Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

DEVIZNE REZERVE SE NE DIRAJU Viceguverneri NBS: Srbija ima dovoljno novca za kupovinu NIS-a i bez toga NAFTNA KOMPANIJA VREDI OKO MILIRADU EVRA

19.02.2025. 16:26 16:50
Piše:
Izvor:
Biznis.rs
Foto: nis.eu/printscreen (Promo)

Na pitanje novinara da li u deviznim rezervama ima dovoljno novca da naša država eventualno otkupi Naftnu industriju Srbije, viceguverner Nikola Dragašević odgovorio je da su devizne rezerve krajem 2024. godine dostigle vrednost od 29,3 milijarde evra i da su dovoljne za pokrivanje bilo kakvih vrsta obaveza.

Dragašević i njegov kolega, viceguverner Željko Jović, su tokom konferencije u Narodnoj banci Srbije (NBS) pojasnili da se devizne rezerve ne mogu koristi za isplatu NIS-a ili „kupovinu bilo čega“ i da su one nezavisne, već da se u takve svrhe može koristiti novac na računima države, na kojima, kako su istakli, ima dovoljno sredstava da se takva transakcija može obaviti. 

Dragašević je tokom prezentacije februarskog Izveštaja o inflaciji pojasnio da je stanje sredstava na deviznim i dinarskim računima države takvo da ima dovoljno novca za bilo kakve devizne obaveze i naglasio da radi o „internim rezervama koje su u međuvremenu akumulirane“. 

Podsetimo da je Biznis.rs nedavno pisao o tome da je država na kraju decembra na računu kod centralne banke imala dinarske i devizne depozite u vrednosti od 900 milijardi dinara ili oko 7,7 milijardi evra. 

Država je, takođe, u januaru prikupila i 111 milijardi dinara preko dinarske obveznice. 

Kada je reč o vrednosti NIS-a, to pitanje postavili smo u decembru, kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prvi put ove godine, u intervjuu za Informer, izjavio da je dobio potvrdu da će se NIS naći pod „kompletnim sankcijama“ Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog ruskog vlasništva. 

„Trenutna tržišna kapitalizacija NIS-a iznosi oko milijardu evra“, rekao nam je tada glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić.

„Po aktuelnoj ceni, jedan odsto akcija NIS-a vredi oko deset miliona evra. Treba, međutim, znati da je tržišna vrednost NIS-a na Beogradskoj berzi prilično nerealna, s obzirom na to da je u pitanju malo i nelikvidno tržište kapitala sa izuzetno slabim prometima. U slučaju preprodaje kompanije, vrednovanje NIS-a izvesno ne bi bilo ispod 2,5 do 3,5 puta trenutna cena, što je negde oko šest do osam puta prosečnog EBITDA pokazatelja kompanije kada se isključe ekstremno dobre i loše godine“, objasnio je Gujaničić. 

Pitanje eventualnog otkupa NIS-a jedan je od scenarija koji se pominje u domaćoj javnosti pošto je ta kompanija 10. januara stavljena na listu sankcija Odeljenja za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije SAD (OFAC), dok je Vlada Srbije u međuvremenu osnovala dve radne grupe kako bi pratile situaciju i sprečile negativne posledice. 

Šta NBS očekuje od poslovnih banaka kada je reč o NIS-u?

Viceguverner Željko Jović, koji je na konferenciji za novinare NBS pojasnio razliku između deviznih rezervi i novca države na računima kod centralne banke, potvrdio je i da je NBS u stalnoj komunikaciji sa kompanijom NIS i poslovnim bankama, kao i da je organizovan zajednički sastanak. 

„Na tom sastanku izneto je očekivanje NBS da neće biti promena u obavljanju transakcija platnog prometa i drugih transakcija od značaja za redovno poslovanje dok se ne reši status te kompanije. Mi nemamo pravo kao regulator niti ga imaju finansijske institucije da menjaju status pre nego što se on reši. Komunikacija je intenzivna ne samo sa bankama, već i sa osiguravajućim kućama“, rekao je Jović.

Dodao je da NBS računa da će se situacija u vezi sa NIS-om rešiti povoljno, ali i da centralna banka razmatra i druge scenarije. 

Nikola Dragašević je istakao i da je na tom sastanku NBS zahtevala da se sve aktivnosti banaka prema NIS-u nesmetano nastave do rešavanja statusa. 

„Kada je reč o aktivnostima NIS-a na deviznom tržištu, mi vidimo da su oni kupovinom deviza i nafte obezbedili dovoljno za preradu i snabdevanje privrede i građana, tako da nije bilo usporavanja njihovih aktivnosti u odnosu na isti period prošle godine“, rekao je Dragašević. 

„Nadamo se najboljem rešenju, s obzirom na to da postoje dva radna tela Vlade koja rade na tome da se reši status NIS-a sa aspekta vlasničke strukture, kao i nastavka poslovanja“, rekao je Dragašević. 

Podsećamo i da je poslovodstvo NIS-a najavilo zaposlenima da će danas unapred dobiti februarsku platu. 

Razlog ranije isplate zarada je bojazan da neće biti novčane mase za isplatu redovnih zarada zbog najave banaka da će u sklopu američkih sankcija uvedenih NIS-u obustaviti sva međunarodna plaćanja 28. februara, prenela je agencija Beta pozivajući se na portal Kompas-info.

(Bliznis.rs)

Izvor:
Biznis.rs
Piše:
Pošaljite komentar