Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГРАД ЋЕ НАСТАВИ И ДАЉЕ ДА ФИНАНСИРА ФОНД ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ ДАРОВИТИХ СТУДЕНАТА Градоначелник Ђурић: Научници и уметници се скућили у 25 станова (Фото, Видео)

23.05.2024. 15:32 17:05
Пише:
Извор: Н. Перковић

Млади научници и уметници Универзитета у Новом Саду ускоро ће се уселити у нову зграду у Улици Станоја Станојевића, на Новом Насељу. Реч је о петој згради коју је Фондација за решавање стамбених потреба младих наставних и научних радника и уметника изградила.

Укупно је изграђено 25 станова у којима ће живети 29 младих, различитих по структури па тако има гарсоњера, једнособних и двособних станова. Бруто површина зграде је око 1.580 квадратних метара, а ефективна површина око 1.400 метара квадратних.

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић је данас са покрајинским секретаром за високо образовање Бранком Маркоским, ректором Универзитета у Новом Саду Дејаном Мадићем, управитељком Фондације проф. др Драганом Латковић и професорком Факултета техничких наука проф. др Маријана Дукић Мијатовић обишао новоизграђену зграду.

- Ово је пета зграда и ускоро би требала да почене изградња и шесте, док је кроз пројекат решавања стамбених потреба младих наставних и научних радника и уметника до сад око 130 људи нашло дом - рекао је Ђурић. - Град Нови Сад је дао свој допринос. Уложио је у комунално и инфраструктурно опремање улице у којој се зграда налази, а изграђена су паркинг места, канализациона мрежа, јавна расвета и простор је додатно оплемењен зеленилом, за шта је опредељено око 62 милиона динара.


Најбољи међу најбољима

Професорка Факултета техничких наука. др Маријана Дукић казала је да је новосадска Фондација много успешнија од других јер има  самоодрживот.

- Станови се продају по цени од око 1.350 што је много нижа од тржишне. Станови нису велике квадратуре, јер су они превасходно намењени младим паровима који тек заснивају заједнички живот - објаснила је Маријана Дукић. - Водили смо рачуна да то буду најбољу међу најбољима попут добитиника награде „др Зоран Ђинђић”, астрофизичара и уметника који су излагала на најпознатијим изложбама.


Према Ђурићевим речима овакви пројекти су од изузетне важности како за град тако и за земљу, јер млади научници и уметници, који су успешни у својим занимањима могу да остану у земљи, да оснују породице и да наставе да раде у Новом Саду.

 - Да би даровити млади, који су наша будућност, остали у Новом Саду морали смо да створимо и привредни амбијент. Зато смо од 2012. године отворили велике фабрике у којима су моли да се запосле и искористе свој таленат и знање- истакао је Ђурић.

Ђурић је најавио да ће Град ће настави и даље да финансира Фонд за стипендирање даровитих студената и младих научних радника, те да је током 2023. и 2024. године опредељено око 5.280.000 динара, да се месечно стипендира 20 студената са 22.000 динара.

Управитељка Фондације за изградњу станова за младе научнике и уметнике проф. др Драгана Латковић подсетила је да је изградња пете зграде на Новом насељу започета 2022. године.

- Ово је  као мало универзитетско насеље, јер се свих пет зграда налази у близини једна друге. Посебно радује податак да је до сада у четири зграде рођено више од 100 деце што показује колико паровима заначи када имају сигуран дом при започињању заједничког живота- рекла је Драгана Латковић.

Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић истакао је да млади кроз овакве пројекте имају могућност да остану нашој земљи да унесу нову енергију у науку и наставу.

- Зграда је изграђена у лепом амбиенту, јер је окружују зеленило, травнати постор за игру, а поглед се пружа и на Фрушку гору. Надам се да ће то бити добар мотив да се млади одлуче да заснују породице и да једног дана и њихова деца буду студенти новосадског Универзитета и промовишу акдсемаске вредности без којих нема будућности - поручио је Мадић.

С. Ковач

Аутор:
Пошаљите коментар