broken clouds
19°C
05.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сузбијање корупције и деполитизација кључни за поверење

10.12.2015. 14:03 13:33
Пише:

Сузбијање корупције и деполитизација полиције кључне су за раст поверења грађана у полицију, а МУП је почео свеобухватну реформу са посебним фокусом на јачању унутрашње контроле

у том циљу, речено је данас на скупу "Промоција интегритета полиције на Западном Балкану".

Министарство унутрашњих послова Србије може да рачуна на подршку Европске уније и Мисије ОЕБС у процесу реформи које су циљ Поглавља 24 у преговорима са ЕУ, речено је на конференцији и истакнуто да је МУП почео свеобухватну реформу, са посебним фокусом на јачању унутрашње контроле, како би се смањила корупција у полицији.     

На конферецији у организацији регионалне мреже организација цивилног друштва ПОИНТПУЛС и Мисије ОЕБС у Србији, истакнуто је и да су целом региону потребне јаке институције које ће се борити против организованог криминала и корупције, те да је улога цивилног друштва у томе веома важна, пре свега због јачања демократије.

Помоћник министра унутрашњих послова Србије Љубиша Николић рекао је да процес европских интеграција пружа могућност за институционалну изградњу и јачање капацитета полиције и оквир за бољу и ефикаснију администрацију.

Он је нагласио да ће нови закон о полицији, који ће ускоро бити усвојен, омогућити системску, институционалну и функционалну реформу МУП-а, те да је још један од важних реформских циљева у процесу европских интеграција развијање плана јачања интегритета и поштовање кодекса полицијске етике.

"У нацрту закона о полицији, који ће бити брзо усвојен, доста пажње је посвећено превентивним механизмима за смањење корупције", рекао је Николић.

Он је истакао да активности на сузбијању корупције не само у полицији већ и у другим органима могу бити ефикасне само ако постоји подршка свих заинтересованих страна - полиције, јавности, организација цивилног друштва и медија.

Нови закон о полицији, рекла је шефица Одељења за полицијске послове Мисије ОЕБС у Србији Дениз Мацолани, отвара драгоцену прилику и могућност да се направи добар систем унутрашње контроле.   

"Покушавамо да охрабримо владу да донесе одлуку каква врста унутрашње контроле је потебна Србији", рекла је она и додала да је за сваку похвалу то што су интегритет и одговорност напокон питања о којима се расправља у јавности.

Она је нагласила да МУП има пуну подршку ОЕБС у реформи полиције.

Да Србија може да рачуна на помоћ Европске уније у реформи полиције и аквиностима око поглавља 24, истиче и шеф Првог сектора операција делагације ЕУ у Србији Николас Бизел, који каже да полиција има кључну улогу у заштити права грађана и очувању јавног реда, али увек поштујући владавину права и основна права грађана.

Полиција доприноси очувању демократских вредности једног друштва и због тога мора сама по себи да буде демократска у размишљању и фунцкионисању, навео је Бизел.

Он је истакао да су потребни јасни и прецизни закони који су за полицију смернице и да је најважније да постоји једнакост свих грађана пред законом, као и максимална посвећеност и професионализам, који неће дозволити да лични интереси угрожавању служење држави.

"Корупције не сме бити у полицији, јер она штети не само спровођењу послова полиције, већ и угледу полиције. Због својих великих репресивних овлашћења, полиција мора да штити људска права и слободе, јер управо то гради интегритет полиције", рекао је он.

Он је навео да су надзорни механизми над полицијским радом кључни како би се спречиле неправилности, те да тако скупштински одбори, омбудсман, медији и организације цивилног друштва имају кључну улогу у указивању на повреде људских права, штетност цурења података у раним фазама истраге, извештавају о раду полиције.

Потпуковник италијанских Карабињера Алфредо Савиано рекао је да је боља комуникација кључ у успостављању поверења измејду грајднаа и полицје.

Он је додао и да унутрашња контрола полиције мора бити централизована, како би била ефикасна.

Директорка Београдског центра за безбедносну политику Соња Стојановић Гајић рекла је да без одговорне полиције нема безбедних грађана, те да полиција не може бити ефикасна ако не постоји поверење грађана.

Она је оценила да полиције у региону имају релативно исто наслеђе и да је добро да у процесу реформе размењују информације.

Према њеним речима, одговорна полиција није само кључ за поверење грађана, већ и кључ да полиција постане кедибилан партнер колегама у ЕУ.

"Нема реформе ако нема одговорне полиције и нема сарадње у борби против организованог криминала или у решавању мигрантске кризе ако се не верује у честитост и одговорност институција и појединаца", рекла је Стојановић Гајић.

Она је истакла да је одговорна полиција предуслов за спровођење свих других реформи у оквиру Поглавља 24, које се тиче правде, слободе и безбедности.

Истраживач Београдског центра за безбедносну политику Саша Ђорђевић рекао је да су свим полицијама у региону заједнички проблеми рад унутрашње контроле, неодговорно управљање људским ресурсима, као и политизација.

Према његовим речима, и даље у региону не постоји довољно оперативна независност полиције и различити политички интереси утичу на њен рад.

"Добро је што су сва министарства увидела те проблеме и целокупан процес реформе полиције тако може да се убрза", рекао је Ђорђевић.

Конференција је заједничка иницијатива регионалне мреже организација цивилног друштва ПОИНТПУЛС и Мисије ОЕБС у Србији.

Конференцијом "Промоција интегритета полиције на Западном Балкану" завршава се прва годину у реализацији пројекта "Пулс интегритета и поверења полиција на Западном Балкану" који подржава Европска унија кроз регионални програм "Подстицање цивилног друштва".

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар