light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ ШТА СЕ СВЕ КРИЈУМЧАРИ Шверцери не бирају, све је уносно, чак и суво месо и овчија црева

12.02.2024. 09:25 11:45
Пише:
Фото: Управа царина

Цариници се на граничним прелазима свакодневно сусрећу са, често необичним покушајима кријумчарења, различите робе.

Да правила нема и да се заиста кријумчари апсолутно све што доноси зараду, показује и случај који се догодио, у петак 9. фебруара, на граничном прелазу Келебија, када су цариници, у сарадњи са полицијом, спречили покушај шверца 200 килограма сувог меса.

Случај је откривен када је на ред за излазну контролу пристигао комби домаћих регистарских ознака који се према речима возача упутио ка Немачкој. На питање цариника да ли има нешто да пријави, возач је изјавио да сем личног пртљага не превози ништа више. Међутим, када су цариници отворили товарни део комбија ради детаљне контроле, заплахнуо их је карактеристичан мирис сувог меса које возач није ни поменуо. Убрзо је утврђено да се у теретном делу комбија, међу стварима, крију кутије пуне непријављених сухомеснатих производа и то: 130 килограма говеђе пршуте, 40 килограма суџука и 30 килограма суве овчетине.

С обзиром да се ради о осетљивој роби животињског порекла, непријављеној, без декларације и превоженој у нехигијенским условима, о откривеном кријумчарењу је одмах обавештена надлежна Гранична ветеринарска инспекција.

130 килограма говеђе пршуте у комбију, 40 килограма суџука и 30 килограма суве овчетине

 

Да ово није једниствен случај потврђује онај који се догодио пре пар година на контролном пункту Мердаре када је заплењено више од 530 килограма говеђег суџука и печенице, којима су били напуњени кофери у пртљажном простору једног аутобуса, који се са око двадесетак путника, упутио из Призрена ка Немачкој. И возачи и путници су цариницима рекли да сем личног пртљага немају ништа за пријављивање, али их је убрзо демантовала детаљна контрола, којом је у пртљажном делу аутобуса пронађено шест великих кофера, до врха напуњених сувомеснатим производима у ринфузу. Утврђено је да се ради о преко 347 килограма говеђе кобасице-суџука и више од 186 килограма суве говеђе печенице. 

Осим ових месних ђаконија, цариници су откривали у више наврата и свежа, усољена црева чија се цена на црном тржишту креће око 3.000 евра за такозвану „везу“. 

Једном приликом су осујетили једног возача камиона, који је ка Данској превозио текстил из Турске, да преко границе илегално пренесе 110 килограма свежих, усољених црева скривених делом у фрижидеру, у камионској кабини, и у сандуцима за алат, са обе стране кабине. 

Сличан прекршај догодио се и неколико месеци раније, када је у аутомобилу двојице Пироћанаца, испод плишаних играчака пронађено 150 килограма усољених овчијих црева.

Они су цариницима рекли да немају ништа да пријаве и да су у суседној Бугарској куповали поклоне за дечје рођендане. Да би поткрепили своју причу показали су цариницима два велика плишана медведа и рођенданску торту. Међутим, када су цариници отворили пртљажник аутомобила остали су затечени, јер се у њему иза две канцеларијске столице налазила и гомила кеса са свеже усољеним овчијим цревима. Неколико кеса са истом садржином пронађено је потом у простору резервне гуме, као и на задњем седишту и испод њега. Једна кеса је била сакривена испод пресвлаке сувозачког седишта, на којем је један од од њих двојице prеthodno седео.

Иначе, путник са собом може унети и изнети храну у разумној количини, за коју је очигледно да је намењена за личне потребе и потребе чланова породице, а која је фабрички упакована са декларацијом произвођача. Уколико је кријумчарена роба недекватно упакована, без декларације и уверења о здравственој исправности, она се по хитном поступку одузима и уништава од стране надлжене ветеринарске инспекције.

Д. Николић

 

 

Пише:
Пошаљите коментар