ОПЉАЧКАНА ЛАБОРАТОРИЈА У КОЈОЈ СЕ ОТКРИВА ФАЛСИФИКОВАНИ МЕД Србија остала без једине акредитоване методе за детекцију лажног меда
Током викенда опљачкана је лабораторија “Аналаб” у Панчеву из које је изнета кључна опрема високе вредности за детектовање фалсификованог меда, објавио је Савез пчеларских организација Србије (СПОС).
Реч је о опреми која једина у Србији, али тренутно и једина у Европи, може да “препозна” лажни мед.
Како се наводи у саопштењу СПОС-а, “овом крађом је угрожена национална безбедност Србије, али и целе Европе, јер је ЕИМ-ИРМС једина акредитована метода данас у целој Европи која може открити све врсте страних додатих шећера меду током процеса фалсификовања”.
“Пчеларство у Србији може да стави катанац”
- Ова технологија је јединствена у свету и нема цену, те је немогуће ни рећи стварну вредност учињене штете јер је немерљива. Пред свима нама стоји питање како даље, на које морамо дати одговор колико већ наредних дана, или ће пчеларство Србије, уз све ово суочено и са великим губицима пчела током зимовања, моћи да стави катанац на све пчелињаке Србије, јер више немамо алат за борбу против сада већ огољене пчеларске мафије – упозорава се у њиховом саопштењу.
По нашим сазнањима, након што је полиција обавештена о пљачки лабораторије, сада и надлежни јавни тужилац треба да предузме кораке из своје надлежности.
У разговору са “Блиц” председник СПОС Родољуб Живадиновић каже да у тој организацији чекају званичне информације шта ће државни органи предузети, “након чега ће се додатно огласити”.
Без рада те лабораторије, понавља, “домаће пчеларство је уништено и више не постоји”.
- Јер данас фалсификата меда има небројено много зато што мед који се увози на тржиште ЕУ пролази њихове анализе и несметано се шири до огромног броја потрошача. С друге, стране постоје само три иновативне лабораторијске анализе које откривају да ли је у питању лажни мед – наша, естонска и аустријска. Међутим, само је српска до данашњег дана акредитована. Тако да не знамо колико мора да се чека, да ли неколико месеци или чак годину и више, да се покажу да су методе лабораторија у Естонији и Аустрији добре, како би добиле одговарајућу акредитацију. То је процес који ће да траје и до тада су нам руке везане – упозорава Живадиновић.
Уместо правог меда, у теглама шећерни сирупи пиринча и кромпира
Како смо већ писали, мед је намирница која се релативно лако фалсификује. Лажни мед, најчешће, је у ствари неки шећерни сируп настао прерадом пиринча и кромпира али и који, између осталог, садржи пестициде и тешке метале.
Тако је истраживање које је 2023. године обављено у нашој земљи, а управо по тада акредитованој новој методи за утврђивање фалсификата хране и пића, показало да од 25 узорака меда на нашем тржишту који су тестирани, 22 нису прошла тестове аутентичности, односно, у чак 88 одсто узорака утврђено је да је меду додавана нека врста шећера!
Исте године у истраживању које је спроведено у ЕУ, утврђено је да од 123 стране компаније које увозе мед на тржиште ЕУ, њих чак 70 је продавало мед који садржи шећерни сируп. Највише тих компанија, укупно 20, како је истакнуто, било је из Кине, а остале су из Украјине, Аргентине, Бразила, Мексика и Турске.
Детекција фалсификованог меда није била једноставна јер су се последњих година на нашем и тржишту ЕУ, захваљујући модерним машинама за хомогенизацију, појавиле “копије” које веома личе на прави производ пчела.
ЕИМ-ИРМС, којом је располагала опљачкана лабораторија “Аналаб”, једина је акредитована метода у целој Европи која може открити све врсте страних додатих шећера меду током процеса фалсификовања.