НОВА ШАНСА ЗА ДОМАЋЕ ЗАДРУГЕ И ПРЕДУЗЕТНИКЕ: ИПАРД 3 даје до 2,5 милиона евра! КО СВЕ МОЖЕ ДА ДОБИЈЕ МИЛИОНСКЕ СУБВЕНЦИЈЕ?
Расписан је први јавни позив у оквиру Мере 3 – Инвестиције у физичку имовину, које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства у оквиру ИПАРД 3 програма, саопштило је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Рок за подношење захтева за одобравање права на подстицаје траје до 14. марта 2025. године.
Корисници ове мере су уписани у регистар пољопривредних газдинства и то: земљорадничке задруге, предузетници и привредна друштва, док су подржани сектори прераде и маркетинга млека, меса, јаја, рибе, воћа, поврћа, грожђа, житарица и индустријског биља, наводи се у саопштењу.
Додаје се да инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства обухватају инвестиције у изградњу и опремање објеката, набавку нове опреме, машина и механизације, компјутерског хардвера и софтвера.
У оквиру Мере 3 корисник може захтевати подршку, без обзира на укупну вредност инвестиције, за прихватљиве трошкове од 20.000 евра до 1.300.000 евра. Укупна подршка коју један корисник може да оствари у оквиру ове мере у периоду спровођења ИПАРД 3 програма је 2.500.000 евра.
Текст Јавног позива доступан је на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде https://www.minpolj.gov.rs, као и интернет страници Управе за аграрна плаћања на линку https://uap.gov.rs/javni-pozivi-ipard-iii/. Информације у вези са расписаним Јавним позивом доступне су на телефон Инфо-центра Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде: 011/260-79-60 или 011/260-79-61, као и контакт центра Управе за аграрна плаћања: 011/30-20-100 или 011/30-20-101, сваког радног дана од 7.30 до 15.30 часова.
Пола пара
Интензтитет подршке у Мери 3 је до 50 одсто бесповратних средстава од укупно прихватљивих трошкова.
Код инвестиција које се односе на управљање отпадним водама, циркуларну економију и обновљиве изворе енергије подршка увећава за 10 одсто.
Инструмент за претприступну помоћ (ИПА) представља помоћ државама потенцијалним кандидатима за чланство у Европској унији и државама у статусу кандидата за чланство да процес стабилизације и придруживања спроведу у складу са њиховим специфичностима. Приоритетна област из овог програма је: пољопривреда и рурални развој. Програм је намењен земљама кандидатима са циљем припреме за имплементацију и управљање Заједничком пољопривредном политиком ЕУ (Common Agricultural Policy).
Одлуком Европске комисије број С (2022)1537 од 9. марта 2022. Године, усвојен је ИПАРД 3 програм Републике Србије за период 2021–2027. године.
Укупан буџет програма износи 378 милиона евра. Финасијски допринос Европске уније износи 288 милиона евра. Национални допринос износи: 90 милиона евра.
Очекује се да ће ова подршка ЕУ, заједно са националним и приватним доприносом корисника, резултирати инвестицијама у српски аграр од преко 580 милона евра.