У палату правде долазе с перорезом, спрејом, камом, бејзболком...
Још увек се истражује како је Б. С. (75) унео прекјуче у нишки суд перорез и сузавац којима је повредио седамнаестогодишу А. М.
Наиме, несрећна девојка је дошла у суд да би оправдала изостанак своје мајке, а тамо ју је нападач испрскао сузавцем. Када је девојка почела да вришти, старац ју је убо ножем у врат. Одмах након инцидента нападач је попио киселину и касније преминуо у нишком Клиничком центру.
Иако је контрола при уласку у нишки суд, као и у свим другим судовима, ригорозна, дешава се да се хладно оружје ипак прошверцује. Један адвокат је предочио да перорез може да се прошверцује поред судске страже јер је мале величине, тако да интензитет звука детектора доста низак, као да се ради о ситнини или металној копчи на каишу.
То није усамљен случај уношења хладног оружја у зграде суда па чак и у судницу. Подсетимо, почетком овог месеца, на процесу Новосађанину Ђорђу Шовљанском (66), окривљеном за покушај убиства ножем своје кућне помоћнице, сведок Душан Н. је казао да је на prеthodnom рочишту угледао да је оштећена, која је седела иза окривљеног, гурала нешто под њега док је седао на оптуженичкој клупи. Казао је да је тад мислио да се ради о чоколадици, али да је касније од ћерке окривљеног чуо да је у судници испод оптуженог Шовљанског пронађен нож.
– Док је седала на клупу иза оптуженог, она је ногом гурала тај предмет, за који сам ја тада помислио да је чоколадица – изјавио је тај сведок. – Било ми је чудно што га помера од себе, а не ка себи. Истина, ја нисам приметио да је она спустила тај нож, већ само кад га је одгуривала ка оптуженом. Тек касније сам схватио да се радило о ножу.
У досадашњем раду Правосудна стража је код странака највише проналазила ножеве разних врста (каме, скакавце, бајонете, лептире...), „боксере”, али и металне телескопске палице, које се на оштрији покрет руке извлаче на дужину „бејзболке“. Откривени махом те предмете уносе у јакнама, yеpovima или испод каиша, предочено је раније „Дневнику” у Правосудној стражи Палати правде у Новом Саду.
Још увек се препричава случај када је један човек сакрио мачету у панталоне и покушао да представи да чудно хода због тога што му је нога у гипсу. Испост авило се, међутим, да је имао намеру да се освети учеснику у поступку.
Тренд је такав да је покушаја уношења хладног оружја више у односу на prеthodnе године. Ипак, захваљујући оспособљеним стражарима и техничким помагалима, метал-детекторима и рендген-вратима, Правосудна стража успева да држи ствари под контролом.
Треба имати на уму да велики број људи пролази кроз метал-детектор врата са скенером пртљага. Уколико се у пртљагу налази нешто сумњиво, чује се одређни звук, а стража стручно интервенише. Када се прегледом пронађе предмет недозвољен за унос у зграду, пише се потврда о његовом одузимању, а затим допис, на основу којег полиција подноси захтев за прекршајни поступак. У случају да се заплени пиштољ или неко друго ватрено оружје, одмах на лице места долази патрола и преузима случај и подноси кривичне пријаве.
Неретко се судски стражари срећу с људским безобразлуком и бахатим понашањем. Поједине странке вређају судије, тужиоце и раднике обезбеђења – у већини случајева они за које су утврди да су криви.
Било је случајева да странке које су дошле на рочиште покушају да се физички разрачунају па мора да интервенише стража. Најчешће се то дешава код процеса за насиље у породици и имовинских деликата. Раније је таквих случајева било само у кривичним поступцима, а сада их има више у парницама где се расправља о новчаним потраживањима и на „извршењима”.
Неретко странке упућују претње и припадницима Правосудне страже. У Новом Саду је један врло млад окривљени, син покојног криминалца, претио стражару и осуђен је условно на две године због тога.
Дешавају се, истина ретко, случајеви да људи који нису из криминогене средине из незнања приликом поступка оставине доносе оружје које је остало иза покојника, које хоће да предају у суд уместо у полицију.
Иначе, када Правосудна стража ухвати неког да уноси оружје и забрањено оруђе у Суд, иако су на улазу упадљиво постављене налепнице упозорења да тако нешто није дозвољено, готово сви се правдају да то носе ради личне заштите и бојазни за свој живот.
Било је доста случајева када су жене покушале да унесу оружје у неку од судских институција. Правосудна стража најчешће у женским ташнама проналази ножеве и „боксере”. Пре неколико година обезбеђење је код једне госпође на улазу у новосадски суд пронашло нож-скакавац, какав употребљавају професионални диверзанти. Такође, код једног човека је пронађен „боксер” у ташни коју је држао обешену на рамену. Када је одложио торбу на рандген-траку, стражари су видели шта носи, а он се правдао да му је то неко убацио у ташну.
Више проблема Правосудна стража има с малолетницима. Наиме, деца и малолетница лица не могу у зграду без пратње одраслих, али се дешава да они инсистирају на томе да уђу уз неко објашњење, увреде и псовке.
Пракаса је показала да је агресивност посетилаца суда почела да се уочава почетком деведесетих година прошлог века, а у последњих неколико година испоставило се да Правосудна стража мора да буде на повећаном опрезу не би ли спречилила потенцијалне инциденте. Ипак, превентивни рад мора да добро функционише, а у томе Правосудној стражи значајно и свакодневно помажу колеге из Управе за извршење кривичних санкција и полиција.
Д. Николић
М. Бозокин