Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prošle godine 149 prijava protiv policajaca, 52 uhapšena

06.04.2018. 16:39 16:55
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Sektor unutrašnje kontrole MUP-a Srbije podneo je prošle godine ukupno 171 krivičnu prijavu protiv 229 lica, od kojih je 149 policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu, što je 65 procenata od ukupnog broja lica.

Takođe, prošle godine su 52 policijska službenika  uhapšena, navodi se u upravo objavljenom izveštaju Sektora unutrašnje kontrole MUP-a.

Policijski službenici Sektora su u saradnji s Republičkim javnim tužilaštvom, a u cilju realizacije aktivnosti u okviru Akcionog plana za Poglavlje 23 - „Izrada metodologije tužilaštva i policije za istragu slučajeva zlostavljanja i mučenja u cilju sprovođenja efikasnih istraga o navodima zlostavljanja i mučenja od strane policije“, izradili Metodologiju za sprovođenje istraga u slučajevima zlostavljanja od strane policije. Republičko javno tužilaštvo je usvojilo metodologiju u formi obavezujućeg uputstva za tužioce, a Ministarstvo unutrašnjih poslova je 18. oktobra prošle godine donelo Uputstvo o metodologiji za sprovođenje istrage u slučajevima zlostavljanja od strane policije.

Predstavnici Sektora učestvovali su u novembru na predstavljanju Metodologije za sprovođenje istrage slučajeva zlostavljanja od strane policije, koja je održana na inicijativu Republičkog javnog tužilaštva i Ministarstva unutrašnjih poslova, uz podršku Misije OEBS u Republici Srbiji.


Na tapetu 19 rukovodilaca

Sektor je, tokom prošle godine, podneo krivične prijave protiv 19 rukovodilaca Ministarstva. Protiv jdnog načelnika Policijske uprave, dvojice načelnika Odeljenja kriminalističke policije, zatim po jedna krivična prijava podneta je i protiv načelnika Odeljenja policije, načelnika Policijske stanice, kao i načelnika Odeljenja za analitiku, telekomunikacione i informacione tehnologije. Krivične prijave su  “zaradili” i jedan komandir centralne mobilne jedinice UGP, vođa smena u dežurnoj službi, vođa smena u pograničnoj policiji, kao i šef Odseka u Odeljenju kriminalistike policije.


Decembra prošle godine MUP, RJT i Ministarstvo finanasija potpisali su Sporazum o saradnji u oblasti prevencije i suzbijanja korupcije na granici, koji je sačinjen u cilju realizacije aktivnosti u okviru Akcionog plana za Poglavlje 24.

Sektor je podnosio krivične prijave i protiv zaposlenih u Upravi carine, ukupno 16 zaposlenih i to zbog krivičnih dela primanje mita, zloupotreba službenog položaja kao i protiv građana, u slučajevima kada su postojali osnovi sumnje da su zajedno s policijskim službenicima učestvovali u izvršenju krivičnih dela, poput davanje mita i falsifikovanja isprave.

U SUK-u navode da krivičnom prijavom može da bude obuhvaćeno više lica i, ili da je izvršeno više krivičnih dela.

U praksi se takođe dešava da u realizaciji veće operativne obrade bude podneta samo jedna krivična prijava za više krivičnih dela, kao naprimer krivično delo udruživanje radi vršenja krivičnih dela, i protiv većeg broja policijskih službenika, drugih zaposlenih u MUP i, ili građana.

Podnete krivične prijave Sektora protiv policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu 2017. godine
Broj krivičnih prijava

142

Broj krivičnih dela

388

Broj krivičnih dela iz oblasti korupcije

324

Broj policijskih službenika i drugih zaposlenih u MUP

149

Broj policijskih službenika koji su uhapšeni i kojima je određena mera zadržavanja

52

 

- U ovim slučajevima krivično delo je konzumirano sa više radnji izvršenja krivičnih dela kao pojedinačnih događaja te u slučaju da ne postoji organizovanost kriminalne grupe, navedene radnje izvršenja bi bile samostalna krivična dela - navodi se u izveštaju.

U pregledu strukture krivičnih dela stoji da je SUK usvojio metodologiju vođenja evidencije i izrade statističkog pregleda za krivična dela s elementima korupcije u skladu s dokumentom pod nazivom „Analiza rizika u istraživanju i procesuiranju korupcije“. On je izrađenim u okviru projekta Evropske unije i Saveta Evrope „Jačanje kapaciteta pravosuđa i policije“ (PACS), a koji navodi da prema sadašnjem stanju našeg krivičnog zakonodavstva postoji šest koruptivnih krivičnih dela: zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem, primanje i primanje mita, zloupotreba položaja odgovornog lica i zloupotreba u vezi sa javnom nabavkom.

Kada je reč o strukturi krivičnih dela s elementima korupcije od ukupno 361 prijavljenih krivičnih dela policijski službenici i drugi zaposleni u Ministarstvu su izvršili 324 krivičnih dela, što je 89,75 odsto.

U odnosu na 388 izvršenih krivičnih dela od strane policijskih službenika prošle godine, krivičnih dela s elementom korupcije bilo je 324 ili 83,5 odsto.

D. Nikolić

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar