NEKADAŠNJI LIDER U TEKSTILNOJ INDUSTRIJI ODLAZI U STEČAJ Posle više neuspešnih dogovora, 300 radnika ostaje bez posla
Oko 300 radnika fabrike Proleter iz Ivanjice ostalo je bez posla, a fabrika zvanično odlazi u stečaj 7. aprila, nakon više neuspešnih pokušaja sa predstavnicima većinskog vlasnika, nemačke kompanija Atair GmbH, da se iznađe rešenje i radnicima isplate zaostale zarade i bolovanja.
Ne tako davno fabrika Proleter, koja se bavila proizvodnjom ženskih čarapa, bila je lider u oblasti tekstilne industrije u Zapadnoj Srbiji. Nakon određenih problema u fabrici je početkom februara obustavljena proizvodnja, mada su radnici pokušavali više puta da razgovaraju sa predstavnicima većinskog vlasnika o rešavanju trenutne situacije, ali bez rezultata.
- 287 radnika je bilo u fabrici koja je privatizovana 2006. godine. Atair GmbH je većinski vlasnik. Oni nisu želeli da dođu na razgovor, a mi smo ostali svi bez posla. Oni tvrde da su u 2024. izmirili sva dugovanja prema radnicima i firmi, a potom su nudili 100.000 evra, to je 30.000 ili 40.000 dinara po radniku. Mi to nismo prihvatili - objašnjava Snežana Poledica, radnica Proletera.
Radnici Proletera su 10. februara poslati na prinudni odmor, a poslodavac je poslao kamione da preuzmu gotovu robu, repromaterijal i ambalažu. Zaposleni su danima blokirali fabriku tražeći isplatu zaostalih dugovanja, a potom su imali razgovore u ministarstvu privrede i ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike kako bi se našlo rešenje za blizu 300 radnika, uglavnom žena, od kojih su mnogi ili pred penzijom ili im nedostaje nekoliko godina do ostvarivanja prava na penziju.
Mi se u firmi vodimo do 7. aprila kada se zvanično otvara stečaj. Bićemo prosleđeni na NSZ gde ćemo imati, kako nam je objasnio stečajni upravnik, nadoknadu u iznosu od 40% prosečne zarade u poslednjih godinu dana. Sve neisplaćene zarade biće isplaćene iz Fonda solidarnosti. Prosek godina zaposlenih je 53 godine i teško je za posao. Ne znam šta ćemo mi koji imamo preko 50 godina. Nema posla, teško je naći zaposlenje pa čak i sezonski posao - ističe Snežana Poledica.
Stečaj nad Proleterom zvanično će biti otvoren 7. aprila, a radnici će biti poslati na evidenciju NSZ i dobijaće nadoknadu shodno godinama staža u fabrici Proleter. Zaostale plate kako je najavljeno radnicima će biti isplaćene iz Fonda solidarnosti u visini minimalne zarade, a ostatak do punog iznosa plate biće namiren iz stečajne mase ukoliko bude novca u trećem isplatnom redu.
- Mi nastojimo da se firma proda u celini da bi nastavila delatnost. To mnogo znači jer u Ivanjici je teško naći posao za ove radnike. Ima zainteresovanih kupaca - ističe Milan Mitrović predsednik sindikata u Proleteru.
U međuvremenu jedan broj radnika, uglavnom mlađih je našao zaposlenje u drugim firmama u Ivanjici. Do kraja godine 35 radnika stiče uslov za odlazak u penziju, ali je veliki broj radnika kojima do penzije preostaje nekoliko godina. U rešavanje problema zaposlenih u Proleteru uključila se i lokalna samouprava.
- Mi smo zakazivali sastanke u ministarstvima da bi pomogli u rešavanju ovog problema. Dogovorili smo da plate isplati država iz Fonda. Svima će biti isplaćene zaostale zarade, a onda će oni potraživanja nadomestiti iz stečaja. Kamioni sa robom su ostali i to će uči u stečajnu masu. Ima nade da Proleter nastavi sa radom jer ima zainteresovanih da kupe firmu iz stečaja - pojašnjava Aleksandar Mitrović predsednik opštine Ivanjica.
I dok se očekuje rešenje fabrike Proleter kroz pokretanje stečajnog postupka, kao i prodaja fabričke imovine, pojedini poslodavci najavljuju da će zaposliti jedan broj radnika koristeći izmržu ostalog i subvencije države kroz aktivne mere zapošljavanja. A radnici se ipak nadaju da će se, po završetku stečaja, vratiti na posao, piše Biznis.Kurir.