ŠTA ZNAČI UVOĐENJE AMERIČKIH CARINA SRBIJI Na udaru srpski izvoz municije, guma, hrane za pse i mačke…
Američke carine od 37 posto za robu iz Srbije svakako su razlog za brigu, a pitanje koje se nameće je i to šta mi, u stvari, izvozima preko Atlantika.
Iako preciznih podata o našem izvozu u SAD za prošlu godinu nema, slika se može steći i analizom podataka iz 2023. i pojedinih meseci prošle godine, jer je vrednost razmene svako malo porasla, ali se struktura nije puno menjala.
Prema podacima koje su iz PKS ranije dostavljeni Dnevniku, tokom 2023. godine ostvarena vrednost ukupne spoljnotrgovinske robne razmene Srbije i SAD iznosi 1,145 milijardi dolara, a Srbija je jedna od retkih zemalja na planeti koja ima negativan saldo sa SAD jer smo imali deficit od 31 milion dolara. Vrednost izvoza 2023. godine iznosila je 557 miliona dolara. S druge strane, uvoz je bio težak 558 miliona. U ovom periodu pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 95 odsto.
Prema podacima PKS, tokom novembra prošle godine iz Srbije za Ameriku išle su spoljne pneumatske gume za autobuse, kamione i za putnička vozila, delovi za motore, hrana za pse i mačke, municija za pištolje i automatske puške, kao i ostala municija, bitumen rolne za izolaciju… Naravno, upravo bi se ovi proizvodi mogli naći na udaru eventualnih američkih carina.
S druge strane, iz Amerike su uvoženi delovi turbomlaznih motora, avioni neoperativne mase preko 2.000 (ova roba je uvezena za remont ili popravku i ista će biti vraćena u SAD), lekovi za maloprodaju, reagensi, dijagnostički i laboratorijski, kameni ugalj…
Inače, po podacima iz novembra prošle godine, na rang-listi zemalja u koje Srbija izvozi SAD su na 18. mestu, od ukupno 226 zemalja.
- Ekonomsko-politički razlozi verovatno su uticali da administracija Donalda Trampa Srbiji uvede carine od čak 37 posto - izjavio je juče za Dnevnik profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu dr Veljko M. Mijušković.
Dr Mijušković smatra da s političkog aspekta ovako visoke carine treba da budu razlog za neke buduće pregovore, a ekonomski verovatno leže u trgovinskoj strukturi našeg izvoza. Trampovoj administraciji verovatno je problematičan naš izvoz metala, kao i industrijskih proizvoda, koji su već ranije bili pod američkim trgovinskim merama.
Administracija Donalda Trampa je možda procenila da Srbija koristi određene subvencije ili izvozne strategije, koje se ne poklapaju sa američkim ekonomskim interesima ili je deo šire strategije trgovinskog pritiska na manje države, kako bi se ostvarile povoljnije pozicije u bilateralnim pregovorima, rekao je Dr Mijušković.
– Srpska privreda će biti pogođena, ali ne suštinski – kaže za Dnevnik Bojan Stanić, zamenik direktora Centra za strateške analize Privredne komore Srbije (PKS).
Srbija u SAD najviše izvozi IT usluge, koje su u 2024. godini vredele 1,7 milijardi dolara. Zasad nema naznaka da će taj sektor direktno biti pogođen carinama. Dok se usluge mere u milijardama dolara, izvoz srpske robe u SAD je tek oko 600 miliona dolara.
Na udaru carina mogli bi da se nađu pojedini srpski izvoznici robe, a naročito namenska industrija, proizvođači guma, auto-delova i aluminijuma.