light rain
10°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Прошле године 149 пријава против полицајаца, 52 ухапшена

06.04.2018. 16:39 16:55
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Сектор унутрашње контроле МУП-а Србије поднео је прошле године укупно 171 кривичну пријаву против 229 лица, од којих је 149 полицијских службеника и других запослених у Министарству, што је 65 процената од укупног броја лица.

Такође, прошле године су 52 полицијска службеника  ухапшена, наводи се у управо објављеном извештају Сектора унутрашње контроле МУП-а.

Полицијски службеници Сектора су у сарадњи с Републичким јавним тужилаштвом, а у циљу реализације активности у оквиру Акционог плана за Поглавље 23 - „Израда методологије тужилаштва и полиције за истрагу случајева злостављања и мучења у циљу спровођења ефикасних истрага о наводима злостављања и мучења од стране полиције“, израдили Методологију за спровођење истрага у случајевима злостављања од стране полиције. Републичко јавно тужилаштво је усвојило методологију у форми обавезујућег упутства за тужиоце, а Министарство унутрашњих послова је 18. октобра прошле године донело Упутство о методологији за спровођење истраге у случајевима злостављања од стране полиције.

Представници Сектора учествовали су у новембру на представљању Методологије за спровођење истраге случајева злостављања од стране полиције, која је одржана на иницијативу Републичког јавног тужилаштва и Министарства унутрашњих послова, уз подршку Мисије ОЕБС у Републици Србији.


На тапету 19 руководилаца

Сектор је, током прошле године, поднео кривичне пријаве против 19 руководилаца Министарства. Против јдног начелника Полицијске управе, двојице начелника Одељења криминалистичке полиције, затим по једна кривична пријава поднета је и против начелника Одељења полиције, начелника Полицијске станице, као и начелника Одељења за аналитику, телекомуникационе и информационе технологије. Кривичне пријаве су  “зарадили” и један командир централне мобилне јединице УГП, вођа смена у дежурној служби, вођа смена у пограничној полицији, као и шеф Одсека у Одељењу криминалистике полиције.


Децембра прошле године МУП, РЈТ и Министарство финанасија потписали су Споразум о сарадњи у области превенције и сузбијања корупције на граници, који је сачињен у циљу реализације активности у оквиру Акционог плана за Поглавље 24.

Сектор је подносио кривичне пријаве и против запослених у Управи царине, укупно 16 запослених и то због кривичних дела примање мита, злоупотреба службеног положаја као и против грађана, у случајевима када су постојали основи сумње да су заједно с полицијским службеницима учествовали у извршењу кривичних дела, попут давање мита и фалсификовања исправе.

У СУК-у наводе да кривичном пријавом може да буде обухваћено више лица и, или да је извршено више кривичних дела.

У пракси се такође дешава да у реализацији веће оперативне обраде буде поднета само једна кривична пријава за више кривичних дела, као например кривично дело удруживање ради вршења кривичних дела, и против већег броја полицијских службеника, других запослених у МУП и, или грађана.

Поднете кривичне пријаве Сектора против полицијских службеника и других запослених у Министарству 2017. године
Број кривичних пријава

142

Број кривичних дела

388

Број кривичних дела из области корупције

324

Број полицијских службеника и других запослених у МУП

149

Број полицијских службеника који су ухапшени и којима је одређена мера задржавања

52

 

- У овим случајевима кривично дело је конзумирано са више радњи извршења кривичних дела као појединачних догађаја те у случају да не постоји организованост криминалне групе, наведене радње извршења би биле самостална кривична дела - наводи се у извештају.

У прегледу структуре кривичних дела стоји да је СУК усвојио методологију вођења евиденције и израде статистичког прегледа за кривична дела с елементима корупције у складу с документом под називом „Анализа ризика у истраживању и процесуирању корупције“. Он је израђеним у оквиру пројекта Европске уније и Савета Европе „Јачање капацитета правосуђа и полиције“ (ПАЦС), а који наводи да према садашњем стању нашег кривичног законодавства постоји шест коруптивних кривичних дела: злоупотреба службеног положаја, трговина утицајем, примање и примање мита, злоупотреба положаја одговорног лица и злоупотреба у вези са јавном набавком.

Када је реч о структури кривичних дела с елементима корупције од укупно 361 пријављених кривичних дела полицијски службеници и други запослени у Министарству су извршили 324 кривичних дела, што је 89,75 одсто.

У односу на 388 извршених кривичних дела од стране полицијских службеника прошле године, кривичних дела с елементом корупције било је 324 или 83,5 одсто.

Д. Николић

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар