OPLJAČKANA LABORATORIJA U KOJOJ SE OTKRIVA FALSIFIKOVANI MED Srbija ostala bez jedine akreditovane metode za detekciju lažnog meda
Tokom vikenda opljačkana je laboratorija “Analab” u Pančevu iz koje je izneta ključna oprema visoke vrednosti za detektovanje falsifikovanog meda, objavio je Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
Reč je o opremi koja jedina u Srbiji, ali trenutno i jedina u Evropi, može da “prepozna” lažni med.
Kako se navodi u saopštenju SPOS-a, “ovom krađom je ugrožena nacionalna bezbednost Srbije, ali i cele Evrope, jer je EIM-IRMS jedina akreditovana metoda danas u celoj Evropi koja može otkriti sve vrste stranih dodatih šećera medu tokom procesa falsifikovanja”.
“Pčelarstvo u Srbiji može da stavi katanac”
- Ova tehnologija je jedinstvena u svetu i nema cenu, te je nemoguće ni reći stvarnu vrednost učinjene štete jer je nemerljiva. Pred svima nama stoji pitanje kako dalje, na koje moramo dati odgovor koliko već narednih dana, ili će pčelarstvo Srbije, uz sve ovo suočeno i sa velikim gubicima pčela tokom zimovanja, moći da stavi katanac na sve pčelinjake Srbije, jer više nemamo alat za borbu protiv sada već ogoljene pčelarske mafije – upozorava se u njihovom saopštenju.
Po našim saznanjima, nakon što je policija obaveštena o pljački laboratorije, sada i nadležni javni tužilac treba da preduzme korake iz svoje nadležnosti.
U razgovoru sa “Blic” predsednik SPOS Rodoljub Živadinović kaže da u toj organizaciji čekaju zvanične informacije šta će državni organi preduzeti, “nakon čega će se dodatno oglasiti”.
Bez rada te laboratorije, ponavlja, “domaće pčelarstvo je uništeno i više ne postoji”.
- Jer danas falsifikata meda ima nebrojeno mnogo zato što med koji se uvozi na tržište EU prolazi njihove analize i nesmetano se širi do ogromnog broja potrošača. S druge, strane postoje samo tri inovativne laboratorijske analize koje otkrivaju da li je u pitanju lažni med – naša, estonska i austrijska. Međutim, samo je srpska do današnjeg dana akreditovana. Tako da ne znamo koliko mora da se čeka, da li nekoliko meseci ili čak godinu i više, da se pokažu da su metode laboratorija u Estoniji i Austriji dobre, kako bi dobile odgovarajuću akreditaciju. To je proces koji će da traje i do tada su nam ruke vezane – upozorava Živadinović.
Umesto pravog meda, u teglama šećerni sirupi pirinča i krompira
Kako smo već pisali, med je namirnica koja se relativno lako falsifikuje. Lažni med, najčešće, je u stvari neki šećerni sirup nastao preradom pirinča i krompira ali i koji, između ostalog, sadrži pesticide i teške metale.
Tako je istraživanje koje je 2023. godine obavljeno u našoj zemlji, a upravo po tada akreditovanoj novoj metodi za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, pokazalo da od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani, 22 nisu prošla testove autentičnosti, odnosno, u čak 88 odsto uzoraka utvrđeno je da je medu dodavana neka vrsta šećera!
Iste godine u istraživanju koje je sprovedeno u EU, utvrđeno je da od 123 strane kompanije koje uvoze med na tržište EU, njih čak 70 je prodavalo med koji sadrži šećerni sirup. Najviše tih kompanija, ukupno 20, kako je istaknuto, bilo je iz Kine, a ostale su iz Ukrajine, Argentine, Brazila, Meksika i Turske.
Detekcija falsifikovanog meda nije bila jednostavna jer su se poslednjih godina na našem i tržištu EU, zahvaljujući modernim mašinama za homogenizaciju, pojavile “kopije” koje veoma liče na pravi proizvod pčela.
EIM-IRMS, kojom je raspolagala opljačkana laboratorija “Analab”, jedina je akreditovana metoda u celoj Evropi koja može otkriti sve vrste stranih dodatih šećera medu tokom procesa falsifikovanja.