ТЕМА ДНЕВНИКА: МЕСЕЦ ДАНА СУ НА СНАЗИ НОВА ПРАВИЛА ЗА ЛАКА ЕЛЕКТРИЧНА ВОЗИЛА Кажњено 627 возача НАЈВИШЕ ПРЕКРШАЈА НА ТЕРИТОРИЈИ ПУ НОВИ САД
Припадници саобраћајне полиције, током месец дана контроле, открили су и санкционисали укупно 627 прекршаја возача електричних тротинета, а највећи број откривен је на територији Полицијске управе у Новом Саду, чак 182.
Према подацима Министарства унутрашњих послова, после Новог Сада, следи Полицијска управа за град Београд, на чијој територији је забележено 144 прекршаја.
Због неношења заштитне бициклистичке кациге санкционисано је 288 возача, непоседовања идентификационе налепнице 227, а због неношења светлоодбојног прслука на коловозу 81 возач електричног тротинета. Како наводе у Министарству унутрашњих послова, осим тога, санкционисан је још 31 други прекршај.
Подсећања ради, од 16. јуна, у саобраћају на путу могу учествовати искључиво електрични тротинети који имају идентификациону налепницу коју издаје Агенција за безбедност саобраћаја. Такође, обавезно је и да возачи ових возила носе на глави закопчану заштитну бициклистичку кацигу.
Како би се сачувала безбедност деце, припадници саобраћајне полиције апелују на родитеље да не омогућавају млађима од 14 година да управљају лаким електричним возилом, у супротном следи казна од 10.000 динара. Уколико дође до прекршаја, осим казне, следе и пенали од 3.000 динара.
Апел
Из Министарства унутрашњих послова апелују на возаче електричних тротинета да приликом учешћа у саобраћају поштују законске одредбе како би допринели очувању своје безбедности. Истовремено се апелује и на возаче других моторних возила да обрате посебну пажњу како би се смањио ризик од настанка саобраћајне незгоде.
Возаче лаких електричних возила који не буду имали налепницу на њиховом тротинету или не носе заштитну кацигу очекује казна од 10.000 динара, као и за оне који не носе светлоодобојни прслук при вожњи на коловозу. Закон предвиђа казне у износу од 10.000 динара за оне који буду превозили друге особе, а упола мања (5.000 динара) за испуштање управљача из руку и оне који се буду кретали брже од 35 километара на час на бициклистичкој стази. На пешачко-бициклистичкој стази грађани који користе лака електрична возила морају да се крећу до 10 километара на час, а за оне који се буду кретали већом брзином од дозвољене предвиђена је казна од 3.000 динара. Истим износом казниће се и они који прелазе преко коловоза ван бициклистичке стазе, не носе прслук у условима смањене видљивости, као и они који имају слушалице у оба уха.
Возачи електричних тротинета мораће да се крећу десном бициклистичком траком у односу на смер кретања саобраћаја, јер уколико то не учине, следи казна од 20.000 до 40.000, као и добијање шест казнених поена. С друге стране, ако се два или више возача лаких електричних возила не буду кретали један за другим, већ паралелно, плаћаће пенале у износу од 5.000 динара. Казна због придржавања за друго возило је од 10.000 до 20.000 динара, а за вожњу електричних тротинета на ауто-путу и мото-путу предвиђене су новчане казне од 20.000 до 40.000 динара или 30 дана затвора. Затворске казне предвиђене су и за наношење лаких и тешких телесних повреда осталим учесницима у саобраћају, а уколико возачи електричних тротинета направе серију тежих прекршаја могу привремено остати без свог двоточкаша.
Д. Николић