НЕ МАШИТЕ КАРТИЦОМ, ОСТАЋЕТЕ БЕЗ НОВЦА Стручњаци упозоравају на преваре ОВА ЈЕ НАЈОПАСНИЈА, А СВИ ТО РАДЕ
Крађа новца или података ушестотручује се сваке године, и сад је већ попримила облике праве епидемије, напомињу стручњаци за сајбер безбедност
Ризици од плаћања картицом повећавају се у великим туристичким местима, каже ИТ стручњак Бранко Џакула у разговору за Убрзање. Истиче да је крађа података са картице могућа као и крађа торбе или новчаника.
Објашњава и како се таква крађа дешава: према његовим речима, ризично је предавати картицу конобару или продавцу да је сами прислоне апарату, јер је могуће да имају лажни апарат.
"Ту убаце вашу картицу како би апарат преузео податке са картице. Практично је клонирају. Онда изврше плаћање на правом апарату, а податке су сачували за каснију употребу", објашњава како то функционише.
Додаје да се то може десити тамо где је велика туристичка посета.
"Нападачи то обично раде туристима јер се кратко задржавају на тим локацијама и јер је онда мања је вероватноћа да ће пријавити случај локалној полицији. Нападачи уживају брзу промену туриста и својих жртава", објашњава саговорник.
Додаје да то није једини ризик у многољудним (страним) градовима, те да се превара може извршити и без посредника.
"Постоје и банкомати који имају уређаје скимере, који се налепе преко правог банкомата. Такође се лепи лажна тастатура преко тастатуре банкомата. Прво скимер клонира податке са картице, а лажна тастатура узима ваш ПИН. Ви сте подигли новац, али они који су клонирали податке са картице и узели ПИН могу да се врате на тај банкомат и да преузму кеш у ваше име, са вашом картицом", додаје Џакула.
Осим скимовања података, постоје и други начиниа на које неко може да вам скине новац са картице.
Најчешћи облици превара су:
- Фишинг напади: Преваранти шаљу лажне е-поруке или СМС поруке које изгледају као да су од банке, тражећи да унесете податке о картици на лажним веб страницама.
- Малвери или вируси: Ако је ваш рачунар или мобилни телефон заражен малвером, преваранти могу доћи до података са ваше картице када их уносите на интернету.
- Крађа података на мрежи: Ако купујете на несигурним или компромитованим сајтовима, ваши подаци могу бити украдени и злоупотребљени.
- Крађа картице: У случају физичке крађе картице, преварант може покушати да користи картицу за куповине или подизање новца, посебно ако има приступ ПИН-у.
- Социјални инжењеринг: Преваранти могу покушати да вас преваре тако што се лажно представљају као банка или неко други и траже да им дате податке о картици путем телефона или емаила.
- Онлајн превара: Лажни огласи, сајтови или апликације могу тражити унос података о картици, обећавајући производе или услуге које никада не стигну.
- Подаци са сачуване картице: Ако сте податке о картици сачували на несигурним платформама, преваранти могу да искористе ове информације за неовлашћене трансакције.
Да бисте се заштитили, важно је да:
- Користите двостепену аутентификацију.
- Редовно пратите извештаје о трансакцијама.
- Купујете на сигурним сајтовима и избегавате непознате изворе.
- Никада не делите податке о картици путем мејла или телефона без провере.