NOVA ŠANSA ZA DOMAĆE ZADRUGE I PREDUZETNIKE: IPARD 3 daje do 2,5 miliona evra! KO SVE MOŽE DA DOBIJE MILIONSKE SUBVENCIJE?
Raspisan je prvi javni poziv u okviru Mere 3 – Investicije u fizičku imovinu, koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva u okviru IPARD 3 programa, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje traje do 14. marta 2025. godine.
Korisnici ove mere su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstva i to: zemljoradničke zadruge, preduzetnici i privredna društva, dok su podržani sektori prerade i marketinga mleka, mesa, jaja, ribe, voća, povrća, grožđa, žitarica i industrijskog bilja, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva obuhvataju investicije u izgradnju i opremanje objekata, nabavku nove opreme, mašina i mehanizacije, kompjuterskog hardvera i softvera.
U okviru Mere 3 korisnik može zahtevati podršku, bez obzira na ukupnu vrednost investicije, za prihvatljive troškove od 20.000 evra do 1.300.000 evra. Ukupna podrška koju jedan korisnik može da ostvari u okviru ove mere u periodu sprovođenja IPARD 3 programa je 2.500.000 evra.
Tekst Javnog poziva dostupan je na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede https://www.minpolj.gov.rs, kao i internet stranici Uprave za agrarna plaćanja na linku https://uap.gov.rs/javni-pozivi-ipard-iii/. Informacije u vezi sa raspisanim Javnim pozivom dostupne su na telefon Info-centra Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede: 011/260-79-60 ili 011/260-79-61, kao i kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja: 011/30-20-100 ili 011/30-20-101, svakog radnog dana od 7.30 do 15.30 časova.
Pola para
Intenztitet podrške u Meri 3 je do 50 odsto bespovratnih sredstava od ukupno prihvatljivih troškova.
Kod investicija koje se odnose na upravljanje otpadnim vodama, cirkularnu ekonomiju i obnovljive izvore energije podrška uvećava za 10 odsto.
Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) predstavlja pomoć državama potencijalnim kandidatima za članstvo u Evropskoj uniji i državama u statusu kandidata za članstvo da proces stabilizacije i pridruživanja sprovedu u skladu sa njihovim specifičnostima. Prioritetna oblast iz ovog programa je: poljoprivreda i ruralni razvoj. Program je namenjen zemljama kandidatima sa ciljem pripreme za implementaciju i upravljanje Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU (Common Agricultural Policy).
Odlukom Evropske komisije broj S (2022)1537 od 9. marta 2022. Godine, usvojen je IPARD 3 program Republike Srbije za period 2021–2027. godine.
Ukupan budžet programa iznosi 378 miliona evra. Finasijski doprinos Evropske unije iznosi 288 miliona evra. Nacionalni doprinos iznosi: 90 miliona evra.
Očekuje se da će ova podrška EU, zajedno sa nacionalnim i privatnim doprinosom korisnika, rezultirati investicijama u srpski agrar od preko 580 milona evra.