Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Решење за КиМ- да нико не добије све, али да добије довољно

26.09.2019. 17:05 17:41
Пише:
Извор: Tanjug (AP Photo/Kevin Hagen)

ЊУЈОРК: Решење за питање Косова и Метохије мора да буде такво да ниједна страна не добије све, али да добије довољно, поручио је данас у Њујорку, у обраћању Генералној скупштини УН председник Србије Александар Вучић и истакао да то решење нико не жели више од Србије, зарад стабилности.

Зато, поручио је, очекујемо да све велике силе схвате и подрже наше аргументе и да не подржавају аргументе и покрете који иду у супротном правцу као што је то био случај од 1999. до 2008. године.

Вучић је истакао да се Србија суочава са проблемима везаним за територијални интегритет.

"Имамо отворено питање Косова и Метохије. Нерешено питање КиМ највише оптерећује економски раст не само у Србији него и у региону. И зато ћу причати о напорима да разрешимо то упркос свим проблемима", рекао је Вучић и додао:

"Као што је говорио Јован Дучић да су ''непријатељи само наши пријатељи који се разликују по томе што нас не схватају и што постоји одређени неспоразум''. Ово је вишевековни проблем који се не може само разумети кроз предрасуде али ми смо храбро и реалистично, уз веру, почели да се боримо за трајно решење. Нико га не жели више од Србије јер ће омогућити нашој земљи и целој регији стабилност, сарадњу, економски просперитет и напредак на нашем путу ка ЕУ ", рекао је Вучић.

Цитирао је некадашњег америчког председника Џона Кенедија да не можемо да разговарамо са људима који кажу "што је моје - моје је, а што је твоје - око тога може да се преговара" и поручио да решење мора да се постигне тако да ниједна страна неће добитии све, али ће добити довољно.


Две афричке земље најавиле преиспитивање одлуке о КиМ

Александар Вучић пренео је новинарима да су одмах после његовог говора пред Генералном скупштином УН двојица министара афричких земаља пришла Ивици Дачићу и најавили преиспитивање своје одлуке о статусу Косова.

"Важно је да је само секунд после мог говора двоје министара веома важних афричких земаља пришло Дачићу да честитају на нашем ставу и рекли да ће гледати да воде управо такву (суверену и независну) политику и да желе са нама да разговарају и око Косова, јер им одлуке у прошлости нису биле, да не кажем, у складу са међународним правом већ нису биле на нашој страни", рекао је Вучић.

Такође, приметио је да је током његовог обраћанај у УН у сали било три пута више људи него prеthodni пут.


Србија не признаје једнострано порглашену независност тзв. Косова, као што одређени број земаља то чини, јер је, према правно обавезујућој Резолуцији СБ УН 12 44, Косово - аутономна покрајина Србије, рекао је он.

Подсетио је на дијалог под покровитељством ЕУ и на то је потписан Бриселски споразум, али да преузете обавезе испуњава само Србија.

"Настављамо дијалог упркос великим тензијама, проблемима и одређеним унилатералним потезима Приштине, као што су таксе на нашу робу.Пошто су увели таксе 21. новембра 2018. изгубили смо 350 милиона евра до 21. августа ове године. Те таксе још ограничавају достојан живот Срба на КиМ. Све ово време Србија је умерено и одговорно одговарала и није спроводила контрамере и покушавала је да смири ситуацију", рекао је Вучић.

Не само интереси Приштине и Београда су умешани у питање Косова и Метохије, већ и свих осталих међународних играча и док се буде настављало тако Косово ће бити извор непрестаних политичких манипулација и нестабилности, истакао је он.


Повезивање од помоћи да се боље разумемо и упознамо

Александар Вучић рекао је у Генералној скупштини УН да је изградња аутопутева и повезивање у региону прилика да суседи на Балкану буду ближи, како би се боље разумели и упознали, али и да ће за будућност региона бити важан однос са великим силама.

"Будућност региона ће зависити и од тога шта ће велике силе понудити државама у региону", рекао је Вучић.

Он је Генералну скупштину УН упознао са актуелним пројектима посвећеним повезивању Балкана.

"Изградили смо аутопут ка Северној Македонији, градимо према Црној Гори, али такође градимо железничку пругу ка Мађарској и реновирамо пругу према Црној Гори", истакао је Вучић.

Он је подсетио на састанак који је имао у Њујорку са албанским и македонским премијером Едијом Рамом и Зораном Заевим нагласивши да идеја о заједничком тржишту није ништа револуционарно, али да је значајна јер, како је рекао, "правимо нешто за себе".

Такође, навео је да за десетак дана започиње изградња аутопута Београд-Сарајево, као и да се ради на повезивању аутопутем са Бањом Луком.

"Ту ће бити мање места за акумулацију политичких поена на рачун других. Заједничко тржиште ће бити занимљиво за све", нагласио је Вучић рекавши да није реч о новој Југославији, нити о замени европских интеграција, већ о процесу интензивирања сарадња на путу до ЕУ.


Из тог разлога, наглашава, неопходно је присуство УН, кроз Унмик, као гаранциај за безбедност Срба који тамо живе.

"Упркос свему, верујем да је споразум између Срба и Албанаца од огромног значаја за стабилност региона. И даље се боримо за решење питања Косова и Метохије, да то није случај не бисмо градили пут до Ниша до Приштине. Србија се увек налазила на раскрсници путева", рекао је он.

Председник је подсетио да је и пре годину дана, на истом месту, речено да је ситуација у свету далеко тежа него prеthodnih година, али да је његов утисак да 2019. није ништа лакша.

"Приметили сте да се сви ми, као деца, окупљамо овде када треба да чујемо шта велики моћници мисле о нама. И, помало смо уплашени, а радујемо се када се заврши, а не појавимо се у њиховим говорима. Нажалост, са подсмехом гледамо на оне који су споменути, јер ми нисмо на њиховом месту и на тај начин смо преживели још једну годину", рекао је Вучић.


Србији се сутра подиже кредитни рејтинг

Александар Вучић најавио је у обраћању на Генералној скупштини УН да ће нашој земљи сутра једна од највећих светских агенција повећати кредитни рејтинг.

"Долазим из земља која је морала да се суочи са веома тешким реформама, били смо на ивици банкрота и пропасти, а данас више немамо никаквих проблема са финансијама. Желим да пренесем ту радосну вест нашим држављанима, да можемо да очекујемо сутра да једна од највећих светских кредитних агенције нам не само побљша углед већ и рејтинг наше земље", рекао је Вучић говорећи о великом успеху Србије по питању економије.

Каже да ће према пројекцима ММФ-а кумулативни раст Србије бити 12,5 или 13 одсто наредних година, што ће бити највише у региону.

ММФ предвиђа да ће БДП по становнику у Србији, што је још један индикатор животног стандарда, бити 2023. године 10.394 долара, што је у односу на 7.207 долара у 2018. повећање од 44 одсто, навео је Вучић.

"Са стабилном економском ситуацијом Србија је привукла 2,3 милиајрде евра директних страних инвестиција прошле године и то је била најуспешнија година за Србију. Србија има најнижу стопу незпоаслности у региону од 10,3 одсто. Такође додатно је инвестирање у будућност Србије кроз знање, сада смо чувени по извозу ИТ и софтвера, преходне годину смо имали више од милијарду евра извоза у тој области", рекао је Вучић.


Како је подвукао, не говори само о једној великој сили, већ о свим великим силама.

Вучић је истакао да да долази из мале земље, али највеће на Западном Балкану, која је највише пропатила кроз Први светски рат, из народа који је доживо највеће патње у Јасеновцу током Другог светског рата, због чега ти људи највише желе да имају мир и стабилност и могућност да надпредују у 21. веку.

Данас, како је рекао, не само да подвлачи поштовање за право, независност и суверенитет малих земаља, већ и то да увек будемо способни да одржимо квалитет и право на слободно одлучивање, тако што бисмо сви деловали заједно.

"Из тог разлога говорим о Србији и региону, јер једно не иде без другог", нагласио је Вучић.


Још једном ће Ђура опростити жртви што је тукао

Александар Вучић рекао је данас, коментаршићи најаве студената из Удружења "1 од 5 милиона" да ће обновити бојкот уколико докторат Синише Малог не буде проглашен за плагијат, да би све то било смешно да није реч о Универзитету у Београду.

У том контексту новинарима је поново је парафразирао реплике из филма "Балкански шпијун" и рекао да ће "Ђура и други пут опростити жртви што је тукао".

"Значи Ђура ће и други пут опростити што је неког тукао? Да се не тиче нашег Универзитета, мени би то све било смешно. Стварно не знам шта да кажем. Ако не донешес одлуку која се нама свиђа, опет ћемо ти забранити да уђеш унутра, а онда ћеш ти опет да кажеш да смо ми најбољи на свету. Тако да сам сигуран да ће Ђура још једном опростити својој жртви што је тукао", рекао је Вучић.


"Србија није острво, већ део Балкана. Балкан ће бити јачи, ако је и Србија снажнија", нагласио је председник Вучић.

Зато се, истиче, увек једнако залаже за регион, као и за Србију.

"Зато ћемо увек заговарати политику мира и преговора, јер је то једини нацицн да створимо неопходну стабилност, без које нема економског раста и прогреса", рекао је Вучић.

Он је истакао да је Србија данас на путу ка ЕУ, да је њена посвећеност том циљу јача него икада.

Председник је казао да Србија поштује интегритет свих земља, додајући да никада није тражила, нити ће тражити нешто што није њено, али да очекује да добије истинито поштовање.

"Ми себи не дајемо право да делимо свет на добро или лоше, или да оцењујемо шта је добро или лоше, али се поносимо нашом љубави према слободи за коју смо се кроз векове борили", рекао је Вучић.


Регион да се удружи, што да други одређују шта је нама добро

Александар Вучић рекао је данас, истичући основне поруке свог обраћања пред Генералном скупштином у Уједињеним нацијама да Србија мора да се удружи са земљама у региону како бисмо сви живели боље.

"Да бисмо били јачи морамо са људима из нашег окружења да се удружујемо, ако они живе боље и ми ћемо живети боље. Ако ми живимо боље и они ће", рекао је Вучић новинарима у Њујорку.

Он је поновио да је о регионалној сарадњи конкретно разговарао са премијерима Албаније и Северне Македоније, Едијем Рамом и Зораном Заевим и да су се сагласили око тога веома брзо и лако.

"Наравно, биће милион техничких проблема, али једна идеја са појавила коју ћемо да гурамо. Зашто ми морамо да чекамо да нам други одређују шта ћемо да радимо да бисмо имали имали 0,1 одсто већу стопу раста?", упитао је Вучић.

Ајде да ми, објаснио је, урадимо то смањењем операционих трошкова и да подигнемо стопу раста за 0,3 и 0,4 одсто.

"Што други да одлучују, а ми да се утркујемо ко ће више да им се додвори и да нападне оног другог. Хајде да лепо радимо заједно и да наступамо као блок и живећемо богатије", рекао је Вучић.


Србија заговара, каже Вучић, да сва питања у свету треба да се решавају на миран начин кроз дијалог, у складу са међународним правом и примењивим резолуцијама УН-а.

"Желимо да ценимо стара пријатељства и стварамо нова, зато поносно говоримо овде у најбитнијој сали у свету и кажемо да желимо да побољшамо сарадњу са свим афричким, азијским, латиноамеричким земљама. Тако видимо будућност Србије и света", навео је Вучић.

Поручио је и да пријатељство није нешто што је вечно, већ да се мора узгајати и чувати и нагласио присутнима у УН-у да се увек могу ослонити на Србију.

"Ми на путу за ЕУ имамо партнерски однос са западним земљама, као што је све интензивнија сарадња са САД-ом, али такође се поносимо нашом сарадњом са Кином, Русијом, са азијским, афричким и латиноамеричким земљама, које су у фокусу наше спољне политике", рекао је Вучић.

Он је излагање на 74. заседању Генералне скупштине УН-а завршио речима некадашњег америчког председника Абрахама Линколна:

"Ако постоји нешто што човек може да учини добро, нека то учини, дајте му шансу", али и уз поруку "Балкан балканским народима".

У Њујорку смо радили напорно, верујем не узалудно

Александар Вучић рекао је данас новинарима сумирајући резултате вишедневног учешћа на Генералној скупштини УН да верује да је читава делегација радила веома напорно и да су имали сусрете са представницима више од 100 земаља, као и да верује да све то није било узалудно.

Упитан са каквим утисцима се враћа из Њујорка у Београд, Вучић је рекао да је током боравка у САД радио свој посао, те да следи месец са много билатералних посета.

"Долазе ускоро у Београд неки у неформалне посете, неки у формалне, међу њима у турски председник. Долазе Еди Рама и Зоран Заев, а то ми је велика идеја (о заједничком тржишту према ЕУ) и на томе ће да радимо", рекао је Вучић.

Следи, каже, напоран месец, у којем ће бити много тога новог, између осталог и отварања нових аутопутева.

Србија је, каже, његовим обраћањем пред Генералном скупштином УН послала и јасну поруку да свет припада слободним, сувереним и независним земљама.

"Обратили смо се свима, не само онима који мисле да имају право да одлучују о судибинама других земаља већ и онима који желе своје право на парче слободе и слободног неба и Сунца за своју земљу и свој народ", рекао је Вучић.

Налазимо се на европском путу, рекао је и додао да сами желимо да одређујемо колико и докле хоћемо да сарађујемо са Русијом и са Кином.

"Када купујемо гас нећемо да плаћамо троструко већу цену да бисмо се некоме додворили или плаћали рекет, већ најповољније. Такође и када купујемо оружје", рекао је Вучић новинарима.

Србија, како каже, жели да сарађује са свима и да поправља односе, што је политика озбиљиног, одговорност и суштинског прагматизма, али и политика слободарства.

"Ми само хоћемо право да будемо свој на своме и да се чује наш глас, да имамо право да размишљамо о својој земљи, да никога не вређамо", истакао је Вучић.

Приметио је да је данас добио више аплауза од афричких и азијских земаља него од српске делегације, рекавши да му то говори да су људи жељни гласа храбрости.

Заложио се, како каже, да земље саме решавају своје проблеме, али да не очекује да ће изостати уплив страних сила.

"Мислим да ће људи све боље разумети наш помиритељски однос који смо имали и према Албнацима и према свима другима. Нисам користио прилику и говор у УН ни да их вређа ''ад хоминем'' нити на било који други начин већ сам говорио о неопходности постизања компромиса".

Вучић истиче да на Балкану мора да се води другачија политка и да влада другачију атмосфера - ако не данас онда сутра.

Аутор:
Пошаљите коментар
Вучић: Нема "ружичастих решења" за КиМ, бранимо интерес Србије

Вучић: Нема "ружичастих решења" за КиМ, бранимо интерес Србије

25.09.2019. 20:35 22:41
Вучић: Ја сутра говорим у УН, а ти, Хашиме?

Вучић: Ја сутра говорим у УН, а ти, Хашиме?

25.09.2019. 17:15 18:27
Вучић са Рикером и Палмером о Косову

Вучић са Рикером и Палмером о Косову

24.09.2019. 19:38 23:51