ИНТЕРВЈУ МАЈА ГОЈКОВИЋ ЗА "ДНЕВНИК" Сто капиталних пројеката ове године
Потпредседница владе и министарка културе Маја Гојковић у понедељак ће се састати са свештенством манастира Хиландар, како би се уверила како напредују радови, али и које су још потребе и проблеми које треба решити за добробит овог изузетног кутурног наслеђа.
Са поносом истиче да је прва председница Комисије за Хиландар, која је успостављена посебним законом усвојеним пре две године на инцијативу председника Србије Александра Вучића. Састанак, који се одвија једном годишње, биће одржан у манастиру Каково, близу луке Уранополис одакле полазе трајекти за Свету Гору. У разговору за „Дневник” истиче да није у питању само обнова свега што је уништено у великом пожару, која је практично завршена, већ да ће бити речи и о обнови и адаптацији читаве инфраструктуре на Хиландару.
- Важно је да је држава законом обезбедила сталну бригу о Хиландару и више не могу бити доведена у питање велика годишња улагања за потребе одржавања овог културног добра, од изузетног значаја за нашу државу - наглашава Гојковић, у сусрет одласку чланова Комисије у једно од најзначајнијих духовних и културних средишта српског народа.
Како напредују пројекти везани за обнову Сремских Карловаца, да ли сте задовољни досадашњим темпом?
- На инцијативу председника Покрајинске владе Игора Мировића донет је закон о посебној бризи и развоју Сремских Карловаца. Мислим да су ту Покрајинска влада и Министарство културе најактивнији, а размишљамо о још некој форми, посебном телу које би се бавило пре свега спровођењем пројеката и добрих идеја које имамо. Када данас одете у Сремске Карловце видите колико је уложено труда, напора и средстава да би се реновирале фасаде које се налазе у централном, можда и најлепшем делу општине, који привлачи бројне домаће и стране туристе. Програмом за 2023. смо определили велика средства, па се надам да ће Сремски Карловци ускоро спровести јавну набавку за идејно решење и пројекат за велики мултифункционални дом културе. Сада све зависи од вештине и виспрености, наравно уз нашу помоћ, општинске власти да добијемо за неких пола године то идејно решење, да га прикажемо грађанима и да идуће године кренемо у изградњу. Најављено је и да ће биста посвећена академику Дејану Медаковићу, што је такође финансирало Министарство културе, бити постављена у Сремских Карловцима, 7. јула. Чекамо позив организационог одбора и са задовљством ћемо је открити.
СНС је добила новог председника, да ли је ентузијазам у странци остао исти и шта мислите о Вучићевој идеји да се формира Покрет за народ и државу?
- Потпуно смо јединствени и прихватили смо на једногласно на скупштини странке предлог сада већ бившег лидера СНС, а председника државе Александра Вучића да нови председник партије буде Милош Вучевић. Настављамо да радимо као један тим, убеђени да смо оправдали поверење грађана које су нам дали на изборима, да спроводимо политику напретка у свим областима. Некада смо били народ који је веровао искључиво у успехе наших спортиста, а данас смо сведоци да Србија једнако слави победе у економији, уметности. Последња велика победа коју смо сви прославили и поруке честитања ишле су свакоме од нас је велика победа наше државе што смо добили Експо 2027. Уз политику коју спроводи председник државе и Влада Србије постали смо земља победника на свим пољима. Очекујем да СНС настави још снажније са новом енергијом, а Вучић је сам рекао да остаје у странци, која је избор његовог живота и он даје велики замајац даљем раду. У овим временима изазова пред којима се налазимо, не само у Србији, већ и у региону, Покрет за народ и државу је једна политичка неопходност. То је идеја уједињења и слоге људи, заједничке енергије да Србија настави да побеђује на свим пољима и СНС ће бити део и те приче.
Ове године ваше министарство реализовало је низ значајних, нових пројеката, шта је остало још да се одради до краја 2023.године ?
- Главна политика минстарства културе је она која прати смернице деловања Владе Србије, а то је свакако суштинска децентрализација, па као што се праве добри путеви, болнице, равномерно распоређује инвестирање и изградња фабрика тако и ми улажемо у инфраструктуре пројекте, намењене култури. Један од најважнијих пројеката зове се „Градови у фокусу”, а реч је о конкурсу који се расписује редовно од 2016. У последње три године од када сам министарка културе знатно више средстава се улаже, годишње 350 милиона динара. До сада је подигнуто, адаптирано, реконструисано 78 нових објеката искључиво намењених култури. То су мултифункционални културни центри, некадашњи домови културе који су се налазили у очајном стању, пошто се од доба бивше Југославије када су се градили, то све обрушило. Ове године издвојено је нових 350 милиона динара за 33 града и општине у Србији, па ћемо на крају године моћи да се похвалимо са 100 капиталних пројеката у култури, што је импозантан број након великог застоја у инфраструктурним улагањима у претходним деценијама. Са територије АПВ, ове године средства да обнове и реконструишу објекти културе у оквиру овог програма добили су Кањижа, Кикинда, Инђија, Рума, Врбас и Сремски Карловци.
Да ли ће ваше министарство имати улогу у припремама за Експо 2027?
- Били смо у радном тиму који је извојевао ову величанствену победу и дали свој допринос, јер жири који је одлучивао боравио је у Београду и облилазио установе културе. Били смо и у Паризу када се представљао наш тим и наша победа је још већа и величанственија јер је конкуренција била оштра и веома добро припремљена. Тако да смо ми нераскидиви део тима који ће припремати Београд за Експо 2027. То је заиста велика сајамска припредба на којој ће учествоватио цео свет и треба приказати све потенцијале и економске, научне, иновативне, културне, туристичке. Поучени искуством из великог Експа у Дубаију, павиљонима које сам у великој мери обишла, све земље света су обратиле велику пажњу на сегмент културе. Зато ће бити потребно припремити установе културе за представљање Београда и Србије у најбољем могућем светлу, јер онај утисак који се тада понесе не може бити замењен ни са чим.
- Почетком ове године основано је нешто ново - Женски музеј, који је сада у оквиру Музеја Југославије, али смо нашли објекат који ће потпуно задовољити намену. Хватамо корак са светом и желимо да истакнемо улогу жена у развоју наше културе. Када бисте узели неки уџбеник историје уметности и пробали да истргнете странице о женама које су биле знамените, или оставиле трага у овој области, видели бисте да би књига била знатно оштећена. Зато посебну пажњу треба посветити женском стваралаштву. У жељи да приближимо културу најмлађима пронашли смо простор за изградњу дечијег музеја. То је пројекат који се сада завршава има интерактиви приступа. У једној европској држави, која нам је узор, постоји читав кварт музеја, а најпосећенији им је управо музеј за децу, јер је направљен добар спој културе и образовања, па су све школе обавезне да га једном годишње посете. Томе и ми тежимо а има простора да се направи једна сцена која би задовољила потребе не само најмлађих, него и тинејџера. Потребно је и код нас направити чвршћу везу културе и образовања, мислим да је то нераскидиво- истиче Маја Гојковић.
Угостили сте многе холивудске звезде, које су похвално говориле о Србији, док са друге стране део нашег глумишта жестоко критикује власт. Позвали сте на разговор, али не на улици, да ли се неко одазвао?
- Свако има право на своје мишљење, на став и однос према власти и ту заиста нико никоме нема шта да замери. Али сматрам да улица не доноси никаква решења и никада никоме није ништа добро донела. На улици од великих парола и увреда које се износе на рачун свих нас из владе, коју су грађани изабрали легално и легитимно на изборима, не може много да се чује, нити може доћи до дијалога. Зато сам више пута позвала све људе који се баве културом у овој држави да дођу у министарство на једнак начин као што су долазили до пре неки дан или недељу и да разговарамо о свим питањима и проблемима, који су везани за функционисање установа културе. Представници Асоцијације независне културне сцене су дошли, разговарали смо, тражили су да им писмено одговоримо на њихове предлоге и примедбе што смо ми и учинили. Истине ради, они су и пре наших одговора поново имали скуп где су се увредљиво обраћали на рачун министра културе, али сто људи, сто ћуди, битно је да је до неког дијалога дошло. Позивам и остале, свакодневно се неко обраћа министарству, тражи састанке трудимо се да удовољимо свима. Јуче смо, на пример, разговарали са свим деканима уметничких факултета о проблемима на које њихове установе наилазе. Свако ко има добру намеру и жели суштински дијалог добродошао је. Била сам предмет напада само зато што сам у једном тренутку ради истинитог информисања изнела податке колико влада држава улаже у филмску индустрију, за помоћ филмским радницима. До 2012. године средства Филмском центру Србије су била маргинална у односу на данашњих милијарду и триста милиона, или милијарду и осамсто колико се издваја за подстицаје филмској и аудиовизуелној уметности. Не видим шта је проблематично да грађани знају колико кроз buyеt помажу филмску уметност. А ја сам због изношења истине добила и тужбу.
Како коментаришете захтев дела опозиције да се формира прелазна влада?
- Скупштина је место где треба да се дебатује о раду владе. Наравно пожељно је да то буде без увреда, етикетирања, већ са аргуметнима шта није добро у раду неког министра, али и да се смогне снаге и да се каже шта је добро и шта је знатно боље и другачије у односу на период до 2012. Али предлог да се направи некаква прелазна влада ни у једном демократском друштву није добродошао и није прихватљив. Власт се у свакој демократаској држави мења искључиво на изборима. Ако неко тврди да има велику подршку грађана и бољу политику од оне коју води Влада Србије, СНС и председник Александар Вучић треба да изађе на изборе на свим нивоима. Свакако нам ускоро следе редовни избори за локални и покрајински ниво власти, а ми смо спремни да изађемо на изборе и на републичком нивоу. А доћи на власт путем улице, неке лоше филмове не волим да гледам поново, о некаквим изнуђеним владама привременим, повременим где су спојене бабе и жабе. Ми имамо легалну и легитимно изабрану владу, а следећу можемо да добијемо само након избора. Дражава је стабилна само кад има владу изабрану од стране грађана Србије.
Светлана Станковић