ЈЕЗИКОМАНИЈА: Исхитрено и непромишљено
Брзо време, рекло би се. Свет нових технологија, медија и видова комуникације не дозвољава да размислимо о правом значењу нечега. Ту спадају и речи... Најстарије средство комуникације... Постоје речи којима смо заборавили значење, а можда се никад нисмо ни запитали шта оне стварно значе!
Једна од тих речи је често коришћен глагол ИСХИТРИТИ. Данас је он изашао из употребе, бар у његовом правом значењу - ИЗМИСЛИТИ, ПРОНАЋИ! Да ли сте то знали?
У речницима можете наћи значење трпног придева истог глагола, ИСХИТРЕН у значењу ИЗВЕШТАЧЕН, НАМЕШТЕН, ДОВИТЉИВ и ЛУКАВ!
Данас се углавном употребљава у значењу УРАЂЕН НА БРЗИНУ, НЕДОВОЉНО ПРИПРЕМЉЕН... „исхитрена одлука”, „исхитрен потез”, „исхитрен став”, „исхитрен документ” и сл. Значење ове речи је ближе значењу речи ХИТАР.
У том смислу је боље употребити неки други израз: ПРЕНАГЉЕН, БРЗОПЛЕТ, НЕПРОМИШЉЕН, ИЗНУЂЕН и слично.
Ова реч спада у тзв. неологизме, нове речи које још траже своје место и смисао.
У блиској будућности може се замислити ситуација у којој би глагол ИСХИТРЕН постао толико распрострањен да га више нико не би доводио у сумњу нити уопште осећао као неологизам.
„Последњу реч, као и увек, има обичај у чијој је власти пресуда и право и норма говора. Из праксе, из стварне и колективне употребе у крајњој линији произилазе правила, а не обрнуто.” (Хорације)
Наташа Мирковић