NE MAŠITE KARTICOM, OSTAĆETE BEZ NOVCA Stručnjaci upozoravaju na prevare OVA JE NAJOPASNIJA, A SVI TO RADE
Krađa novca ili podataka ušestotručuje se svake godine, i sad je već poprimila oblike prave epidemije, napominju stručnjaci za sajber bezbednost
Rizici od plaćanja karticom povećavaju se u velikim turističkim mestima, kaže IT stručnjak Branko Džakula u razgovoru za Ubrzanje. Ističe da je krađa podataka sa kartice moguća kao i krađa torbe ili novčanika.
Objašnjava i kako se takva krađa dešava: prema njegovim rečima, rizično je predavati karticu konobaru ili prodavcu da je sami prislone aparatu, jer je moguće da imaju lažni aparat.
"Tu ubace vašu karticu kako bi aparat preuzeo podatke sa kartice. Praktično je kloniraju. Onda izvrše plaćanje na pravom aparatu, a podatke su sačuvali za kasniju upotrebu", objašnjava kako to funkcioniše.
Dodaje da se to može desiti tamo gde je velika turistička poseta.
"Napadači to obično rade turistima jer se kratko zadržavaju na tim lokacijama i jer je onda manja je verovatnoća da će prijaviti slučaj lokalnoj policiji. Napadači uživaju brzu promenu turista i svojih žrtava", objašnjava sagovornik.
Dodaje da to nije jedini rizik u mnogoljudnim (stranim) gradovima, te da se prevara može izvršiti i bez posrednika.
"Postoje i bankomati koji imaju uređaje skimere, koji se nalepe preko pravog bankomata. Takođe se lepi lažna tastatura preko tastature bankomata. Prvo skimer klonira podatke sa kartice, a lažna tastatura uzima vaš PIN. Vi ste podigli novac, ali oni koji su klonirali podatke sa kartice i uzeli PIN mogu da se vrate na taj bankomat i da preuzmu keš u vaše ime, sa vašom karticom", dodaje Džakula.
Osim skimovanja podataka, postoje i drugi načinia na koje neko može da vam skine novac sa kartice.
Najčešći oblici prevara su:
- Fišing napadi: Prevaranti šalju lažne e-poruke ili SMS poruke koje izgledaju kao da su od banke, tražeći da unesete podatke o kartici na lažnim veb stranicama.
- Malveri ili virusi: Ako je vaš računar ili mobilni telefon zaražen malverom, prevaranti mogu doći do podataka sa vaše kartice kada ih unosite na internetu.
- Krađa podataka na mreži: Ako kupujete na nesigurnim ili kompromitovanim sajtovima, vaši podaci mogu biti ukradeni i zloupotrebljeni.
- Krađa kartice: U slučaju fizičke krađe kartice, prevarant može pokušati da koristi karticu za kupovine ili podizanje novca, posebno ako ima pristup PIN-u.
- Socijalni inženjering: Prevaranti mogu pokušati da vas prevare tako što se lažno predstavljaju kao banka ili neko drugi i traže da im date podatke o kartici putem telefona ili emaila.
- Onlajn prevara: Lažni oglasi, sajtovi ili aplikacije mogu tražiti unos podataka o kartici, obećavajući proizvode ili usluge koje nikada ne stignu.
- Podaci sa sačuvane kartice: Ako ste podatke o kartici sačuvali na nesigurnim platformama, prevaranti mogu da iskoriste ove informacije za neovlašćene transakcije.
Da biste se zaštitili, važno je da:
- Koristite dvostepenu autentifikaciju.
- Redovno pratite izveštaje o transakcijama.
- Kupujete na sigurnim sajtovima i izbegavate nepoznate izvore.
- Nikada ne delite podatke o kartici putem mejla ili telefona bez provere.