few clouds
-2°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пер.Арт у Новом Саду: 20 година програма Уметност и инклузија

10.12.2019. 11:14 11:16
Пише:
Фото: Per.Art

НОВИ САД: Програм обележавања 20 година рада инклузивне уметничке групе окупљене у асоцијацији “Пер.Арт” почеће данас у 17 сати у Галерији Матице српске у Новом Саду, премијерним извођењем перформанса "Ми нисмо чудовишта", који се развијао кроз јединствену сарадњу у свету плеса данас.

Перформанс је настао по идеји Далибора Шандора, уметника са интелектуалним инвалидитетом који своју идеју реализује заједно са једним од водећих кореографа на светској сцени савременог плеса Гзавијеом Ле Роаом и уз уметничку подршку чланова и чланица из “Пер.Арт”.

Јединственост овог рада се огледа и у томе што се по први пут, не само у Србији него и на широј европској сцени, појављује оваква врста плесног рада у музејско-галеријском контексту, у којем уметници са и без интелектуалног инвалидитета преиспитују однос између посетиоца и уметничког дела у музеју, истражују нове начине стварања уметности, те проширују схватање самог појма уметничке збирке, коју обогаћују уводећи путем живе изведбе питања, проблеме и позиције својствене особама са инвалидитетом. У овом случају, реч је о збирци Галерије Матице српске (ГМС), која је партнер и велика подршка раду “Пер.Арт”-а дуги низ година.

Јубилеј је важан за “Пер.Арт”, али и за нас у Галерији Матице српске, јер се трудимо да покажемо колико је култура битна, а наш простор отворен за све, изјавила је на јучерашњој конференцији за новинаре управница ГМС, Тијана Палковљевић.


Ретка прилика

Далибор Шандор је о ауторском перформансу “Ми нисмо чудовишта” рекао да је, инспирисан размишљањем о друшвтеном положају људи с инвалидитетом, настао као одговор на питање Саше Асентића како би се звала његоа ауторска представа и о чему би се ту радило, у филму приказаном  2015. у Женеви. Тада му је пришао светски прослављени кореограф Гзавије Ле Роа и рекао да је то сјајна идеја.

Како показати да они нису чудовишта?!?, упитао се Гзавије Ле Роа тада, а поновио јуче на конференцији за новинаре.

Драго ми је, поручио је, да сам део процеса настајања представе. Веома сам дирнут како “Пер.Арт” ради, водећи рачуна о различитости. Такође је инспиративно радити пробе у простору где ће бити изведена представа, што је реткост. У галеријском, не позоришном простору који омогућава да гледаоци буквално буду укључени у изведбу, казао је Ле Роа.


Ми смо, додала је, до пре десет година били “срећна држава”. Наизглед, без особа с инвалидитетом. Зато радимо и подржавамо сваког ко ради на томе да се та слика промени, поручила је управница ГМС.

У позоришној сали НИС-а, 14. и 15. децембра, обележавање 20 година програма “Уметност и инклузија” Асоцијације “Пер.Арт”, биће изведена и три перформанса аутора са инвалидитетом који постављају питање шта је (све) плес, где је његово место данас, ко може да плеше и каква очекивања поставља друштво, али и уметнички свет плеса, пред нас као уметнике са и без инвалидитета. Михаел Турински, Јулија Хојзерман и Наталија Владисављевић кроз своје плесне и кореографске радове и својим телима у јавности нуде различите одговоре на ова питања.

Нама је изузетно важно колико трајемо, како живимо и радимо сваког дана, 20 година, рекао је један од иницијатора и оснивача “Пер.Арт”-а, Саша Асентић.

Те 1999, додао је, окупљени у малој просторији у Гагариновој улици, нису знали ни ко су.

Питање будућности нам није било битно, а прошлост тешка. Били смо на маргини и живели идеју друштвене промене. Борили се за основна људска права, стварање и уживање уметности и културе. Та борба је и данас пуна солидарности и ентузијазма. Како ће изгледати друштво у којем живимо зависи од нас и наших односа, казао је Асентић.

Гости програма обележавања 20 година рада групе биће филозоф Драган Проле и драмска списатељица и позоришна редитељка Милена Миња Богавац, који дуги низ година прате и подржавају рад “Пер.Арт”-а. Они ће говорити о естетици рада групе и политичности која из ње произилази.


Важна подршка

Поред Галерије Матице српске, СОШО “Милан Петровић”, рад на обележавању 20 година програма “Уметност и инклузија” препознала је и подржала Фондација “Нови Сад 2021”, чији је представник Лазар Јованов “Пер.Арт” назвао најважнијом и најрелевантнијом организацијом на пољу инклузивног савременог плеса.

Фондација “Нови Сад 2021” је подршку упутила у оквиру свог програма “Друга Европа”.


Програм ће 15. децембра, у позоришту НИС-а, затворити представа "Мала журка пропуштеног плеса" у којој учествују све чланице и чланови групе. "Мала журка пропуштеног плеса" је хибридни јавни догађај између позоришне представе, хепенинга и ундергроунд журке, у којој су публика и извођачи са и без инвалидитета на истом „подијуму“, у истом „подруму“, на истој сцени. Први пут су тамо где никада раније нису били заједно, где се приватно и јавно стапају у једно ново стање које нуди колективно искуство у којем се не пропуштају прилике, не само оне за плес, него и све оне друге прилике у животу које нас чине отворенијим, испуњенијим и сретнијим друштвеним бићима.

И. Бурић

Пише:
Пошаљите коментар
Представа асоцијације “Пер.Арт” на сценама у Новом Саду

Представа асоцијације “Пер.Арт” на сценама у Новом Саду

22.03.2019. 10:29 10:32
Новосадски Пер.Арт: Нова представа за 20 година рада и опстајања

Новосадски Пер.Арт: Нова представа за 20 година рада и опстајања

13.03.2019. 11:34 11:37