Чешки магацин сведок кључних промена које су се десиле на простору некадашњег Великог Лимана
Изграђен је 1921. године, као привредни објекат, да би готово 100 година касније био место мултимедијалног спектакла, опере „Риголето”, која је први пут у Новом Саду тада изведена на отвореном, скоро два века од њене премијере у Венецији.
Чешки магацин тако је сведок кључних промена које су се десиле на простору некадашњег Великог Лимана. Од индустријализације и развоја модерног Новог Сада на почетку 20. века, до трансформације у центар савременог стваралаштва и уметнички развој Новог Сада на почетку 21. века.
Историја индустријализације Новог Сада на почетку прошлог века мало је позната широј јавности, а стручњаци кажу да ни до свих тачних и прецизних података није лако доћи.
- Нажалост, истраживања индустријског наслеђа и привредне историје у Новом Саду су тек на зачетку, а неке ствари су вероватно трајно изгубљене - каже историчар Војислав Мартинов.
Откривању историје данашњег Дистрикта, али и обнови девастираних простора и коришћењу њихових потенцијала које су последњих деценија крили, допринела је титула Европске престонице културе, коју је Нови Сад носио прошле године, захваљујући којој је започет процес реконструкције, али и истраживања и презентације кључног историјског периода града.
Сведок историје индустријског развоја
Како Мартинов објашњава, позивајући се на Донку Станчић и њену Уметничку топографију Новог Сада, Чешки магацин грађен је 1921. године, што се поклапа са периодом интензивне индустријализације Новог Сада и ширења индустријске зоне на такозвани Велики Лиман. Тада је већ постојао Мали Лиман који је заузимао простор између данашњих булевара Михајла Пупина и цара Лазара и такође је имао индустријску зону, највише на подручју Радничке улице.
- Лимани су били згодни за позиционирање индустријске зоне због близине Дунава - као главне везе са великим европским градовима и близине железничке станице, која се налазила у згради данашње Поште код Лиманске пијаце - истиче Мартинов. - Овај објекат је у граду познат под називом Чешки магацин, а према истраживању Ненада Мијука у Адресару града Новог Сада се наводи као „Магацин Чехословачке“. Како недостају детаљнији подаци о овом објекту, а била би потребна озбиљнија истраживања за више информација, може се само закључити да је у питању био званични објекат тек формиране Чехословачке и да је служио за складиштење робе, која је транспортована Дунавом, према речима Донке Станчић.
Читав потез Великог Лимана био је кључан двадесетих година прошлог века, с обзиром на то да је управо тај део града био прва плански уређења индустријска зона, изградњом пута, а, према неким изворима, и део града који се најбрже развијао и стога подстакао модернизацију Новог Сада.
У том контексту, иако данас делује физички издвојено у односу на простор Дистрикта, Чешки магацин био је један од најзначајнијих објеката и сведока кључног момента у историји Новог Сада.
- По својим архитектонским карактеристикама Чешки магацин спада у групу највреднијих привредних објеката на територији Новог Сада, како наводи Ненад Мијук, и представља сведочанство о историји привредног развоја града почетком 20. века - каже Мартинов. - Првобитна намена је била да се у њему складишти роба предвиђена за транспорт Дунавом и за робну размену између Краљевине Срба Хрвата Словенаца и Чехословачке. Међутим, о даљој намени овог простора, поготово након деиндустријализације читавог некадашњег Великог Лимана, се не зна пуно.
У једном делу магацина, познато је да је био чувени клуб „НС Тајм”, а данас се користи за смештај једног дела књижевног фонда Библиотеке Матице српске.
Чешки магацин једна од кључних локација отварања Калеидоскопа културе
Откако је, у оквиру пројекта Европске престонице културе, започето најпре истраживање и бројне дискусије на тему Дистрикта, па затим и обнова објеката, та локација постала је кључна за Калеидоскоп културе, пре него је и завршена цела обнова.
Чешки магацин стога је био место за неке од најважнијих догађаја у оквиру програма отварања Калеидоскопа културе.
Чешки магацин 2001. године проглашен је спомеником културом, који по својим архитектонским карактеристикама спада у групу највреднијих индустријских објеката сачуваних на територији Новог Сада. Има велики значај за проучавање историје привредних објеката са територије града.
Споменик културе најпре је 2020. године изабран за мултимедијални спектакл – оперу „Риголето”, редитеља Александра Николића, у извођењу Српског народног позоришта. То је био први пут да је ово дело, након скоро 170 година од премијере у Венецији, изведено на отвореном у Новом Саду. Сама зграда Чешког магацина постала је јединствена позорница, која је понудила публици потпуно нови доживљај опере, уз специјалну видео-пројекцију на фасади објекта дугачкој 50 метара, што је био врхунац отварања трећег Калеидоскопа културе.
Већ следеће године, па и у години титуле Европске престонице културе, Чешки магацин био је локација за филмски фестивал Обнова, такође у оквиру Калеидоскопа културе.
Најпре је управо ту реализована новосадска претпремијера филма „Тома” редитеља Драгана Бјелогрлића и Зорана Лисинца, 2021. године, што је изазвало велико интересовање публике, да би следеће године, код Чешког магацина, први пут у Новом Сад била приказана ремастеризована верзија југословенског филма „Нека друга жена”, као и бројни други филмови, међу којима су „Лето када сам научила да летим”, „Комедија на три спрата”, „Ала је леп овај свет” и други.
Б. Павковић