ДЕВИЗНЕ РЕЗЕРВЕ СЕ НЕ ДИРАЈУ Вицегувернери НБС: Србија има довољно новца за куповину НИС-а и без тога НАФТНА КОМПАНИЈА ВРЕДИ ОКО МИЛИРАДУ ЕВРА
На питање новинара да ли у девизним резервама има довољно новца да наша држава евентуално откупи Нафтну индустрију Србије, вицегувернер Никола Драгашевић одговорио је да су девизне резерве крајем 2024. године достигле вредност од 29,3 милијарде евра и да су довољне за покривање било каквих врста обавеза.
Драгашевић и његов колега, вицегувернер Жељко Јовић, су током конференције у Народној банци Србије (НБС) појаснили да се девизне резерве не могу користи за исплату НИС-а или „куповину било чега“ и да су оне независне, већ да се у такве сврхе може користити новац на рачунима државе, на којима, како су истакли, има довољно средстава да се таква трансакција може обавити.
Драгашевић је током презентације фебруарског Извештаја о инфлацији појаснио да је стање средстава на девизним и динарским рачунима државе такво да има довољно новца за било какве девизне обавезе и нагласио да ради о „интерним резервама које су у међувремену акумулиране“.
Подсетимо да је Biznis.rs недавно писао о томе да је држава на крају децембра на рачуну код централне банке имала динарске и девизне депозите у вредности од 900 милијарди динара или око 7,7 милијарди евра.
Држава је, такође, у јануару прикупила и 111 милијарди динара преко динарске обвезнице.
Када је реч о вредности НИС-а, то питање поставили смо у децембру, када је председник Србије Александар Вучић први пут ове године, у интервјуу за Информер, изјавио да је добио потврду да ће се НИС наћи под „комплетним санкцијама“ Сједињених Америчких Држава (САД) због руског власништва.
„Тренутна тржишна капитализација НИС-а износи око милијарду евра“, рекао нам је тада главни брокер Моментум Сецуритиес Ненад Гујаничић.
„По актуелној цени, један одсто акција НИС-а вреди око десет милиона евра. Треба, међутим, знати да је тржишна вредност НИС-а на Београдској берзи прилично нереална, с обзиром на то да је у питању мало и неликвидно тржиште капитала са изузетно слабим прометима. У случају препродаје компаније, вредновање НИС-а извесно не би било испод 2,5 до 3,5 пута тренутна цена, што је негде око шест до осам пута просечног ЕБИТДА показатеља компаније када се искључе екстремно добре и лоше године“, објаснио је Гујаничић.
Питање евентуалног откупа НИС-а један је од сценарија који се помиње у домаћој јавности пошто је та компанија 10. јануара стављена на листу санкција Одељења за контролу стране имовине Секретаријата за финансије САД (ОФАЦ), док је Влада Србије у међувремену основала две радне групе како би пратиле ситуацију и спречиле негативне последице.
Шта НБС очекује од пословних банака када је реч о НИС-у?
Вицегувернер Жељко Јовић, који је на конференцији за новинаре НБС појаснио разлику између девизних резерви и новца државе на рачунима код централне банке, потврдио је и да је НБС у сталној комуникацији са компанијом НИС и пословним банкама, као и да је организован заједнички састанак.
„На том састанку изнето је очекивање НБС да неће бити промена у обављању трансакција платног промета и других трансакција од значаја за редовно пословање док се не реши статус те компаније. Ми немамо право као регулатор нити га имају финансијске институције да мењају статус пре него што се он реши. Комуникација је интензивна не само са банкама, већ и са осигуравајућим кућама“, рекао је Јовић.
Додао је да НБС рачуна да ће се ситуација у вези са НИС-ом решити повољно, али и да централна банка разматра и друге сценарије.
Никола Драгашевић је истакао и да је на том састанку НБС захтевала да се све активности банака према НИС-у несметано наставе до решавања статуса.
„Када је реч о активностима НИС-а на девизном тржишту, ми видимо да су они куповином девиза и нафте обезбедили довољно за прераду и снабдевање привреде и грађана, тако да није било успоравања њихових активности у односу на исти период прошле године“, рекао је Драгашевић.
„Надамо се најбољем решењу, с обзиром на то да постоје два радна тела Владе која раде на томе да се реши статус НИС-а са аспекта власничке структуре, као и наставка пословања“, рекао је Драгашевић.
Подсећамо и да је пословодство НИС-а најавило запосленима да ће данас унапред добити фебруарску плату.
Разлог раније исплате зарада је бојазан да неће бити новчане масе за исплату редовних зарада због најаве банака да ће у склопу америчких санкција уведених НИС-у обуставити сва међународна плаћања 28. фебруара, пренела је агенција Бета позивајући се на портал Компас-инфо.
(Bliznis.rs)