Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika” Smrtonosne psihoaktivne supstance među mladima

20.10.2018. 13:10 13:14
Piše:
Foto: Zaplenjene psihoaktivne supstance Foto: MUP

Sistem za rano upozoravanje o novim psihoaktivnim supstancama u Ministarstvu zdravlja je, u saradnji s MUP-om i Bezbednosno-informativnom agencijom, otkrio tri nove psihoaktivne supstance u Srbiji.

Naime, našu državu je Evropski monitoring centar obavestio o prisustvu različitih grupa novih supstanci na tržištu Unije, a u toku je procedura stavljanja i 19 zabranjenih supstanci na kontrolnu listu.

U više gradova u Srbiji o psihoaktivnim supstancama biće organizovana 31 tribina za učenike, šest za nastavnike i jedna za roditelje. Uskoro se očekuje i edukacija i za zdravstvene radnike za postupanje u situacijama kada dođe do predoziranja.

Policija je 21. septembra prvi put u Srbiji zaplenila takozvanu božju drogu, a srpsko tužilaštvo pokrenulo istragu. Podsetimo, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Službe za borbu protiv organizovanog kriminala uhapsili su R. A. (30) iz Beograda zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga. Prilikom hapšenja R. A. pronađeno je i oduzeto tri litra narkotika, za koji se os­novano sumnja da se radi o psihoaktivnoj kontrolisanoj supstanci DMT (dimetil­triptamin), „božjoj drogi”. 

Za samo šest meseci zabranjeno je oko 20 novih psihoaktivnih supstanci

Navedena psihoaktivna supstanca upućena je u vidu pošiljke iz Kolumbije u Srbiju, gde ju je osumnjičeni R. A. preuzeo. Akcija hapšenja i zaplene narkotika sprovedena je u sklopu saradnje s partnerskim službama Savezne Republike Nemačke, saopštio je tada MUP.

Druga zaplena „božje droge” dogodila se u sredu, kada je policija u Zaječaru zaplenili više od tri litra psihoaktivne supstance DMT (dimetiltriptamin) i uhapsili devetnaestogodišnju J. J. iz tog grada.

„Božja droga” je o veoma opasna i moćna sintetička droga koju prave takozvani kuhinjski hemičari. Po rečima stručnjaka, najveća opasnost leži u tome što je dovoljno da tokom pravljenja „božje droge” temepratura na kojoj se sprema bude 19 stepeni, umesto 18, pa da se dobije supstanca 100 puta jača od heroina. DTM je po svojoj strukturi sličan psilocibinu iz psihoaktivnih pečuraka, pa se od nje halucinira i dobija dobro raspoloženje.

Reč je o takozvanim halucinogenim stimulansima koji razvijaju potrebu za uzimanjem sve veće količine da bi se postigao efekat, odnosno da bi izazvale osećaj euforije. Otprilike pola sata „božja droga” gotovo potpuno odvaja osobu od stvarnog sveta. Reč je o jakim halucinacijama, putovanju kroz vreme, napuštanju vlastitog tela, razgovoru s Bogom i vanzemaljcima.

Ta droga može dovesti i do izmenjene percepcije vremena i prostora i osećanja intenzivne radosti. Takođe, može izazvati intenzivni strah i napade slične paranoji. Nakon što dejstvo droge prođe, mogu se javiti „flešbekovi”. Neželjeni efekti uključuju i povećanje srčane frekvencije, visok krvni pritisak i komu, ili respiratorni zastoj, ako se uzima u velikim dozama.


Petnaest adolescenata na lečenju

Psihijatar Dnevne bolnice za lečenje zavisnosti u adolescenciji Svetislav Mitrović kaže da u ovom trenutku imaju na lečenju oko 15 pacijenata, i dodaje da se taj broj stalno menja, uz napomenu da pacijenti dolaze na lečenje svojevoljno, ali ipak tom procesu pristupaju uz otpor. Mitrović ističe da se nove supstance svakodnevno sintetišu i da se uz jedno uzimanje može ugroziti život.

– Sve nove supstance su opasne, ne bih izdvajao, drastično ugrožavaju mladi život – naveo je Mitrović, i dodao da se u bolnici tim mladim ljudima daje podrška da posmatraju život pozitivnijim očima.   


Ta droga može izazvati i smrt. Najčešće se unosi udisanjem isparenja ili oralno, a za početak je dovoljan i jedan miligram. „Božija droga” najčešće stiže u Evropu iz Kolumbije do Nemačke, odnosno do aerodroma u Frankfurtu, odakle je se distribuira dalje.

Po dostupnim podacima, postoji više od 4.000 sintetičkih droga, a ova koja se nedavno pojavila u našoj zemlji spada u varijacije osnovnog modela hemijskog sastava. Za sintetičke droge je karakteristično da se nikada ne zna šta je tačno u njima. To su uglavnom ilegalne supstance, koje se prave u ilegalnim laboratorijama, koje ne izgledaju kao prave hemijska laboratorije, tako da ne čudi ako imaju prekomerne količine određenih supstanci.

Nove droge koje se pojavljuju u Srbiji su sve opasnije. Mladi ih se ne plaše i neretko eksperimentišu s različitim opioidima.

Iako Ministarstvo zdravlja, čim preko Sistema ranog upozoravanja sazna za nove droge, odmah ih zabranjuje, one se vrlo brzo pojave na tržištu izmenjenog sastava, s nekom novom supstancom. Informacije o novim supstancama stižu u Ministarstvo zdravlja preko Sistema za rano upozoravanje iz međunarodnih i nacionalnih laboratorija. Nakon toga, Komisija za psihoaktivne kontrolisane supstance razmatra sastav, strukturu, procenjuje rizik i predlaže ministru zdravlja koje supstance dodati na spisak zabranjenih.

Po poslednjim podacima, za samo šest meseci zabranjeno je oko 20 novih psihoaktivnih supstanci.

Osim sintetskih opioida, koji se nekada prodaju kao heroin, od kojeg su toksičniji više puta, značajna grupa novih psihoaktivnih supstanci su i sintetski kanabinoidi – jedinjenja koja deluju na iste receptore kao i THC, aktivna supstanca u marihuani, ali imaju drugačiju strukturu.

Pretpostavlja se da se aktivna supstanca proizvodi u Kini, da se napravi rastvor marihuane u nekom organskom rastvaraču kojim se prska biljna mešavina, zatim suši a onda prodaje kao osveživač prostora. Te biljne mešavine koriste se kao zamena za marihuanu. Konzumiranjem tih psihoaktivnih supstanci javlja se euforija, izražena komunikativnost, ubrzano disanje i rad srca, ali i uznemirenost. „Che sballo”, „vertex”, „galaxy”, „rainbow”, samo su neki od uličnih naziva sintetički kanabinoidi koji su zabranjeni.

Među novim psihoaktivnim drogama koje su se pojavile na međunarodnom tržištu vrlo su prisutni sintetski kanabinoidi, znatno otrovniji, a zloupotreba je povezana s brojnim trovanjima pa i smrtnim slučajevima. To je droga poznata kao „spajs”, „K-2” i „crna mamba”. Prvi put se pojavila kao jeftina alternativa za marihuanu, ali se pokazalo da je opasnija od heroina i kokaina zajedno. Mnogo su jeftinije, dostupnije, ali i opasnije jer se od njih odmah postaje zavisan.

„Blou” je još jedna opasna droga iz grupe sintetičkih kanabinoida koja se prodaje kao biljna mešavina u crno-žutim plastičnim omotima.

Srbiji je prva u svetu pronašla i zaplenila drogu 5F-MDMB-PINACA, koja je 800 puta jača od marihuane. Radi se o psihoaktivnoj supstanci, sintetičkom kanabinoidu, koji kod ljudi može izazvasti teška zdravstvena oštećenja. Supstanca pripada grupi psihoaktivnih, mogla se konzumirati kao čaj ili da se puši. Zaplenjena je u Nišu i bila je spakovana u malim aluminijumskim pakovanjima od po gram, spremna za dalju distribuciju.

        D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Testiranje učenika na psihoaktivne supstance se nastavlja

Testiranje učenika na psihoaktivne supstance se nastavlja

30.08.2018. 14:02 15:51