У Србији око 6.000 особа болује од церебралне парализе
БЕОГРАД: У Србији живи око 6.000 особа које болују од церебралне парализе, од чега готово половина у Београду и важно је указати са којим се проблелима они суочавају и шта сви можемо и морамо урадити да им живот учинимо лакшим, порука је са обележавања Светског дана церебралне парализе.
Светски дан церебралне парализе под слоганом "Остави траг" обележен је данас, четврту годину за редом, на Тргу републике.
Дилбера Сарајлић из београдског Савеза за церебралну и дечју парализу истакла је да у том удружењу настоје да олакшају живот свим особама које имају церебралну парализу, јер, како каже, сви имају исте животне потребе, али је њихово задовољавање код оболелих од парализе много другачије.
Наводи да Савез има лиценцу за дневни боравак за вишеструко ометене у развоју, а однедавно и лиценцу за помоћ и рад у кући.
"Очекујемо да Београд почне да финансира још две спечифичне услуге, развој дневних боравака за особе са сметњама у развоју, као и наставак услуге личног пратиоца", каже Сарајлић.
Градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић навела је да је важно скренути пажњу целом друштву да са нама живе особе са церебралном парализом, да знају са којим се они проблемима суочавају и шта је потребно учинити да би имали лакши живот.
Како је рекла, Град Београд ради на развоју услуге дневних боравака за особе са сметњама у развоју, као и на наставку пружања услуге лични пратилац.
"Треба да подстичемо солидарност међу људима, а пандемија ковида 19 нас је само подстакла да будемо солидарнији", рекла је Станисављевић.
У знак обележавања Светског дана церебралне парализе, вечерас ће Скупштина Србије, Мост на Ади, Палата Албанија, Стари железнички мост бити осветљени зеленом бојом.
Церебрална парализа је дечја болест која настаје услед оштећења мозга или абнормалног развоја мозга, а која доводе до трајног губитка снаге мишића, односно до парализе одређених делова тела.