku industriju jer mnoge zemlje bivšeg Varšavskog pakta još nisu u potpunosti prešle na zapadne standarde naoružanja. Dok taj proces tranzicije ne bude završen, potražnja za municijom i vojnim sredstvima sovjetskog porekla ostaje prisutna - ističe nam on.

Srpska namenska industrija u globalnoj trci: Proizvodnja i prilike

I vojni analitičar Vlade Radulović ističe da srpska namenska industrija ima značajnu ulogu u proizvodnji vojne opreme, posebno u segmentu kopnenih snaga.

- Iako ne proizvodimo najsloženije sisteme poput helikoptera i PVO sistema, Srbija može da ponudi samohodne haubice i drugu opremu koja je tražena na svetskom i evropskom tržištu. Primer za to su haubica "NORA" i oklopno vozilo "Miloš", koji su završili na Kipru, članici EU, što potvrđuje da Srbija može da se pozicionira kao relevantan igrač u ovom sektoru - kaže naš sagovornik.

Posebno se ranije isticala proizvodnja municije, gde „Prvi partizan“ iz Užica već izvozi municiju malog kalibra u zemlje članice NATO-a.

- U aktuelnom geopolitičkom kontekstu, kada se traži svaki metak i svaka granata, raste interes i za srpsku artiljerijsku municiju, uključujući i kalibar 155 mm. Ono što Srbiju izdvaja na globalnom tržištu jeste sposobnost da proizvodi municiju i opremu u oba standarda – i u sovjetskim kalibrima, koji su još u upotrebi u nekim zemljama, i u zapadnim, po NATO standardima. Ova fleksibilnost omogućava srpskoj namenskoj industriji da odgovori na širok spektar potreba kupaca - ističe Radulović.

Pored toga, Srbija se izdvaja i po odnosu cena-kvalitet.

- Naši proizvodi su kvalitetniji od najjeftinijih na tržištu, ali cenovno daleko konkurentniji od vrhunskih zapadnih rešenja, što nas svrstava u povoljnu sredinu za mnoge kupce. Na kraju, i pored određenih izazova i gubitka pozicija na pojedinim tržištima, poput Bliskog Istoka i Severne Afrike, Srbija je uspela da zadrži prisustvo na nekim tradicionalnim tržištima bivše Jugoslavije. Ukoliko se geopolitička situacija u Evropi nastavi komplikovati, otvaranje novih proizvodnih linija i proširenje kapaciteta biće dodatna šansa za domaću namensku industriju - kaže Radulović za "Blic Biznis".

Šta je adut Srbije u naoružanju?

Kao jedan od ključnih proizvoda srpske odbrambene industrije ističe se artiljerijska raketa kalibra 122 mm – sistem razvijen u Sovjetskom Savezu šezdesetih godina, koji se i dalje koristi u Poljskoj, Hrvatskoj i drugim zemljama regiona.

- Iako će dugoročno tržište preći na savremene sisteme poput HIMARS-a i južnokorejskih raketnih sistema, u narednim godinama postoji prostor za sklapanje poslova u nestandardnim kalibrima. Ključno pitanje biće koliko će domaća industrija iskoristiti te prihode za ulaganje u nove tehnologije i modernizaciju - kaže nam Aleksandar Radić.

U budućnosti, kako srpska odbrambena industrija beleži rast, ključni aduti domaće proizvodnje zavise od segmenta tržišta i trenutne potražnje. Prema rečima vojnog analitičara Radulovića, trenutno je velika potražnja za minobacačkom municijom, posebno kalibra 120 mm, kao i za artiljerijskom municijom kalibra 155 mm.

„U šali sam nedavno rekao da bih mogao da prodam milion upaljača za artiljerijske granate ovog trenutka. Potražnja za municijom, kako za 155 mm, tako i za kalibre 120 mm i 122 mm, izuzetno je velika. Mnoge kompanije već su popunile kapacitete za ovu i narednu godinu,“ ističe Radulović.

Rast izvoza srpske industrije

Među značajnim izvoznim proizvodima nalaze se borbena vozila „Miloš“ i „Lazar“, koja privlače veliku pažnju na međunarodnim sajmovima naoružanja. Pored njih, domaća industrija razvija i unapređuje raketne sisteme različitih namena.

Војска Србије
Foto: Vojska Srbije

- Kruna naše industrije svakako je samohodna haubica Nora kalibra 155 mm, posebno njena najnovija verzija – Nora NG. Pored toga, izuzetno je značajno što "Prvi partizan" iz Užica ne može da proizvede onoliko municije malog kalibra koliko tržište traži. Takođe, preduzeće "Milan Blagojević" iz Lučana je jedna od samo tri kompanije u Evropi koje proizvode specijalne barute, uz francuski "Nexter" i još jednu češku firmu. Osvajanjem proizvodnje trobaznih baruta, Lučani prate najnovije svetske standarde - objašnjava Radulović.

Govoreći o izvozu srpske odbrambene industrije, Radulović naglašava da se trend rasta nastavlja, ali da postoji razlika između zaključenih i realizovanih ugovora.

- Često se spominju cifre od milijardu ili 1,2 milijarde evra zaključenih ugovora, ali je bitno razdvojiti to od realizovanih poslova, koji se kreću u rasponu od 500 do 800 miliona evra. Razlika između ugovorenog i stvarno isporučenog može biti i do 70 odsto, pa je važno precizno sagledavati te podatke - zaključuje Radulović.

Radić s druge strane, navodi primere iz regiona koja su važna kao strateška ulaganja koja mogu značajno unaprediti industriju.

- Mađarska, koja do skoro nije imala razvijenu vojnu industriju, danas postaje ozbiljan igrač na tržištu. Njihov pristup je jasan – svaka velika vojna nabavka dolazi uz prenos proizvodnje i tehnološki razvoj. Slično je uradila i Poljska, koja je nabavku američkih F-16 iskoristila za razvoj sopstvenih kapaciteta, uključujući sklapanje helikoptera H-60 Black Hawk. Ako Srbija želi da ostane konkurentna, biće neophodno da ulaže u nove tehnologije, razvija domaću proizvodnju i koristi svaku priliku za industrijsku saradnju u sklopu budućih vojnih nabavki - dodaje Radić.

Šeici na štandu Jugoimporta

Kao što smo ranije preneli, srpski proizvodi zanimljivi su i na svetskoj sceni. Šeik Muhamed bin Zajed Al Nahjan predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i glavni komandant Oružanih snaga UAE posetio je izložbeni prostor "Jugoimport-SDPR", kao integratora odbrambene industrije Srbije, na 17. Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme "IDEX 2025" u Abu Dabiju.

Predsedniku UAE predstavljen je razvojni i proizvodni program Jugoimport-SDPR i odbrambene industrije Srbije. Tom prilikom, prezentovana su mu najnovija dostignuća u oblasti vojne tehnologije i istaknut je posebni značaj u oblasti saradnje na polju odbrambene industrije.

Војска Србије
Foto: Vojska Srbije

Šeik Muhamed bin Zajed Al Nahjan iskazao je interesovanje za srpske dronove kamikaze.

Štand je posetio i princ prestolonaslednik šeik Halid bin Muhamed Al Nahjan.

Srbija na sajmu u UAE

Petar Vojnović, urednik portala TangoSix, koji prisustvuje sajmu, za "Blic Biznis je podelio utiske:

- Međunarodni sajam naoružanja koji se ove nedelje održava u Abu Dabiju odslikava aktuelnu globalnu bezbednosnu situaciju. Dok sukob u Ukrajini traje, istovremeno se intenziviraju pozivi na mir, ali i trendovi ubrzanog naoružavanja i preuzimanja odgovornosti za sopstvenu odbranu – ne samo u Evropi, već i širom sveta. Ove godine, sajam okuplja gotovo sve vodeće svetske kompanije iz oblasti vojne industrije, što dodatno potvrđuje njegovu važnost i uticaj. Jasno je da je trgovina, proizvodnja i razvoj vojne opreme u punom zamahu - kaže nam Vojnović.

Srbija tradicionalno učestvuje na ovom sajmu, pre svega kroz kompaniju Jugoimport-SDPR, državnog trgovca naoružanjem i sistemskog integratora, koji predstavlja različite borbene sisteme i vojne tehnologije proizvedene u Srbiji.

Ovakvi sajmovi ključni su za uspostavljanje i negovanje poslovnih kontakata, a liberalna poslovna klima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima omogućava prisustvo širokog spektra učesnika, bez obzira na geopolitičke odnose.

- To Srbiji pruža dodatnu priliku da predstavi ono po čemu je najpoznatija – proizvodnju municije različitih kalibara, kao i širok spektar borbenih sistema i vojnih vozila. Posebna pažnja posvećena je bespilotnim letelicama, koje su trenutno jedan od najtraženijih segmenata vojne industrije. Jugoimport-SDPR je upravo na ovom sajmu predstavio besposadnu lutajuću municiju – letelicu "Gavran", čije su performanse, prema dostupnim podacima, i do 20–30% bolje u odnosu na većinu globalno uporedivih rešenja. Ova letelica se razvija u Srbiji i predstavlja značajan tehnološki iskorak, sa potencijalom da se pozicionira kao ozbiljan igrač na međunarodnom tržištu - precizira Vojnović.

S obzirom na trenutne globalne trendove i povećanu potražnju za naoružanjem, proizvođači iz Srbije se nalaze u povoljnoj poziciji da ponude svoje proizvode državama koje jačaju sopstvene odbrambene kapacitete, dodaje naš sagovornik.

- Nesvrstana pozicija Srbije u međunarodnim odnosima dodatno doprinosi njenim mogućnostima na tržištu vojne industrije. Sve što se može videti na ovom sajmu potvrđuje da je trenutak izuzetno povoljan za srpske proizvođače naoružanja i municije, a njihov nastup u Abu Dabiju pokazuje da Srbija i dalje zauzima značajno mesto u ovoj industriji - navodi on.

Blic.rs

Izvor:
Dnevnik/Blic
Piše:
Pošaljite komentar