clear sky
0°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Светски дан борбе против трговине људима: За првих шест месеци у Србији 28 жртава

30.07.2018. 12:31 12:37
Пише:
Фото: pixabay.com

Данас се обележава Светски дан борбе против трговине људима који је установљен резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 2013. године у циљу подизања свести о овом проблему.

Трговина људима је глобалан проблем и један од најперфиднијих облика криминала на свету који утиче на живот милиона људи широм света и одузима им њихово достојанство.

У последњих неколико година, годишње се званично препозна око 50 жртава трговине људима у систему социјалне заштите у Србији, али се процењује да је сива бројка жртава много већа. Према званичним подацима, за првих шест месеци ове године, у нашој земљи је идентификовано 28 жртава трговине људима. Од почетка настанка АСТРА СОС телефона за жртве трговине људима, примљено је 35.000 позива и пружена је помоћ за 502 жртве трговине људима. Међутим, АСТРА СОС телефон има и превентивну функцију, тако да трећина позива, на број  011 785 00 00, долази од грађана који проверавају пословне понуде за рад у земљи или иностранству.

Када говоримо о проблем трговине људима морамо имати у виду да се трендови трговине људима мењају у складу с променама у друштву. Најчешћи начин врбовања жртава за ланац трговине људима јесте путем пословних понуда којих је сада све више на интернету и друштвеним мрежама. Поред пословних понуда, присутни су и други начини врбовања, попут “лажног заљубљивања”, понуда за школовање у земљи или иностранству, међутим, ретко када су у питању отмице.

Трговци људима јако добро знају које су потребе њихових потенцијалних жртава, па самим тим и њихове понуде иду у циљу задовољавања тих потреба. Мора се имати у виду да су најчешћи фактори који доводе до трговине људима сиромаштво и незапосленост, лоше социјалне, политичке прилике у земљи, али и сан о бољем животу, потрага за послом, зарадом, сигурношћу.

У последње време све је теже препознати ризичне пословне понуде, јер су реалније и суптилније упаковане и не може се лако проценити да ли је у питању превара или потенцијална експлоатација. На интернету је приметан  све већи број индивидуалних посредника који путем страница на друштвеним мрежама нуде посао, најчешће у иностранству. Често су то новчане преваре, али неретки су случајеви да се иза пословних понуде крије радна експлоатација или неки други облик трговине људима.

Према постојећим анализама идентификованих случајева трговине људима, потенцијални трговци људима могу бити: партнери или чланови породице, макрои, власници јавних кућа и менаџери салона за масаже, посредници у налажењу послова, власници фабрика и корпорација, банде и криминалне мреже и остали.

Жртве трговине људима могу бити жене, деца и мушкарци присиљени, преварени или наведени на проституцију, као и било који други облик рада или услуга, као што су рецимо радници држани у кућама или на фармама присиљени да раде против своје воље. 

У Србији жене и девојке се знатно више идентификују као жртве трговине људима од мушкараца, а од укупног броја жртава у последњих пет година жене и девојке чине скоро 60 одсто идентфикованих жртава. Већина жтава има завршену основну или средњу школу, незапослени су и потичу из материјално угрожених породица.

Сексуално ропство је доминантан облик експлоатације, уз радну експолатацију, нелегално усвојење, принуда на вршење кривичних дела, принуда на просјачење…

Уколико дође до фазе експлоатације, неопходно је да се жртвама након изласка из ланца трговине људима обезбеди адекватна помоћ и подршка, као и поштовање свих њихових права како би се што брже опоравиле. Осим поступака за физичку заштиту жртава и гоњење починилаца, важне су и мере пружање социјалне и психолошке подршке, као и програми опоравка и реинтеграције у заједницу за поновно успо-стављање достојанственог и кваитетнијег живота жртве.

Током викенда АСТРА је спровела акцију осликавања графита са превентивним порукама против трговине људима у Чачку, Горњем Милановцу и Краљеву.

„Осликавањем различитих порука желимо да информишемо ширу јавност у локалним заједницама о томе да се трговина људима догађа у Србији, да су експлоатисани наши суграђани, да трговци људима добро знају потребе особа које врбују како би је експлоатисали и остварили профит. Самим тим, желимо да пошаљемо превентивне поруке како би грађани знали да препознају ризичне ситуације и како да их избегну“, каже за “Дневник” Катарина Ивановић из АСТРЕ и додаје да ће овом акцијом  скренути пажњу јавности да је доминантан облик трговине људима сексуална експлоатација, којој су изложене жене и девојчице, али и да је у порасту број преварних послова који наше грађане могу довести до радне експлоатације у којој су најчешће изложени мушкарци.

Ивановић истиче да сви заједно треба да будемо свесни да свако може бити жртва трговине људима, као и да свако може бити трговац, чак и наши најближи.

Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар
Селаковић: Трговина људима је вид организованог криминала

Селаковић: Трговина људима је вид организованог криминала

30.07.2015. 13:15 13:33