Suzbijanje korupcije i depolitizacija ključni za poverenje
Suzbijanje korupcije i depolitizacija policije ključne su za rast poverenja građana u policiju, a MUP je počeo sveobuhvatnu reformu sa posebnim fokusom na jačanju unutrašnje kontrole
u tom cilju, rečeno je danas na skupu "Promocija integriteta policije na Zapadnom Balkanu".
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije može da računa na podršku Evropske unije i Misije OEBS u procesu reformi koje su cilj Poglavlja 24 u pregovorima sa EU, rečeno je na konferenciji i istaknuto da je MUP počeo sveobuhvatnu reformu, sa posebnim fokusom na jačanju unutrašnje kontrole, kako bi se smanjila korupcija u policiji.
Na konfereciji u organizaciji regionalne mreže organizacija civilnog društva POINTPULS i Misije OEBS u Srbiji, istaknuto je i da su celom regionu potrebne jake institucije koje će se boriti protiv organizovanog kriminala i korupcije, te da je uloga civilnog društva u tome veoma važna, pre svega zbog jačanja demokratije.
Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije Ljubiša Nikolić rekao je da proces evropskih integracija pruža mogućnost za institucionalnu izgradnju i jačanje kapaciteta policije i okvir za bolju i efikasniju administraciju.
On je naglasio da će novi zakon o policiji, koji će uskoro biti usvojen, omogućiti sistemsku, institucionalnu i funkcionalnu reformu MUP-a, te da je još jedan od važnih reformskih ciljeva u procesu evropskih integracija razvijanje plana jačanja integriteta i poštovanje kodeksa policijske etike.
"U nacrtu zakona o policiji, koji će biti brzo usvojen, dosta pažnje je posvećeno preventivnim mehanizmima za smanjenje korupcije", rekao je Nikolić.
On je istakao da aktivnosti na suzbijanju korupcije ne samo u policiji već i u drugim organima mogu biti efikasne samo ako postoji podrška svih zainteresovanih strana - policije, javnosti, organizacija civilnog društva i medija.
Novi zakon o policiji, rekla je šefica Odeljenja za policijske poslove Misije OEBS u Srbiji Deniz Macolani, otvara dragocenu priliku i mogućnost da se napravi dobar sistem unutrašnje kontrole.
"Pokušavamo da ohrabrimo vladu da donese odluku kakva vrsta unutrašnje kontrole je potebna Srbiji", rekla je ona i dodala da je za svaku pohvalu to što su integritet i odgovornost napokon pitanja o kojima se raspravlja u javnosti.
Ona je naglasila da MUP ima punu podršku OEBS u reformi policije.
Da Srbija može da računa na pomoć Evropske unije u reformi policije i akvinostima oko poglavlja 24, ističe i šef Prvog sektora operacija delagacije EU u Srbiji Nikolas Bizel, koji kaže da policija ima ključnu ulogu u zaštiti prava građana i očuvanju javnog reda, ali uvek poštujući vladavinu prava i osnovna prava građana.
Policija doprinosi očuvanju demokratskih vrednosti jednog društva i zbog toga mora sama po sebi da bude demokratska u razmišljanju i funckionisanju, naveo je Bizel.
On je istakao da su potrebni jasni i precizni zakoni koji su za policiju smernice i da je najvažnije da postoji jednakost svih građana pred zakonom, kao i maksimalna posvećenost i profesionalizam, koji neće dozvoliti da lični interesi ugrožavanju služenje državi.
"Korupcije ne sme biti u policiji, jer ona šteti ne samo sprovođenju poslova policije, već i ugledu policije. Zbog svojih velikih represivnih ovlašćenja, policija mora da štiti ljudska prava i slobode, jer upravo to gradi integritet policije", rekao je on.
On je naveo da su nadzorni mehanizmi nad policijskim radom ključni kako bi se sprečile nepravilnosti, te da tako skupštinski odbori, ombudsman, mediji i organizacije civilnog društva imaju ključnu ulogu u ukazivanju na povrede ljudskih prava, štetnost curenja podataka u ranim fazama istrage, izveštavaju o radu policije.
Potpukovnik italijanskih Karabinjera Alfredo Saviano rekao je da je bolja komunikacija ključ u uspostavljanju poverenja izmejdu grajdnaa i policje.
On je dodao i da unutrašnja kontrola policije mora biti centralizovana, kako bi bila efikasna.
Direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić rekla je da bez odgovorne policije nema bezbednih građana, te da policija ne može biti efikasna ako ne postoji poverenje građana.
Ona je ocenila da policije u regionu imaju relativno isto nasleđe i da je dobro da u procesu reforme razmenjuju informacije.
Prema njenim rečima, odgovorna policija nije samo ključ za poverenje građana, već i ključ da policija postane kedibilan partner kolegama u EU.
"Nema reforme ako nema odgovorne policije i nema saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala ili u rešavanju migrantske krize ako se ne veruje u čestitost i odgovornost institucija i pojedinaca", rekla je Stojanović Gajić.
Ona je istakla da je odgovorna policija preduslov za sprovođenje svih drugih reformi u okviru Poglavlja 24, koje se tiče pravde, slobode i bezbednosti.
Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević rekao je da su svim policijama u regionu zajednički problemi rad unutrašnje kontrole, neodgovorno upravljanje ljudskim resursima, kao i politizacija.
Prema njegovim rečima, i dalje u regionu ne postoji dovoljno operativna nezavisnost policije i različiti politički interesi utiču na njen rad.
"Dobro je što su sva ministarstva uvidela te probleme i celokupan proces reforme policije tako može da se ubrza", rekao je Đorđević.
Konferencija je zajednička inicijativa regionalne mreže organizacija civilnog društva POINTPULS i Misije OEBS u Srbiji.
Konferencijom "Promocija integriteta policije na Zapadnom Balkanu" završava se prva godinu u realizaciji projekta "Puls integriteta i poverenja policija na Zapadnom Balkanu" koji podržava Evropska unija kroz regionalni program "Podsticanje civilnog društva".
(Tanjug)