ШТА ЗНАЧИ УВОЂЕЊЕ АМЕРИЧКИХ ЦАРИНА СРБИЈИ На удару српски извоз муниције, гума, хране за псе и мачке…
Америчке царине од 37 посто за робу из Србије свакако су разлог за бригу, а питање које се намеће је и то шта ми, у ствари, извозима преко Атлантика.
Иако прецизних подата о нашем извозу у САД за прошлу годину нема, слика се може стећи и анализом података из 2023. и појединих месеци прошле године, јер је вредност размене свако мало порасла, али се структура није пуно мењала.
Према подацима које су из ПКС раније достављени Дневнику, током 2023. године остварена вредност укупне спољнотрговинске робне размене Србије и САД износи 1,145 милијарди долара, а Србија је једна од ретких земаља на планети која има негативан салдо са САД јер смо имали дефицит од 31 милион долара. Вредност извоза 2023. године износила је 557 милиона долара. С друге стране, увоз је био тежак 558 милиона. У овом периоду покривеност увоза извозом износила је 95 одсто.
Према подацима ПКС, током новембра прошле године из Србије за Америку ишле су спољне пнеуматске гуме за аутобусе, камионе и за путничка возила, делови за моторе, храна за псе и мачке, муниција за пиштоље и аутоматске пушке, као и остала муниција, битумен ролне за изолацију… Наравно, управо би се ови производи могли наћи на удару евентуалних америчких царина.
С друге стране, из Америке су увожени делови турбомлазних мотора, авиони неоперативне масе преко 2.000 (ова роба је увезена за ремонт или поправку и иста ће бити враћена у САД), лекови за малопродају, реагенси, дијагностички и лабораторијски, камени угаљ…
Иначе, по подацима из новембра прошле године, на ранг-листи земаља у које Србија извози САД су на 18. месту, од укупно 226 земаља.
- Економско-политички разлози вероватно су утицали да администрација Доналда Трампа Србији уведе царине од чак 37 посто - изјавио је јуче за Дневник професор на Економском факултету у Београду др Вељко М. Мијушковић.
Др Мијушковић сматра да с политичког аспекта овако високе царине треба да буду разлог за неке будуће преговоре, а економски вероватно леже у трговинској структури нашег извоза. Трамповој администрацији вероватно је проблематичан наш извоз метала, као и индустријских производа, који су већ раније били под америчким трговинским мерама.
Администрација Доналда Трампа је можда проценила да Србија користи одређене субвенције или извозне стратегије, које се не поклапају са америчким економским интересима или је део шире стратегије трговинског притиска на мање државе, како би се оствариле повољније позиције у билатералним преговорима, рекао је Др Мијушковић.
– Српска привреда ће бити погођена, али не суштински – каже за Дневник Бојан Станић, заменик директора Центра за стратешке анализе Привредне коморе Србије (ПКС).
Србија у САД највише извози ИТ услуге, које су у 2024. години вределе 1,7 милијарди долара. Засад нема назнака да ће тај сектор директно бити погођен царинама. Док се услуге мере у милијардама долара, извоз српске робе у САД је тек око 600 милиона долара.
На удару царина могли би да се нађу поједини српски извозници робе, а нарочито наменска индустрија, произвођачи гума, ауто-делова и алуминијума.