Ово је НАЈЛЕДЕНИЈЕ МЕСТО У СРБИЈИ: Mештани пештерског села Карајукићи бунари спремно дочекују зиму - потроше чак 20 метара дрва да би се огрејали
СЈЕНИЦА: Данас је почело најхладније годишње доба, а зима је већ у новембру показала своје зубе. Ипак, током хладних дана у Србији зна се где је најхладније и "најледеније". Пештерску висорован већ одавно називају српским Сибиром и то са разлогом, јер је 2006. године управо на том подручју у селу Карајукића бунари измерено рекордних -39,5.
Мештани кажу да су спемни за још једну ледену зиму и облаче дебеле јакне, топле ципеле и навлаче шал на уста само да би од кућног прага прешли неколико метара до штале.
- Леденице са крова код нас знају да буду скоро и до метар. Али, све је то нормална појава јер су зиме у Карајукића бунарима и околним селима некада биле још оштрије. Мештани се греју на дрва, ватра се ложи током читавог дана и из куће се излази само кад се мора. Током зиме овде се потроши и преко 20 метара дрва - рекао је за РИНУ Музафер Бибић из Карајукића бунара и директор Основне школе.
На Пештерској висоравни живи око 3.500 становника, села још увек нису потпуно пуста али сурови услови утичу на младе људе да се све чешће селе у град. Они који су остали баве се сточарством и школују децу. Постоји једна матична школа и шест истурених одељења, а наставу похађа са све предшколцима укупно 300 деце. Често се дешава да дебели минус спречи ђаке да стигну до школских клупа, јер до школе путују од четири до 14 километара.
- Скоро свако домаћинство има ауто, али кад су температуре спусте у минус, мештани избегавају да их пале како се не би покварила. Постоји организован превоз за ђаке, али често се дешава да се настава не одржи јер буде толико хладно, да не могу ђаци да стигну, нити школа да се угреје. Али, опет морам да кажем сада су зиме ипак блаже него што су некад биле, каже Бибић.
Село Карајукића бунари најледенија је тачка Србије, те 2006. године била је друго по реду најхладније место на Балкану, а већи минус забележен је само на Игману са температуром -42.5.
РИНА