Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема „Дневника” Смртоносне психоактивне супстанце међу младима

20.10.2018. 13:10 13:14
Пише:
Фото: Заплењене психоактивне супстанце Фото: МУП

Систем за рано упозоравање о новим психоактивним супстанцама у Министарству здравља је, у сарадњи с МУП-ом и Безбедносно-информативном агенцијом, открио три нове психоактивне супстанце у Србији.

Наиме, нашу државу је Европски мониторинг центар обавестио о присуству различитих група нових супстанци на тржишту Уније, а у току је процедура стављања и 19 забрањених супстанци на контролну листу.

У више градова у Србији о психоактивним супстанцама биће организована 31 трибина за ученике, шест за наставнике и једна за родитеље. Ускоро се очекује и едукација и за здравствене раднике за поступање у ситуацијама када дође до предозирања.

Полиција је 21. септембра први пут у Србији запленила такозвану божју дрогу, а српско тужилаштво покренуло истрагу. Подсетимо, припадници Министарства унутрашњих послова – Службе за борбу против организованог криминала ухапсили су Р. А. (30) из Београда због постојања основа сумње да је извршио кривично дело неовлашћене производње и стављања у промет опојних дрога. Приликом хапшења Р. А. пронађено је и одузето три литра наркотика, за који се ос­новано сумња да се ради о психоактивној контролисаној супстанци ДМТ (диметил­триптамин), „божјој дроги”. 

За само шест месеци забрањено је око 20 нових психоактивних супстанци

Наведена психоактивна супстанца упућена је у виду пошиљке из Колумбије у Србију, где ју је осумњичени Р. А. преузео. Акција хапшења и заплене наркотика спроведена је у склопу сарадње с партнерским службама Савезне Републике Немачке, саопштио је тада МУП.

Друга заплена „божје дроге” догодила се у среду, када је полиција у Зајечару запленили више од три литра психоактивне супстанце ДМТ (диметилтриптамин) и ухапсили деветнаестогодишњу Ј. Ј. из тог града.

„Божја дрога” је о веома опасна и моћна синтетичка дрога коју праве такозвани кухињски хемичари. По речима стручњака, највећа опасност лежи у томе што је довољно да током прављења „божје дроге” темепратура на којој се спрема буде 19 степени, уместо 18, па да се добије супстанца 100 пута јача од хероина. ДТМ је по својој структури сличан псилоцибину из психоактивних печурака, па се од ње халуцинира и добија добро расположење.

Реч је о такозваним халуциногеним стимулансима који развијају потребу за узимањем све веће количине да би се постигао ефекат, односно да би изазвале осећај еуфорије. Отприлике пола сата „божја дрога” готово потпуно одваја особу од стварног света. Реч је о јаким халуцинацијама, путовању кроз време, напуштању властитог тела, разговору с Богом и ванземаљцима.

Та дрога може довести и до измењене перцепције времена и простора и осећања интензивне радости. Такође, може изазвати интензивни страх и нападе сличне параноји. Након што дејство дроге прође, могу се јавити „флешбекови”. Нежељени ефекти укључују и повећање срчане фреквенције, висок крвни притисак и кому, или респираторни застој, ако се узима у великим дозама.


Петнаест адолесцената на лечењу

Психијатар Дневне болнице за лечење зависности у адолесценцији Светислав Митровић каже да у овом тренутку имају на лечењу око 15 пацијената, и додаје да се тај број стално мења, уз напомену да пацијенти долазе на лечење својевољно, али ипак том процесу приступају уз отпор. Митровић истиче да се нове супстанце свакодневно синтетишу и да се уз једно узимање може угрозити живот.

– Све нове супстанце су опасне, не бих издвајао, драстично угрожавају млади живот – навео је Митровић, и додао да се у болници тим младим људима даје подршка да посматрају живот позитивнијим очима.   


Та дрога може изазвати и смрт. Најчешће се уноси удисањем испарења или орално, а за почетак је довољан и један милиграм. „Божија дрога” најчешће стиже у Европу из Колумбије до Немачке, односно до аеродрома у Франкфурту, одакле је се дистрибуира даље.

По доступним подацима, постоји више од 4.000 синтетичких дрога, а ова која се недавно појавила у нашој земљи спада у варијације основног модела хемијског састава. За синтетичке дроге је карактеристично да се никада не зна шта је тачно у њима. То су углавном илегалне супстанце, које се праве у илегалним лабораторијама, које не изгледају као праве хемијска лабораторије, тако да не чуди ако имају прекомерне количине одређених супстанци.

Нове дроге које се појављују у Србији су све опасније. Млади их се не плаше и неретко експериментишу с различитим опиоидима.

Иако Министарство здравља, чим преко Система раног упозоравања сазна за нове дроге, одмах их забрањује, оне се врло брзо појаве на тржишту измењеног састава, с неком новом супстанцом. Информације о новим супстанцама стижу у Министарство здравља преко Система за рано упозоравање из међународних и националних лабораторија. Након тога, Комисија за психоактивне контролисане супстанце разматра састав, структуру, процењује ризик и предлаже министру здравља које супстанце додати на списак забрањених.

По последњим подацима, за само шест месеци забрањено је око 20 нових психоактивних супстанци.

Осим синтетских опиоида, који се некада продају као хероин, од којег су токсичнији више пута, значајна група нових психоактивних супстанци су и синтетски канабиноиди – једињења која делују на исте рецепторе као и THC, активна супстанца у марихуани, али имају другачију структуру.

Претпоставља се да се активна супстанца производи у Кини, да се направи раствор марихуане у неком органском растварачу којим се прска биљна мешавина, затим суши а онда продаје као освеживач простора. Те биљне мешавине користе се као замена за марихуану. Конзумирањем тих психоактивних супстанци јавља се еуфорија, изражена комуникативност, убрзано дисање и рад срца, али и узнемиреност. „Che sballo”, „vertex”, „galaxy”, „rainbow”, само су неки од уличних назива синтетички канабиноиди који су забрањени.

Међу новим психоактивним дрогама које су се појавиле на међународном тржишту врло су присутни синтетски канабиноиди, знатно отровнији, а злоупотреба је повезана с бројним тровањима па и смртним случајевима. То је дрога позната као „спајс”, „К-2” и „црна мамба”. Први пут се појавила као јефтина алтернатива за марихуану, али се показало да је опаснија од хероина и кокаина заједно. Много су јефтиније, доступније, али и опасније јер се од њих одмах постаје зависан.

„Блоу” је још једна опасна дрога из групе синтетичких канабиноида која се продаје као биљна мешавина у црно-жутим пластичним омотима.

Србији је прва у свету пронашла и запленила дрогу 5Ф-МДМБ-ПИНАЦА, која је 800 пута јача од марихуане. Ради се о психоактивној супстанци, синтетичком канабиноиду, који код људи може изазвасти тешка здравствена оштећења. Супстанца припада групи психоактивних, могла се конзумирати као чај или да се пуши. Заплењена је у Нишу и била је спакована у малим алуминијумским паковањима од по грам, спремна за даљу дистрибуцију.

        Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар
Тестирање ученика на психоактивне супстанце се наставља

Тестирање ученика на психоактивне супстанце се наставља

30.08.2018. 14:02 15:51