Ученицима који су тукли другарицу прети васпитни налог
БЕОГРАД: Поступак против малолетника који су тукли и малтретирали своју другарицу из Техничке школе у Аранђеловцу спровешће се према "Закону о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетних лица".
Због тога ће поступак против њих водити судија за малетнике Вишег суда у Крагујевцу, а по преглогу за покретање поступка који ће му данас стићи из крагујевачког Вишег тужилаштва.
Професор Правног факултета у Београду Милан Шкулић каже да су у овом случају учиниоци кривичног дела "млађи малолетници" (имају по 15 година) којима и није могуће изрећи најстроже санкције (на пример малолетнички затвор) и да би требало размотрити примену такозваног "васпитног налога".
Васпитни налог је, како је указао професор, врста "парасанакције", коју може да одреди тужилац када процени да је то целисходно и без покретања кривичног поступка, или касније у току поступка - судија за малолетнике.
Он се може изрећи за кривична дела за која је запрећена новчана казна или казна затвора до пет година, а у овом случају - за кривично дело насилничког понашања - за које је запречена казна од шест месеци до пет година затвора.
Шкулић сматра да је васпитни налог, којим се налаже, на пример, извињење оштећеном или накнада штете, суштински бољи за постизање ефекта код малолетника него нека друга врста праве санкције.
Он је истакао да, иако нико не може да занемарује вршњачко насиље, оно се дешавало и раније, али да није било видљиво у мери у којој је данас због друштвених мрежа.
"Овде треба да се нађе начин како да се помире интереси жртве и интереси малолетних учинилаца кривичног дела", зкаључио је професор.
Поред васпитних налога, који према Закону, подразумевају поравнање са оштећеним, редовно похадање школе или редовно одлажење на посао, бесплатно укључивање у рад хуманитарних организација и друго, малолетницима се за учињена кривична дела могу изрећи и "праве" санкције као што су васпитне мере, казна малолетничког затвора и мере безбедности.
Васпитне мере су судски укор и неке посебне обавезе, мере појацаног надзора родитеља, усвојиоца или стараоца, или у другој породици, затим појачан надзор органа старатељства, надзор уз дневни боравак у одговарајућој установи за васпитавање и образовање малолетника, као и заводске мере као што су упућивање у васпитно-поправни дом или у посебну установу за лечење и оспособљавање.
Мере упозорења и усмеравања изричу се кад је довољно таквим мерама утицати на лицност малолетника и његово понашање, а мере појачаног надзора када за васпитавање и развој малолетника треба предузети трајније мере уз одговарајући стручни надзор и помоћ, а није потребно малолетниково потпуно одвајање из дотадашње средине, каже Закон.
Заводске мере изричу се према малолетнику према коме треба предузети трајније мере васпитавања, лечења и оспособљавања уз његово потпуно одвајање из дотадашње средине, ради врења појачаног утицаја на малолетника и изричу се као последње средство.
Могу трајати само колико је потребно да би се остварила сврха васпитних мера.