Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima: Za prvih šest meseci u Srbiji 28 žrtava
Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima koji je ustanovljen rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 2013. godine u cilju podizanja svesti o ovom problemu.
Trgovina ljudima je globalan problem i jedan od najperfidnijih oblika kriminala na svetu koji utiče na život miliona ljudi širom sveta i oduzima im njihovo dostojanstvo.
U poslednjih nekoliko godina, godišnje se zvanično prepozna oko 50 žrtava trgovine ljudima u sistemu socijalne zaštite u Srbiji, ali se procenjuje da je siva brojka žrtava mnogo veća. Prema zvaničnim podacima, za prvih šest meseci ove godine, u našoj zemlji je identifikovano 28 žrtava trgovine ljudima. Od početka nastanka ASTRA SOS telefona za žrtve trgovine ljudima, primljeno je 35.000 poziva i pružena je pomoć za 502 žrtve trgovine ljudima. Međutim, ASTRA SOS telefon ima i preventivnu funkciju, tako da trećina poziva, na broj 011 785 00 00, dolazi od građana koji proveravaju poslovne ponude za rad u zemlji ili inostranstvu.
Kada govorimo o problem trgovine ljudima moramo imati u vidu da se trendovi trgovine ljudima menjaju u skladu s promenama u društvu. Najčešći način vrbovanja žrtava za lanac trgovine ljudima jeste putem poslovnih ponuda kojih je sada sve više na internetu i društvenim mrežama. Pored poslovnih ponuda, prisutni su i drugi načini vrbovanja, poput “lažnog zaljubljivanja”, ponuda za školovanje u zemlji ili inostranstvu, međutim, retko kada su u pitanju otmice.
Trgovci ljudima jako dobro znaju koje su potrebe njihovih potencijalnih žrtava, pa samim tim i njihove ponude idu u cilju zadovoljavanja tih potreba. Mora se imati u vidu da su najčešći faktori koji dovode do trgovine ljudima siromaštvo i nezaposlenost, loše socijalne, političke prilike u zemlji, ali i san o boljem životu, potraga za poslom, zaradom, sigurnošću.
U poslednje vreme sve je teže prepoznati rizične poslovne ponude, jer su realnije i suptilnije upakovane i ne može se lako proceniti da li je u pitanju prevara ili potencijalna eksploatacija. Na internetu je primetan sve veći broj individualnih posrednika koji putem stranica na društvenim mrežama nude posao, najčešće u inostranstvu. Često su to novčane prevare, ali neretki su slučajevi da se iza poslovnih ponude krije radna eksploatacija ili neki drugi oblik trgovine ljudima.
Prema postojećim analizama identifikovanih slučajeva trgovine ljudima, potencijalni trgovci ljudima mogu biti: partneri ili članovi porodice, makroi, vlasnici javnih kuća i menadžeri salona za masaže, posrednici u nalaženju poslova, vlasnici fabrika i korporacija, bande i kriminalne mreže i ostali.
Žrtve trgovine ljudima mogu biti žene, deca i muškarci prisiljeni, prevareni ili navedeni na prostituciju, kao i bilo koji drugi oblik rada ili usluga, kao što su recimo radnici držani u kućama ili na farmama prisiljeni da rade protiv svoje volje.
U Srbiji žene i devojke se znatno više identifikuju kao žrtve trgovine ljudima od muškaraca, a od ukupnog broja žrtava u poslednjih pet godina žene i devojke čine skoro 60 odsto identfikovanih žrtava. Većina žtava ima završenu osnovnu ili srednju školu, nezaposleni su i potiču iz materijalno ugroženih porodica.
Seksualno ropstvo je dominantan oblik eksploatacije, uz radnu ekspolataciju, nelegalno usvojenje, prinuda na vršenje krivičnih dela, prinuda na prosjačenje…
Ukoliko dođe do faze eksploatacije, neophodno je da se žrtvama nakon izlaska iz lanca trgovine ljudima obezbedi adekvatna pomoć i podrška, kao i poštovanje svih njihovih prava kako bi se što brže oporavile. Osim postupaka za fizičku zaštitu žrtava i gonjenje počinilaca, važne su i mere pružanje socijalne i psihološke podrške, kao i programi oporavka i reintegracije u zajednicu za ponovno uspo-stavljanje dostojanstvenog i kvaitetnijeg života žrtve.
Tokom vikenda ASTRA je sprovela akciju oslikavanja grafita sa preventivnim porukama protiv trgovine ljudima u Čačku, Gornjem Milanovcu i Kraljevu.
„Oslikavanjem različitih poruka želimo da informišemo širu javnost u lokalnim zajednicama o tome da se trgovina ljudima događa u Srbiji, da su eksploatisani naši sugrađani, da trgovci ljudima dobro znaju potrebe osoba koje vrbuju kako bi je eksploatisali i ostvarili profit. Samim tim, želimo da pošaljemo preventivne poruke kako bi građani znali da prepoznaju rizične situacije i kako da ih izbegnu“, kaže za “Dnevnik” Katarina Ivanović iz ASTRE i dodaje da će ovom akcijom skrenuti pažnju javnosti da je dominantan oblik trgovine ljudima seksualna eksploatacija, kojoj su izložene žene i devojčice, ali i da je u porastu broj prevarnih poslova koji naše građane mogu dovesti do radne eksploatacije u kojoj su najčešće izloženi muškarci.
Ivanović ističe da svi zajedno treba da budemo svesni da svako može biti žrtva trgovine ljudima, kao i da svako može biti trgovac, čak i naši najbliži.
D. Nikolić