Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OKRENULI NAGLAVAČKE SVET AI, SILICIJUMSKU DOLINU I VOLSTRIT DeepSeek je besplatno kinesko čudo veštačke inteligencije

06.02.2025. 10:13 10:30
Izvor:
Dnevnik
DeepSeek
Foto: pixabay/ilustracija

Ljudi širom Kine slave uspeh domaćeg tehnološkog startapa DeepSeek i njegovog osnivača, nakon što je najnoviji model veštačke inteligencije te kompanije uzdrmao Silicijumsku dolinu i Volstrit.

„DeepSeek preko noći obara američke akcije”, glasi jedan od popularnih haštaga sa desetinama miliona pregleda na kineskoj društvenoj mreži Weibo. „DeepSeek dovodi Metu u paniku”, navodi drugi, misleći na američkog tehnološkog giganta, koji je uložio ogromna sredstva u razvoj sopstvenih modela veštačke inteligencije.

Šta je to uopšte?

DeepSeek je napredni AI asistent, koji omogućava korisnicima da komuniciraju sa veštačkom inteligencijom radi različitih zadataka, uključujući kreiranje sadržaja, čitanje dokumenata i programiranje. Pokrenuo ga je 10. januara 2025. godine kineski razvojni tim. Dostupan je besplatno i može se koristiti preko veb interfejsa, kao i putem aplikacija za iOS i Android uređaje. 
Pokreće ga model DeepSeek-V3 sa preko 600 milijardi parametara, što ga čini jednim od najnaprednijih AI modela današnjice. 

DeepSeek
Foto: pixabay/ilustracija

Više od deset haštaga povezanih s ovom naprednom tehnologijom bilo je u trendu na Weibo-u početkom ove nedelje, dok je DeepSeek zauzeo prvo mesto na međunarodnim listama aplikacija, nadmašivši ChatGPT američke kompanije OpenAI u ponedeljak.

Osnivač DeepSeek-a Lijang Venfeng takođe je hvaljen kao tehnološki vizionar koji bi mogao da pomogne Kini da razvije kulturu inovacija koja bi mogla da parira onoj u Silicijumskoj dolini. Ovaj inženjer koji je postao preduzetnik retko daje intervjue, a poznat je po tome što zapošljava isključivo kineske stručnjake i što svoje modele veštačke inteligencije ostavlja u otvorenom kodu, omogućavajući drugim kompanijama i korisnicima da ih testiraju i nadograđuju.

Analitičari analiziraju, Kinezi vladaju

Analitičari ističu da je potrebno više podataka kako bi se proverile tvrdnje DeepSeek-a o niskoj ceni razvoja njegovog modela. Takođe, ukazuju na to da aplikacija funkcioniše unutar strogih ograničenja o govoru i informacijama koje nameće kineska vlada. To znači da će odgovori veštačke inteligencije na pitanja o masakru na Tjenanmenu ili prodemokratskim protestima u Hongkongu biti usklađeni sa zvaničnim stavom Pekinga – ili će odgovor u potpunosti biti uskraćen.

Lijang, koji je bio suosnivač hedž fonda usmerenog na veštačku inteligenciju High-Flyer Quant, osnovao je DeepSeek 2023. godine. Najnoviji model startapa, DeepSeek R1, predstavljen 20. januara, gotovo da dostiže mogućnosti daleko poznatijih američkih rivala, uključujući GPT-4 kompanije OpenAI, Llama kompanije Meta i Gemini kompanije Google. Međutim, njegov razvoj je koštao manje od 6 miliona dolara, tvrdi kompanija – što je tek delić ulaganja ovih tehnoloških giganata.

Što se tiče baze podataka, DeepSeek koristi sopstvene modele mašinskog učenja i velike skupove podataka za obuku kako bi pružio tačne i relevantne informacije korisnicima. Serveri kompanije nalaze se u Kini, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa privatnošću podataka, jer aplikacija prikuplja i šalje korisničke podatke na servere u Kini. 

U poređenju sa drugim AI aplikacijama, DeepSeek se ističe svojim naprednim modelom koji nudi brže odgovore i širok spektar funkcionalnosti. Međutim, zabrinutost u vezi sa privatnošću podataka i činjenica da se korisnički podaci šalju u Kinu doprineli su velikom interesovanju i diskusijama oko ove aplikacije. 

Pokreće ga model DeepSeek-V3 sa preko 600 milijardi parametara, što ga čini jednim od najnaprednijih AI modela današnjice

Američki predsednik Donald Tramp je u ponedeljak rekao da je ovo „poziv na buđenje” za Ameriku u njenoj tehnološkoj utakmici s Kinom. Dominacija u oblasti tehnologije, posebno u veštačkoj inteligenciji, postala je jedno od ključnih polja nadmetanja između ove dve sile, pri čemu su SAD poslednjih godina ograničile pristup kineskih kompanija čipovima neophodnim za brz razvoj veštačke inteligencije.

Ipak, za mnoge u Kini, uspeh ove tehnologije, kao i Lijangova vizija i poslovna filozofija, predstavljaju značajan korak napred za zemlju u globalnoj tehnološkoj utakmici.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar