clear sky
7°C
06.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОКРЕНУЛИ НАГЛАВАЧКЕ СВЕТ АИ, СИЛИЦИЈУМСКУ ДОЛИНУ И ВОЛСТРИТ DeepSeek је бесплатно кинеско чудо вештачке интелигенције

06.02.2025. 10:13 10:30
Извор:
Дневник
DeepSeek
Фото: pixabay/ilustracija

Људи широм Кине славе успех домаћег технолошког стартапа DeepSeek и његовог оснивача, након што је најновији модел вештачке интелигенције те компаније уздрмао Силицијумску долину и Волстрит.

„DeepSeek преко ноћи обара америчке акције”, гласи један од популарних хаштага са десетинама милиона прегледа на кинеској друштвеној мрежи Weibo. „DeepSeek доводи Мету у панику”, наводи други, мислећи на америчког технолошког гиганта, који је уложио огромна средства у развој сопствених модела вештачке интелигенције.

Шта је то уопште?

DeepSeek је напредни AI асистент, који омогућава корисницима да комуницирају са вештачком интелигенцијом ради различитих задатака, укључујући креирање садржаја, читање докумената и програмирање. Покренуо га је 10. јануара 2025. године кинески развојни тим. Доступан је бесплатно и може се користити преко веб интерфејса, као и путем апликација за iOS и Android уређаје. 
Покреће га модел DeepSeek-V3 са преко 600 милијарди параметара, што га чини једним од најнапреднијих AI модела данашњице. 

DeepSeek
Фото: pixabay/ilustracija

Више од десет хаштага повезаних с овом напредном технологијом било је у тренду на Weibo-у почетком ове недеље, док је DeepSeek заузео прво место на међународним листама апликација, надмашивши ChatGPT америчке компаније OpenAI у понедељак.

Оснивач DeepSeek-а Лијанг Венфенг такође је хваљен као технолошки визионар који би могао да помогне Кини да развије културу иновација која би могла да парира оној у Силицијумској долини. Овај инжењер који је постао предузетник ретко даје интервјуе, а познат је по томе што запошљава искључиво кинеске стручњаке и што своје моделе вештачке интелигенције оставља у отвореном коду, омогућавајући другим компанијама и корисницима да их тестирају и надограђују.

Аналитичари анализирају, Кинези владају

Аналитичари истичу да је потребно више података како би се провериле тврдње DeepSeek-а о ниској цени развоја његовог модела. Такође, указују на то да апликација функционише унутар строгих ограничења о говору и информацијама које намеће кинеска влада. То значи да ће одговори вештачке интелигенције на питања о масакру на Тјенанмену или продемократским протестима у Хонгконгу бити усклађени са званичним ставом Пекинга – или ће одговор у потпуности бити ускраћен.

Лијанг, који је био суоснивач хеџ фонда усмереног на вештачку интелигенцију High-Flyer Quant, основао је DeepSeek 2023. године. Најновији модел стартапа, DeepSeek R1, представљен 20. јануара, готово да достиже могућности далеко познатијих америчких ривала, укључујући GPT-4 компаније OpenAI, Llama компаније Meta и Gemini компаније Google. Међутим, његов развој је коштао мање од 6 милиона долара, тврди компанија – што је тек делић улагања ових технолошких гиганата.

Што се тиче базе података, DeepSeek користи сопствене моделе машинског учења и велике скупове података за обуку како би пружио тачне и релевантне информације корисницима. Сервери компаније налазе се у Кини, што је изазвало забринутост у вези са приватношћу података, јер апликација прикупља и шаље корисничке податке на сервере у Кини. 

У поређењу са другим AI апликацијама, DeepSeek се истиче својим напредним моделом који нуди брже одговоре и широк спектар функционалности. Међутим, забринутост у вези са приватношћу података и чињеница да се кориснички подаци шаљу у Кину допринели су великом интересовању и дискусијама око ове апликације. 

Покреће га модел DeepSeek-V3 са преко 600 милијарди параметара, што га чини једним од најнапреднијих AI модела данашњице

Амерички председник Доналд Трамп је у понедељак рекао да је ово „позив на буђење” за Америку у њеној технолошкој утакмици с Кином. Доминација у области технологије, посебно у вештачкој интелигенцији, постала је једно од кључних поља надметања између ове две силе, при чему су САД последњих година ограничиле приступ кинеских компанија чиповима неопходним за брз развој вештачке интелигенције.

Ипак, за многе у Кини, успех ове технологије, као и Лијангова визија и пословна филозофија, представљају значајан корак напред за земљу у глобалној технолошкој утакмици.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар