ТЕМА „ДНЕВНИКА”: Бибер-спрејеви само у самоодбрани од манијака
Покушаји силовања и малтретирања припадница нежнијег пола, о којима се свакодневно може читати на страницама црне хронике, уносе немир и страх у њихове животе. Статистика показује да је свака трећа жена жртва физичког насиља, а свака десета – сексуалног злостављања.
То је показатељ да су жене стална мета манијака, лопова и силоватеља, а гасни спрејеви и електрошокери могли би бити прва одбрана од напада.
Иако гасни спрејеви и електрошокери спадају у групу хладних оружја, могу се користити само у одређеним ситуацијама. Реч је, наравно, о употреби тих средстава у самоодбрани, што значи да и даље није дозвољено ићи улицом и насумично паралисати људе електрошоковима или им прскати сузавац у очи. То би се, наиме, третирало као насиље над другим, што је кажњиво по Закону о јавном реду и миру.
Наиме, гасне спрејеве могу да користе старији од 16 година, а електрошокере пунолетна лица, прописано је Законом о оружју и муницији. Они представљају оружје за личну безбедност, и у ту сврху се могу употребити, сматрају стручњаци. Иако је њихово коришћења дозвољено у случају кад је некоме живот стварно угрожен, то оружје се сматра веома опасним јер његова употреба може довести до смртног исхода уколико неко има бајпас, и на њему се, у пределу груди, употреби то хладно оружје.
Гасни спрејеви и електрошокери могу да се купе у продавницама оружја, на бувљаку, преко интернета… У специјализованим продавницама може се пронаћи гасни спреј, за који се често користи термин „сузавац”, иако га користе Војска и полиција и нема га код нас у продаји. Код нас се могу наћи спрејеви на бази бибера и паприке, који могу да изазову сузење очију, кијавицу, мучнину, али ништа више од тога. Главна сврха тих спрејева је да онеспособе нападача јер је све направљено за самоодбрану, а не да оштети човека, наводе стручњаци.
Некад били забрањени
Гасни спрејеви и електрошокери су до пре две године били забрањени јер су се сматрали средствима за напад и нису се могли наћи у личном поседу ни уз специјалне дозволе. Сада када се могу набавити без потешкоћа, најбоље је куповати у овлашћеним продавницама јер је та роба прошла контролу квалитета. Када се то оружје узима на бувљаку, не зна се шта је у тој бочици бибер-спреја па постоји велика опасност да нашкодите нападачу
Приликом куповине електрошокера мора се приложити лична карта на увид, односно бити пунолетан. У случају крајње нужде, једно „пецкање” је сасвим довољно да се нападач онеспособи, мада је врло често и сам звук који тејзер испушта довољан да их застраши. Употребом електрошокера, приликом напада, нападач прво осети грчење мишића, савијање дела тела, али и падања на тло. Уколико се електрошокер дуже држи на телу, може доћи до тежих последица.
Гасни спрејеви и електрошокери се могу употребити у случају видљиве опасности. То су ситуације кад неко неком прети и постоји опасност да га ошамари, истуче, покраде или силује. Дешава се да људи то хладно оружје неоправдано употребе када посумњају да ће неко да их нападне па желе да тог потенцијалног нападача предухитре у нападу. То раде с циљем да се заштите. Уколико није било видљиве опасности, употреба шокера или гасног спреја може се окренути против онога ко га је употребио.
Жене се чешће одлучују за гасне спрејеве него за електрошокере. То је и боље јер спрејеви делују на већој раздаљини, а уколико се користи шокер, мора да се нападачу приђе ближе. Људима је психички лакше када знају да код себе имају гасни спреј или електрошокер за самоодбрану. Ипак, веома је важно да буду спремни да их употребе у случају опасности.
Уколико вам наоружани провалник упадне у стан и изврши „противправни напад на живот и тело”, имате право да у сврху самоодбране користите све што вам се нађе при руци, а да ли је ваша реакција у оквирима, или сте прокорачили нужну одбрану, цениће даље суд.
Кривични законик Србије јасно забрањује ношење свих сечива која могу нанети повреде. Сви ножеви, бодежи, каме, сабље, „боксери”, који су такође популарно хладно оружје, као и бејзбол-палица, по закону морају да буду конфисковани.
У пракси, одузимање ножа зависи од процене полиције на лицу места. Уколико искористите нож против нападача који вам је упао у кућу, нећете бити кажњени за његово поседовање, али ћете одговарати у случају одбране. Уколико грађанин у самоодбрани користи ватрено оружје за које нема дозволу, одговараће за нелегално коришћење оружја.
Д. Николић