ТИНЕЈЏЕРКА СЕ СУМЊИЧИ ДА ЈЕ НА „ТИК ТОКУ” ОБЈАВИЛА УЗНЕМИРУЈУЋИ САДРЖАЈ АЛУДИРАЈУЋИ НА МАСОВНО УБИСТВО У РИБНИКАРУ Наставак суђења малолетници 20. октобра
Суђење четрнаестогодишњој М. М. из Футога, која се сумњичи да је 11. маја на „Тик Току” објавила узнемирујући садржај, алудирајући на масовно убиство у београдској ОШ „Владислав Рибникар”, а потом код ње пронађена муниција, настављено је јуче пред судијом за малолетнике Вишег суда у Новом Саду.
Шта се дешавало у судници остаће непознато јер је суђење затворено за јавност, а наредни претрес заказан је за 20. октобар.
М. М. је, подсећања ради, Виши суд за малолетнике у Новом Саду 13. маја одредио притвор у трајању до 30 дана због оправдане сумње да је у основној школи, на школском часу изнела тврдње које су изазвале панику, а затим истог дана на друштвеној мрежи „Тик Ток” објавила узнемирујући садржај, алудирајући на догађаје од 3. маја у Основној школи „Владислав Рибникар” у Београду.
Судско ванрасправно веће Вишег суда у Новом Саду јој је након првобитних 30 дана, продужило притвор за још месец дана, који јој је 13. јула укинут и замењен мером забране напуштања стана уз електронски надзор. На предлог браниоца, суд јој је одредио привремени смештај код бабе и деде.
Иначе, притвор је био одређен због основане бојазни да би пуштањем на слободу могла побећи или се крити, с обзиром на то да се након предметних догађаја од 11. до 13. маја, када је лишена слободе, налазила на улици. Она се, како су за наш лист појаснили у суду, налазила на улици јер је побегла од куће, блокирала је све позиве мајци и осталој породици, а на улици се крила док је није пронашла полиција.
Притвор јој је тада био одређен и из разлога што је раније било више интервенција полиције јер је мајка пријављивала да је малолетна М. М. бежала од куће, што све указује да би пуштањем на слобооду могла побећи или се крити.
Осим тога, притвор је био одређен и из разлога особитих околности које указују да би малолетна, уколико би се нашла на слободи, у кратком временском периоду могла поновити кривична дела за које је основано сумњива у судском поступку. При томе је суд имао у виду налаз и мишљење сталних судских вештака који је дат у току поступка за малолетну М. М., извештај Центра за социјални рад као и писану документацију основне школе коју је похађала.
Суд их је све ценио у склопу околности везаних за личност малолетне, као и постојање оправдане сумње да је М. М. 11. маја извршила кривично дело изазивање панике и нереда и 12. маја кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја, те да се малолетној ставља на терет да је основано сумњива да је дан за даном, у континуитету, извршила два кривична дела.
Д. Николић